Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC/415/5/LUG/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC/415/5/LUG/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
ławnik
obowiązek obywatelski
rekompensaty pieniężne


Pytanie podatnika
Jaki rodzaj informacji o dochodach powinna otrzymać osoba pełniąca funkcję ławnika sądowego?


Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że jest on ławnikiem sądowym. Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku wystawienia przez płatnika informacji PIT-R.

Zgodnie z treścią art. 4 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości obywatele biorą udział przez uczestnictwo ławników w rozpoznawaniu spraw przed sądami pierwszej instancji, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej. Należy wnioskować z tego, iż jeżeli ławnik jest reprezentantem obywateli to funkcja przez niego sprawowana jest wykonywaniem obowiązków obywatelskich. Nadto, za brzmieniem art. 172 § 4 ww. ustawy, ławnik za czas wykonywania czynności w sądzie, otrzymuje rekompensatę pieniężną. Na gruncie prawa podatkowego wszelkie świadczenia uzyskane przez ławników z powyższego tytułu, w tym także wspomnianą rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności są zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej w dalszej części "updof". Przychody te określone zostały w art. 13 pkt 5 updof jako przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powołania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Zgodnie z zasadą prawa podatkowego, wyrażoną w art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Treść tego przepisu wskazuje na zasadę powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów, dlatego określone w ustawie wyjątki należy traktować jako szczególny przywilej podatkowy i jako taki powinien być interpretowany ściśle.

Przypomnieć również należy, że na podstawie art. 173 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegów według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów zawodowych. Kwoty otrzymanych diet korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 updof.

Natomiast rekompensaty, jak już wspomniano wyżej, należy zaklasyfikować do przychodów określonych w art. 13 pkt 5 updof, w myśl którego za przychody z samodzielnej działalności uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób.

Koszty uzyskania dla powyższych przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 5 oraz ust. 2 pkt 1 updof, wynoszą 102,25zł miesięcznie, a za cały rok podatkowy nie mogą przekroczyć kwoty 1.227,00zł, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody z jednego z tytułów uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 1.840,77zł (zgodnie z art. 159 § 2 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych "nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie). Zatem dochody z tytułu wypłacanej ławnikowi w trakcie roku podatkowego rekompensaty podlegają kumulacji z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, co oznacza, że ciąży na ławniku obowiązek złożenia zeznania podatkowego za rok 2004 i obliczenia należnego podatku dochodowego od sumy, uzyskanych w ciągu roku podatkowego, dochodów.

Ponadto należy wskazać, że skoro przychód z wypłaconych rekompensat podlega opodatkowaniu, płatnik zgodnie z dyspozycją normy prawnej z art. 41 ust. 1 updof jest zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości wskazanej we wspomnianym już art. 22 ust. 9 pkt 5 oraz pomniejszonych o składki potrącane przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) updof - o ile zajdzie obowiązek ich pobierania na podstawie odrębnych przepisów. Z kolei tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 updof o kwotę składki zdrowotnej pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (o ile zajdzie obowiązek ich pobrania). Zaliczki należy przekazać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności - gdy płatnik nie posiada siedziby, wraz z deklaracją PIT-4. Ponadto w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy zobowiązani są przesłać podatnikom oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o wysokości dochodu oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B wraz z informacją o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich PIT-R - zgodnie z postanowieniami art. 42 ust.1 oraz ust. 2 pkt 1 updof.

Reasumując powyższe rozważania należy stwierdzić, iż za rok 2004 osoba pełniąca funkcję ławnika sądowego powinna otrzymać od płatnika imienną informację o wysokości dochodu oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B wraz z informacją o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich PIT-R - sporządzonych wg wzorów określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 276, poz. 2736) wydanego na podstawie szczegółowego upoważnienia ustawowego zawartego w art. 45b pkt 1 i 5 updof.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj