Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1214/04
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1214/04
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
udział
wierzytelność
zamiana


Pytanie podatnika
- Czy zamiana pomiędzy podatnikiem a podmiotem cypryjskim udziałów w spółce „U” na wierzytelności przysługujące podmiotowi cypryjskiemu wobec spółki „H” stanowić będzie przychód podatkowy podatnika kwalifikowany jako przychód nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też jako przychód związany z prowadzoną działalnością gospodarczą?
- Czy momentem powstania przychodu (i jego opodatkowania) osiągniętego przez podatnika w wyniku zamiany pomiędzy nim a podmiotem cypryjskim udziałów w spółce „U” na wierzytelności przysługujące podmiotowi cypryjskiemu wobec spółki „H” będzie moment faktycznego uzyskania pieniędzy od spółki „H” (w wyniku zapłaty wierzytelności) - art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy lub moment rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki „H” (w wyniku konwersji wierzytelności na udziały w podwyższonym kapitale) - art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy oraz art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy, czy też już sam moment zawarcia transakcji zamiany – art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Stan faktyczny:

Podatnik planuje dokonanie transakcji z podmiotem cypryjskim, której przedmiotem będzie zamiana udziałów w spółce „U” na wierzytelności przysługujące podmiotowi cypryjskiemu wobec spółki „H”. Udziały w spółce „U” podatnik objął w 1998r. w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości – gruntu. Nabyte przez podatnika wierzytelności w dalszym etapie podlegać będą egzekucji w celu zapłaty bądź nastąpi ich konwersja na udziały w spółce „H”. Planowana przez podatnika transakcja będzie mieć charakter incydentalny, a zakres działalności podatnika nie obejmuje obrotu prawami majątkowymi. Przedmiotem działalności podatnika jest m.in. budownictwo, działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego, wynajem maszyn i urządzeń budowlanych, ochrona zabytków, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Jak stanowi art. 4 ust. 3 ustawy z 9 czerwca 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700), w przypadku odpłatnego zbycia udziału (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych przed dniem 1 stycznia 2001r. w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów.

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1993r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm), w brzmieniu obowiązującym w 1998r. za koszt uzyskania przychodów nie uważa się wartości akcji lub udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów lub akcji albo wkładów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów lub akcji albo wkładów, są zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym należy wyodrębnić dla celów podatkowych dwa odrębne zdarzenia: po pierwsze zbycie przez podatnika udziałów objętych w 1998r. w spółce „U” w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości, po drugie nabycie w drodze zmiany wierzytelności przysługującej podmiotowi cypryjskiemu wobec spółki „H”.

W świetle powołanych przepisów ewentualnych dochód z udziałów objętych w 1998r. w spółce „U” w zamian za wkład niepieniężny powstaje w momencie ich zbycia, w drodze zamiany. Przychodem podatnika z odpłatnego zbycia udziałów będzie wartość nabywanych wierzytelności, natomiast kosztem uzyskania tego przychodu będą wydatki na nabycie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, w tym przypadku wydatki na nabycie niepodlegającego odpisom amortyzacyjnym gruntu.

Z kolei wydatki na nabycie, w drodze zamiany, wierzytelności przysługującej podmiotowi cypryjskiemu wobec spółki „H” będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dopiero w momencie spłaty wierzytelności, czy zbycia wierzytelności, bowiem dopiero wówczas będą one pozostawały w zawiązku przyczynowo – skutkowym z uzyskanym przychodem. Przy czym ponieważ nabyta wierzytelność nie była przez podatnika wykazana jako przychód należny na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu ewentualne straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności (art. 16 ust. 1 pkt 39), odpisy aktualizujące utworzone na wierzytelności (art. 16 ust. 1 pkt 26a), wierzytelności spisane jako nieściągalne (art. 16 ust. 1 pkt 25), wierzytelności przedawnione czy umorzone (art. 16 ust. 1 pkt 20 i 44).

W przypadku ewentualnej konwersji wierzytelności nabytych przez podatnika na udziały w Spółce „H” przychód podatnika obejmującego udziały lub akcje zamian za przekazany wkład niepieniężny (wierzytelność), stanowić będzie, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nominalna wartość otrzymanych w zamian za ten wkład udziałów (akcji). Kosztem uzyskania tego przychodu będą natomiast - zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wydatki na nabycie wierzytelności. Przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy i związany z nim koszt - w świetle art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy - powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj