Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PP/443-9/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura
faktura VAT
faktura zbiorcza
obniżenie podatku należnego
podatek należny
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy wadliwa formalnie faktura VAT otrzymana wraz z zakupionym towarem w miesiącu styczniu 2005 r. daje prawo do obniżenia podatku należnego o zawarty w niej podatek naliczony?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 stycznia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 2 marca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W pismach z dnia 27 stycznia oraz 2 marca 2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji, dotyczącej formalnej prawidłowości otrzymanej faktury VAT oraz możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający. Faktura, której kopię dołączono do wniosku zawiera zestawienie łącznych wartości netto towarów, których nazwę określono jako "towary wg arkusza spisu z natury" w stawkach podatku w wysokości 3%, 7% oraz 22%. Na fakturze nie podano także odpowiednich symboli klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż podstawowa. Do faktury dołączono kopie arkuszy spisu z natury sporządzonego w cenach brutto, zawierającego szczegółowy wykaz towarów będących przedmiotem dostawy. Wyszczególniono w nim stawki podatku właściwe dla poszczególnych towarów, ich ilość oraz ceny jednostkowe. Nie zawiera jednakże cen jednostkowych bez kwoty podatku.

Według stanowiska Spółki zaprezentowanego w pismach pomimo, iż otrzymana faktura jest wadliwa formalnie, uprawnia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający, ponieważ w okresie dokonania odliczenia tj. styczniu 2005 r. spółka otrzymała fakturę i dysponowała zakupionym towarem.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18). Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo wykonaniem usługi, z wyłączenim przypadków gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 - 11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać faktury oraz sposób i zakres ich przechowywania uregulowane zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.).

Pomimo, iż przedmiotowa faktura została wystawiona w sposób wadliwy, niezgodny z zasadami wynikającymi z § 12 ust. 1 i ust. 7 ww. rozporządzania, zdaniem tut. urzędu Spółka uprawniona była do obniżenia podatku należnego o wynikający z niej podatek naliczony.

Z opisanego stanu faktycznego wynika bowiem, iż Spółka otrzymała fakturę VAT wystawioną na okoliczność zakupu towarów od innego podatnika podatku od towarów i usług w miesiącu styczniu 2005 r. i w tym samym miesiącu nabyła również prawo do rozporządzania towarem. Tym samym prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający przysługiwało Spółce w rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2005 r. lub luty 2005 r.

Ponadto należy zauważyć, iż w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług jak i ww. rozporządzenia brak jest uregulowań wykluczających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dotkniętych wadliwością formalną, co ma miejsce w przypadku opisanym w pismach Spółki.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj