Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0051/04
z 2 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0051/04
Data
2004.11.02



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Zdaniem spółki obie umowy nie wywołają obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, przy czym :- pożyczka „udzielona przez udziałowca (...) jest czynnością zwolnioną na podstawie art. 9 pkt 10 lit. „h” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”,- pożyczka zaciągnięta u osoby fizycznej, wobec jej wykorzystania „na finansowanie bieżącej działalności spółki”, tj. na zakup węgla, korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 10 lit. „g” w/w ustawy.Podatnik prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy opisane zdarzenia prawne wywołały obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, względnie obowiązek uiszczenia tego podatku, i jakie ewentualnie dokumenty (np. deklaracje ) zobowiązany jest złożyć w urzędzie skarbowym.


Stan faktyczny

Podatnikowi -spółce z o.o.- udzielono dwóch pożyczek pieniężnych, zawierając stosowne umowy. W jednym przypadku pożyczkodawcą jest wspólnik (osoba prawna), natomiast w drugim – osoba fizyczna niezwiązana z pożyczkobiorcą. Środki finansowe pochodzące z pożyczki zaciągniętej u osoby fizycznej zostały przeznaczone na zakup węgla u stałego dostawcy spółki.

Prawna ocena stanu faktycznego

Na wstępie wyjaśnić należy, że wymieniona w wystąpieniu podatnika czynność cywilnoprawna - tj. pożyczka objęta jest zakresem przedmiotowym art.1 ust.1 pkt 1 lit. "b" ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 86, poz. 959 ze zm.), stąd też co do zasady jej dokonanie powoduje powstanie obowiązku

podatkowego na gruncie powołanego aktu, co nie oznacza jednak, że zawarcie każdej umowy tego typu spowoduje obowiązek uiszczenia podatku.

Zwrócić bowiem należy uwagę na fakt, iż obowiązek podatkowy, (którym w myśl art. 4 Ordynacji podatkowej jest cyt.: „ wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach”) w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje co do zasady z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust.1 pkt 1), a zatem nie zawsze prowadzi do powstania zobowiązania podatkowego, a w efekcie do obliczenia i uiszczenia kwoty należnego podatku. Innymi słowy, obowiązek podatkowy nie zawsze ulega konkretyzacji znajdującej swój wyraz w powstaniu zobowiązania podatkowego w rozumieniu art. 5 Ordynacji podatkowej (którym „jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego”).

Przykładami takich sytuacji są powołane w wystąpieniu zwolnienia przedmiotowe, dlatego też przesłanki ich zastosowania wymagają analizy na gruncie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego.

W myśl art.9 pkt 10 lit. „h” ustawy „zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne (...) pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.” Przepis art. 1a pkt 2 precyzuje, iż przez użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa należy rozumieć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

Powyższe oznacza, że przedmiotowa pożyczka udzielona spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez wspólnika korzysta ze wskazanego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnośnie pożyczki zaciągniętej u osoby fizycznej, wskazać należy, że na mocy powołanego art. 9 pkt 10 lit. „g” ustawy zwalnia się od podatku pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku stanowiących przedmiot pożyczki.

W ustawie nie zdefiniowano, jak należy rozumieć przesłankę zawartą w cytowanym wyżej przepisie, tj. przeznaczenie pieniędzy będących przedmiotem pożyczki na

pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności

gospodarczej. Wskazówkę w tej kwestii może stanowić zapis art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807), w świetle którego działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. W omawianej sprawie porównania wymaga więc wydatkowanie pozyskanych w drodze pożyczki środków z zakresem działalności pożyczkobiorcy.

W zapytaniu nie wskazano wprost, jaki jest zakres działalności gospodarczej spółki. Z treści wystąpienia można natomiast wnosić, iż należy do niego zaopatrywanie innych podmiotów w miał węglowy, a zatem obrót gospodarczy tym towarem. Jeżeli miał węglowy jest również przez spółkę produkowany, to wówczas uznać należy, że udokumentowane fakturami wydatki na zakup węgla -jako materiału służącego do wytwarzania miału- poniesione zostały na prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9 pkt 10 lit. "g".

Ewentualne spożytkowanie przez spółkę w ramach jej działalności statutowej nabytego za środki finansowe pochodzące z pożyczki węgla w trakcie procesu produkcyjnego do wytworzenia innych towarów także mieści się w w/w ustawowym celu zwolnienia, tj. na prowadzenie działalności gospodarczej.

Oznacza to, że w sytuacjach powyżej opisanych przedmiotowa uczynność cywilnoprawna korzystać będzie z omawianego zwolnienia, jeżeli oczywiście wydatkowanie pieniędzy z pożyczki nastąpiło w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Na marginesie zauważyć należy, iż zasadność skorzystania przez podatnika ze zwolnień podatkowych może być objęta kontrolą organu podatkowego.

Z powyższych rozważań wynika, że w obu przypadkach udzielenia spółce pożyczki, tak przez wspólnika, jak i przez osobę fizyczną niepowiązaną z pożyczkobiorcą (przy założeniu powyższego sposobu wydatkowania uzyskanych w ten sposób środków), pomimo powstania obowiązku podatkowego, nie wystąpi -z uwagi na wskazane zwolnienia przedmiotowe- zobowiązanie podatkowe w omawianym podatku. Tym samym podatnicy -strony przedmiotowych umów- nie będą zobowiązani do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ich zawarcia.

Skoro wystąpiły przesłanki wynikające z przepisów art. 9 pkt 10 lit. „g” oraz art. 9 pkt 10 lit. „h”, to nie znajdzie w sprawie zastosowania art. 10 ust. 1 ustawy nakładający obowiązek zarówno złożenia deklaracji PCC-1, jak i obliczenia i wpłacenia podatku, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj