Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-30/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-30/05
Data
2005.06.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podnoszenie kwalifikacji
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy po uchyleniu przepisów art. 21 ust. 1 pkt 86 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy opodatkować dopłaty do czesnego dla studiujących nauczycieli, czy też zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 uznać to jako wartość świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, wolną od podatku dochodowego ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25 kwietnia 2005 roku wpłynął wniosek Szkoły jako płatnika podatku dochodowego osób fizycznych o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 10.05.2005 r. oraz 12.05.2005 r.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Szkoła udziela dopłat do czesnego dla studiujących nauczycieli. Źródłem finansowania tych dopłat są środki budżetowe otrzymywane przez szkołę od jednostki nadrzędnej w ramach subwencji oświatowej.

Szkoła jako płatnik pyta: Czy po uchyleniu przepisów art. 21 ust. 1 pkt 86 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy opodatkować dopłaty do czesnego dla studiujących nauczycieli, czy też zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 uznać to jako wartość świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, wolną od podatku dochodowego ?

Zdaniem Szkoły, po uchyleniu przepisów art. 21 ust. 1 pkt 86 ustawy, dopłata do czesnego dla studiujących nauczycieli, finansowana ze środków budżetowych powinna wchodzić do podstawy wymiaru podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami, o których mowa powyżej są przepisy:
#61623; ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.),
#61623; rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.),
#61623; rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych województw, form doskonalenia zawodowego dofinansowanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430),
#61623; rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. Nr 1, poz. 5 z 2001 roku).

Przepis § 2 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli (...) stanowi, iż ze środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli dofinansowuje się w części lub w całości:
- opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
- opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.

W świetle powyższego, skoro dofinansowanie czesnego przyznawane nauczycielom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego udzielane jest na podstawie powołanych powyżej przepisów, to na mocy przepisów art. 21 ust. 1 pkt 90 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione jest od opodatkowania tym podatkiem, pomimo uchylenia z dniem 01.01.2004 roku punktu 86 w art. 21 ust. 1 ustawy, zwalniającego z podatku dochodowego dopłaty do czesnego dla studiującego nauczyciela finansowane ze środków budżetowych.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Szkołę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj