Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/51/2003
z 3 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/51/2003
Data
2003.07.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wystąpi konieczność uiszczenia podatku ze sprzedaży mieszkania przejętego za niespłacone długi, jeżeli środki ze sprzedaży zostaną częściowo przeznaczone na zakup budynku mieszkalnego oraz na remont zakupionej nieruchomości ?


Urząd Skarbowy Kraków - Krowodrza działając na zasadzie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 06.06.2003 r. informuje, zgodnie z art. 10 ust. l pkt. 8 lit. a - c ustawy z dnia 26.07.2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zmianami) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziałów w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli następuje przed upływem 5 - ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podatnik ma prawo w terminie 14 - dni do złożenia oświadczenia stwierdzającego, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony zostanie w ciągu 2 - lat od daty sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. l pkt. 32 lit. a lub e. W takim przypadku wykorzystania nabytych środków podatnik nie ma obowiązku odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Ustawodawca nie wyodrębnił sposobu nabycia nieruchomości, a jedynie okres poniżej pięciu lat, który obliguje podatnika do konieczności prawidłowego rozliczenia się ze Skarbem Państwa. Właścicielami lokalu mieszkalnego w Krakowie przy ul. XXX stali się Państwo z dniem 13.08.2002 r. na podstawie umowy przeniesienia własności w celu zwolnienia z długu. Jednocześnie złożyli Państwo oświadczenie o 2 - letnim okresie wykorzystania uzyskanych środków z jego sprzedaży na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Środki uzyskane ze sprzedaży zgodnie z art. 21 ust. l pkt. 32 lit. a i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być przeznaczone nie później niż w okresie 2 - lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego lub na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa wyżej, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej mającej siedzibę na terenie kraju, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej niż 24 miesiące przed tym dniem. Warunek ten spełnili Państwo częściowo wydatkowując kwotę: 33.000,00 zł otrzymaną tytułem zaliczki przy przedwstępnej umowie sprzedaży ww. mieszkania na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem mieszkalnym w Krakowie przy ul. X. Pozostałą kwotę przychodu winni Państwo wydatkować w terminie określonym w art. 21 ust. l pkt. 32 lit. a lub e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku braku realizacji powyższego warunku, obowiązani są Państwo do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% od uzyskanego przychodu wraz z odsetkami liczonymi od 15 - dnia po dokonaniu sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj