Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDD/427-7/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDD/427-7/05
Data
2005.05.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszt
leki
przychód
sprzedaż


Pytanie podatnika
W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu sprzedaży artykułów medycznych objętych refundacją zarówno osobom fizycznym jak i odbiorcom hurtowym (aptekom) i jak należy uzyskanym z tego tytułu przychodom przyporządkować koszty.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 22.02.2005 r., uzupełnionego w piśmie z 22.03.2005 r. - w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

p o s t a n a w i a

uznać jako prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.02.2005 r. wpłynął do tut. Organu wniosek Spółki z dnia 22.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) w zakresie zasad ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wyrobów medycznych częściowo lub całkowicie refundowanych oraz zasad przyporządkowywania tej sprzedaży kosztów uzyskania przychodów .

Do wniosku dołączono kserokopię umowy sprzedaży refundowanych środków pomocniczych pomiędzy Spółką a punktem aptecznym.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadząc sprzedaż wyrobów medycznych (środków pomocniczych) częściowo lub całkowicie refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostarcza je do dwóch kategorii odbiorców:

  • osobom fizycznym

- ewidencjonując sprzedaż za pomocą kas fiskalnych w wysokości 100% ceny leku (wraz z częścią refundowaną),

  • odbiorcom hurtowym (aptekom)

- ewidencjonując sprzedaż za pomocą faktur VAT obejmujących 100% ceny (wraz z częścią refundowaną aptekom) .

Spółka zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie rozliczania refundacji na środki pomocnicze (pieluchomajtki) występuje jako pośrednik między aptekami a Narodowym Funduszem Zdrowia.

Apteki regulują należności wynikające z wystawionych przez Spółkę faktur w całości. Następnie dostarczają Spółce stosowne rozliczenia sprzedaży refundowanej - do weryfikacji. Rozliczenia sprzedaży refundowanej dokonane przez apteki stanowią podstawę wystawienia przez Spółkę noty na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wysokość kwoty refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przypadającej aptekom za dany miesiąc jest znana ostatecznie po zaakceptowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawionych tam przez Spółkę dokumentów tj. w ciągu miesiąca - dwóch po sprzedaży.

Spółka pyta:

W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu sprzedaży artykułów medycznych objętych refundacją zarówno osobom fizycznym jak i odbiorcom hurtowym (aptekom) i jak należy uzyskanym z tego tytułu przychodom przyporządkować koszty...

i przedstawia własne stanowisko:

Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje:

  • w przypadku sprzedaży odbiorcom indywidualnym
    - w części nie objętej refundacją - na zasadach ogólnych zgodnie z przepisami art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ,
    - w części objętej refundacją - w momencie wpływu środków pieniężnych z Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • w przypadku sprzedaży odbiorcom hurtowym (aptekom)
    - w momencie wystawienia faktury, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy.

Przy czym koszt uzyskania wyżej wymienionych przychodów w danym okresie sprawozdawczym stanowi całkowita wartość sprzedanych artykułów, bez proporcjonalnego rozliczania na faktycznie osiągnięte utargi z danego miesiaca (podlegające opodatkowaniu) i kwoty refundacji podlegające opodatkowaniu w miesiącu otrzymania.

Odnosząc sie do przedstawionego przez Spółkę stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje

Zgodnie z przepisami art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty: w przypadkach ,o których mowa w art. 21 i 22 , przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że przychodami , z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 , są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z ust. 3 i 3a artykułu 12 - za przychody związane z działalnością gospodarczą , osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym :

-wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

-wykonano usługę w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe

wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

-otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie zatem z wyżej wymienionymi przepisami artykułu 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - za datę powstania przychodów Spółki tworzących dochód do opodatkowania tj. datę powstania obowiązku podatkowego należy uznać :

  • w przypadku środków pieniężnych z Narodowego Funduszu Zdrowia - dzień ich otrzymania
  • w przypadku sprzedaży osobom fizycznym i odbiorcom hurtowym (aptekom) dzień wystawienia faktury /rachunku/ nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca,w którym wydano wyroby medyczne - w wysokości należnej do zapłaty ceny tych wyrobów.

Kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży wyrobów medycznych - zgodnie z przepisami art. 15 ust.1 w/w ustawy stanowiącymi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 - jest całkowita wartość sprzedanych wyrobów medycznych wg cen zakupu.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa stanowisko Spółki, uznającej, iż obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży osobom fizycznym (w części nierefundowanej) i odbiorcom hurtowym (aptekom) powstaje na zasadach określonych w art. 12 ust. 3a pkt 1, natomiast odnośnie refundacji z NFZ w momencie wpływu środków pieniężnych, przy czym kosztem uzyskania przychodów jest całkowita wartość sprzedanych artykułów

- należy uznać za zgodne z prawem.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) .Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj