Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-2/DCH/05
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-2/DCH/05
Data
2005.03.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany zwrot podatku
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Przychód ze sprzedaży nieruchomości.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 04 stycznia 2005 roku (uzupełnionego pismem z dnia 11 stycznia 2005 roku oraz 17 lutego 2005 roku) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, stwierdza że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 a § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 04 stycznia 2005 roku wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.

W złożonym zapytaniu wskazał Pan, iż w dniu 18 grudnia 2003 roku w drodze umowy kupna-sprzedaży nabył na własność dwie działki o pow.0,1023 ha oraz 0,1064 ha stanowiące grunty orne położone w L. Jednakże z uwagi na zaistniałe w ostatnim czasie okoliczności związane z sytuacją rodzinną, zamierza sprzedać obie nieruchomości.

W myśl art. 14 a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (…) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Stosownie natomiast do postanowień art.14 a § 5 Ordynacji podatkowej, do załatwienia wniosku o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy art.169 § 1 i 2 oraz art.170 § 1 (…)

Wobec faktu, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymaganych warunków, tutejszy organ podatkowy wypełniając dyspozycję art.169 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, wezwał Pana pismem nr PP/443-1-1/ET/05 z dnia 10 stycznia 2005 roku oraz nr PDII/410-22/DCH/05 z dnia 24 stycznia 2005 roku do uzupełnienia wniosku.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 24 stycznia 2005 roku, złożył Pan oświadczenie (wpływ do tutejszego organu podatkowego - 18 luty 2005 roku, data stempla pocztowego - 17 luty 2005 roku), z którego wynika, iż w dniu 10 lutego 2005 roku dokonał Pan odpłatnego zbycia jednej działki, natomiast drugą zamierza sprzedać w najbliższym czasie tzn. przed upływem pięciu lat od daty jej nabycia.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznał Pan, iż w przypadku przeznaczenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży oraz poinformowaniu o powyższym Urzędu Skarbowego, nie będzie Pan obowiązany do uiszczenia zryczałtowanego dziesięcioprocentowego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty jej nabycia.

Zgodnie z przepisami art.10 ust.1 pkt 8 lit. ”a” ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zmianami), źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na podstawie art.28 ust.2 i 2a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od przychodu ze sprzedaży nieruchomości, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a) lub lit.e).

Zgodnie z ww. przepisami ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.”a-c” (…): a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:· na nabycie na terytorium RP budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,· na nabycie na terytorium RP spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, · na nabycie na terytorium RP gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,· na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP,· na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP, e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit.a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości, dokonanej przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło ich nabycie, podlega opodatkowaniu dziesięcioprocentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym, chyba że złoży Pan w ustawowym – 14 dniowym terminie od dnia sprzedaży oświadczenie, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony zostanie na własne cele mieszkaniowe określone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się zatem do zapytania, dotyczącego zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Pana ww. kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art.14b.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zgodnie z art.14 a § 4 ustawy w związku z art.236 § 1 – Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj