Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-91/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-91/04
Data
2004.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
usługi związane z leśnictwem
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna świadcząca usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna (PKWiU 02.02.10), prowadząca oraz nie prowadząca gospodarstwo rolne, może otrzymywać zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 115 ustawy o podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, na żądanie strony z dnia 14.07.2004 r. (data złożenia wniosku 15.07.2004 r.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W piśmie złożonym w tutejszym organie podatkowym w dniu 15.07.2004 r. informujecie Państwo, iż prowadzicie współpracę z osobami prowadzącymi działalność w zakresie leśnictwa. Są to osoby świadczące usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem usług patrolowania lasu (PKWiU ex 02.02.10). Osoby te składają oświadczenie zgodnie z brzmieniem art. 115 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a Nadleśnictwo na podstawie art. 118 ww. ustawy dokonuje zryczałtowanego zwrotu.
Z uwagi na powyższe Nadleśnictwo wnosi zapytanie, czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, nieprowadząca gospodarstwa rolnego oraz prowadząca gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, może otrzymywać zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 115 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Nadleśnictwa status rolnika ryczałtowego przysługuje bez względu na fakt posiadania gospodarstwa rolnego.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Stosownie do art. 115 ust. 1 powołanej ustawy, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

W myśl art. 2 pkt 15 ustawy przez działalność rolniczą rozumie się również świadczenie usług rolniczych. Natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 21 ustawy, przez usługi rolnicze rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Niniejszy załącznik stanowi wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. W pozycji 23 powołanego załącznika wymieniono usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów (PKWiU ex 02.02.10).

Wobec powyższego osoby, które świadczą usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, niezależnie od faktu, czy prowadzą gospodarstwo rolne czy nie, należy uznać za rolnika ryczałtowego (jeżeli korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych).

Zatem stanowisko Nadleśnictwa przedstawione w piśmie jest słuszne pod względem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj