Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/1/05
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/1/05
Data
2005.02.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
ubezpieczenia społeczne
ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy mogę pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone skadki na ubezpieczenie społeczne oraz zryczałtowany podatek dochodowy o składkę zdrowotną w wysokości 7,75%? Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i opłacam zryczałtowany podatek dochodowy od osiągniętych przychodów. Moim zdaniem mam prawo do takich odliczeń.


Postanowienie

Na podstawie art. 14 §4, w związku z §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, to jest możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatku o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75%, w przypadku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i opłacającego zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny, postanawia uznać stanowisko Pana za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.01.2005r. złożył Pan w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego. Prośba dotyczyła możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatku o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75%, w przypadku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i opłacającego zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Według Pana, istnieje prawo do odliczenia składek społecznych i składki zdrowotnej.

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej może odliczyć od przychodu kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o podatku dochodowym, zapłacone bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody wymienione w art.6 ust. 1 lub 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami), opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń od przychodów, odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowum Funduszu Zdrowia, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Art. 27b ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Zatem w myśl wyżej powołanych przepisów, może Pan podstawę opodatkowania pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne, a zryczałtowany podatek dochodowy może podlegać obniżeniu o składki na ubezpieczenia zdrowotne, gdzie kwota ta nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony -do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordyncja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj