Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD 423-8-/PW/04/05
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD 423-8-/PW/04/05
Data
2005.02.25



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy wcześniejsze zakończenie umowy leasingu, przed upływem wymaganego okresu stanowiącego 40% normatywnego okresu amortyzacji może skutkować pozbawieniem prawa do zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 17b. ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 Nr 54 poz. 654 ze zm.)?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z dnia 3 grudnia 2004 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 3 grudnia 2004 r. (data wpływu 8-12-2004 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z zapytaniem czy wcześniejsze zakończenie umowy leasingu, przed upływem wymaganego okresu stanowiącego 40% normatywnego okresu amortyzacji może skutkować pozbawieniem prawa do zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 17b. ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), zwanej dalej "ustawą".

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka zawarła umowę leasingu, której przedmiotem jest środek trwały. Opłaty ustalone w umowie stanowią koszt uzyskania przychodu dla Spółki, na mocy art. 17b ust. 1 ustawy. Oznacza to, że umowa została zawarta na określonych w tym artykule warunkach, tj. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, będącego przedmiotem tej umowy oraz suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o podatek VAT należny, odpowiada co najmniej wartości początkowej środka trwałego.Z przyczyn ekonomicznych, związanych z wykorzystaniem ww. środka trwałego okazało się, że nie spełnia on oczekiwań Spółki i nie przynosi oczekiwanych efektów gospodarczych. Spółka wystąpiła do leasingodawcy o zgodę na wcześniejsze zakończenie umowy leasingu. Zakończenie to nastąpiło przed upływem, wymaganego okresu stanowiącego 40% normatywnego okresu amortyzacji. Wykup przedmiotu leasingu ma na celu niemalże natychmiastową sprzedaż tego środka trwałego osobie trzeciej. Sprzedającym w tej transakcji będzie Spółka.

Zdaniem Spółki :

Nie istnieje niebezpieczeństwo niezakwalifikowania przez urząd opłat, z tytułu używania ww. środka trwałego, w ramach ww. umowy leasingu do kosztów uzyskania przychodu, z powodu jej wcześniejszego zakończenia. Przepis art. 17b ust. 1 ustawy warunkuje jedynie sposób zawarcia umowy, a nie czas jej trwania. Ponieważ umowa była zawarta zgodnie z warunkami tegoż artykułu, nie ma niebezpieczeństwa, o którym mowa w zapytaniu i całość opłat ponoszonych przez Spółkę w czasie trwania umowy leasingu stanowi koszt uzyskania jej przychodów.

W ocenie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Ponadto Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz,

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3) finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
#9679; art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
#9679; przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
#9679; art.23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz.143 ze zm.).

Jako podstawowy okres umowy leasingu ustawa definiuje+ czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.Normatywny okres amortyzacji - rozumie się przez to w odniesieniu do środków trwałych okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych, zrównują się z wartością początkową środków trwałych.

Jeżeli podatnik zawarł umowę leasingu spełniającą warunki określone w art. 17b ustawy, wówczas odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów dokonuje finansujący w takim przypadku korzystający ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie obciążające go opłaty wynikające z umowy, w tym również wstępną. Dla finansującego stanowią one odpowiednio przychód podatkowy.

W związku z powyższym stanowisko Spółki zaprezentowane we wniosku Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu uznaje za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz.1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj