Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-33/CIT/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-33/CIT/05
Data
2005.05.10


Referencje


Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
opodatkowanie zaliczek
podatek dochodowy od osób prawnych
zaliczka


Pytanie podatnika
Kiedy Spółka uzyska przychód z tytułu otrzymanych zaliczek, zarówno w sytuacji, gdy faktura zaliczkowa opiewała na całą kwotę brutto należności, jak i gdy stanowiła jedynie część należności?


W dniu 14.02.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się działalnością handlową. Często w działalności gospodarczej zdarza się, że Wnioskująca pobiera od swoich kontrahentów zaliczki na poczet dostaw towarów.

Na tle powyższych okoliczności, Wnioskująca sformułowała następujące zapytanie - kiedy, w podatku dochodowym od osób prawnych, pojawi się w Spółce przychód z tytułu otrzymanych zaliczek, zarówno w sytuacji, gdy faktura zaliczkowa opiewała na całą kwotę brutto należności, jak i gdy stanowiła jedynie część należności...

W opinii Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku kiedy faktura zaliczkowa nie opiewała na całą kwotę brutto i w momencie wydania towarów wystawiana jest faktura na kwotę pozostającą do zapłaty, momentem powstania przychodu (obejmującego sumę kwot z faktur zaliczkowych i z faktury wystawionej w momencie wydania towaru) będzie, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy podatkowej, dzień wystawienia faktury.

Jednocześnie Podatnik wskazuje, iż jeśli faktura przy wydaniu towaru nie jest wystawiana, gdyż faktura zaliczkowa zawierała całą kwotę brutto należności, o momencie powstania przychodu decydować będzie data wydania towaru kontrahentowi, a ta wynikać będzie z dokumentu WZ i przychód powstanie nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wydano rzecz.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).

Natomiast moment powstania przychodu z działalności gospodarczej określa przepis art. 12 ust. 3a ww. ustawy, zgodnie z którym, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

    1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
    2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
    3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Co do zasady, za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się przede wszystkim dzień wystawienia faktury (rachunku). Powyższe nie oznacza jednak, iż każde wystawienie faktury (rachunku) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Istotny wyjątek dotyczy faktur na zaliczki i inne należności otrzymane na poczet późniejszych dostaw towarów i usług.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 1 przywołanej ustawy podatkowej, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Powyższe oznacza, iż obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych nie powstanie, mimo wystawienia faktury VAT stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Faktura ta jest więc neutralna dla podatku dochodowego od osób prawnych. Dopiero spełnienie przesłanek wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wystawienie faktury nie później niż w ostatni dzień miesiąca, w którym wydano towar), obliguje do uwzględnienia przychodu w podstawie opodatkowania.

Zauważyć jednocześnie należy, iż ustawodawca nie uzależnia momentu ujęcia w przychodach podatkowych otrzymanych zaliczek, od ich wysokości w stosunku do całej kwoty należności. Zatem, również zaliczka w wysokości 100% należności na poczet dostawy mającej nastąpić w następnych okresach sprawozdawczych, udokumentowana fakturą VAT, podlegać będzie zaliczeniu do przychodów podatkowych z chwilą realizacji dostawy.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności faktyczne oraz dokonując oceny, przedstawionego we wniosku, stanowiska Podatnika, stwierdzić należy, iż w przypadku kiedy faktura zaliczkowa nie obejmowała całej kwoty brutto należności i w momencie wydania towarów wystawiana jest faktura na pozostałą do zapłaty kwotę należności, wówczas momentem powstania przychodu (obejmującego kwotę z faktur zaliczkowych i z faktury wystawionej w momencie wydania towaru) będzie dzień wystawienia tej faktury (art. 12 ust. 3a ustawy podatkowej).

Natomiast, jeśli faktura przy wydaniu towaru nie jest wystawiana, gdyż faktura zaliczkowa zawierała całą kwotę brutto należności, o momencie powstania przychodu decydować będzie data wydania towaru kontrahentowi, zatem przychód podatkowy powstanie nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wydano rzecz (art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy podatkowej).

Podkreślić jednocześnie należy, iż traktowanie danej wpłaty jako zaliczki powinno wynikać z umowy i winno znaleźć odzwierciedlenie z treści dokumentacji danej transakcji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj