Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US37/DFP/415/18/2004
z 17 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US37/DFP/415/18/2004
Data
2004.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
odszkodowania
opodatkowanie
ugody
zakaz konkurencji


Pytanie podatnika
Pracownik po ustaniu zatrudnienia zwrócił się do firmy o wypłatę odszkodowania na mocy przepisów Kodeksu Pracy o zakzaie konkurencji. Ponieważ sprawa była sporna pracownik wniósł ją do Sądu Pracy, gdzie została podpisana ugoda w tej sprawie. Spółka ma wypłacic z tego tytułu odzkodowanie.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy od w/w odszkodowania należy naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy, czy jest ono zwolnione na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2003r. Nr 202 poz. 1956) wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem :

a. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z ytułu skrocenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b. odpraw pieniężnych wypłaconych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b powołanej ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są : inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem:
a. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W świetle przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d i pkt 3b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Urząd uznaje stanowisko Spółki w omawianej sprawie jako błedne. opisana przez Spółkę sytuacja nie mieści się w katalogu zwolnień od podatku dochodowego zawartych w w/w przepisach. Wypłacając pracownikowi odzszkodowanie Spółka będzie zobowiązana naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj