Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-137-11-GK/04/05
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-137-11-GK/04/05
Data
2005.02.17



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nieodpłatne przekazanie rzeczy
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy w przypadku paczek, których zakup został sfinansowany z ZFŚS, przekazywanych pracownikom należy opodatkować tę czynność podatkiem od towarów i usług i wystawić fakturę wewnętrzną?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Zakładu, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydania pracownikom paczek, których zakup sfinansowano z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS), przedstawione w piśmie z dnia 30 sierpnia 2004 r. nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 sierpnia 2004 r. L.dz. 78/SF/08/04 (data wpływu do tut. Urzędu 2 września 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lutego 2005 r. L.dz. 21/SF/02/05 (data wpływu do tut. Urzędu 4 lutego 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Politechnika zadała następujące pytanie:

Czy w przypadku paczek, których zakup został sfinansowany z ZFŚS, przekazywanych pracownikom np. z okazji świąt, należy opodatkować tę czynność podatkiem od towarów i usług i wystawić fakturę wewnętrzną, gdzie wartość netto faktury wewnętrznej będzie sumą wartości netto poszczególnych faktur zakupu wg stawek tak jak w fakturach zakupu i czy należy tę czynność wykazać w deklaracji dla celów podatku od towarów i usług VAT - 7?

Uczelnia przedstawiła stanowisko, iż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ustawa przewiduje również sytuacje, w których na równi z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług traktuje się nieodpłatne wykonywanie czynności wymienionych w art. 7 i 8.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia:
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Jednakże z uregulowania zawartego w art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy wynika, iż podatnik pomimo niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z przekazaniem lub zużyciem towarów oraz świadczeniem usług na potrzeby osobiste pracownika, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi czynnościami, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Mając więc na uwadze, iż ZFŚS jest tworzony na podstawie odrębnych przepisów w celu przeznaczenia go na osobiste potrzeby pracownicze, czyli nie jest bezpośrednio związany z działalnością prowadzoną przez przedsiębiorcę, a podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów dotyczących przedmiotowych świadczeń, czynności związane z nieodpłatnym przekazaniem towarów realizowane z ZFŚS, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według stawek obowiązujących dla danej dostawy.

Należy wskazać, iż obowiązkiem podatnika jest zakwalifikowanie wykonywanej przez niego czynności do określonego grupowania zawartego w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, według której określa się wysokość obowiązującej stawki podatkowej. W celu zaklasyfikowania świadczonych usług można zwrócić się z zapytaniem do Ośrodka Interpretacji Standardow Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul.Suwalska 29, 92 -176 Łódź.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku m.in. czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Zatem przekazanie przez Uczelnię paczek winno zostać udokumentowane fakturą wewnętrzną. Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe czynności zostały zrównane z odpłatną dostawą towarów, Uczelnia winna wykazać wykonanie tej czynności, jako podlegającej opodatkowaniu, w deklaracji dla celów podatku od towarów i usług VAT - 7.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj