Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/176/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/176/04
Data
2004.11.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
abonament radiowo-telewizyjny
ekspertyza


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług w zakresie działalności statutowej polegającej na wykonywaniu ekspertyz kryminalistycznych do prowadzonych spraw – PKWiU 75.24.11.Przepisy art. 43 ust. 1 przedmiotowej ustawy zwalniają od podatku usługi w zakresie między innymi administracji publicznej (PKWiU ex 75). Natomiast przepisy art. 15 ust. 6 nie uznają za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych..Według podatnika wykonywanie ekspertyz kryminalistycznych w świetle art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem, albowiem jako organu władzy publicznej nie należy uznawać za podatnika. Wobec powyższego sprzedaż tych usług należy dokumentować za pomocą not księgowych. Przedkładając powyższe wyjaśnienie podatnik prosi o rozstrzygnięcie czy w/w usługi winny być ewidencjonowane na podstawie faktur VAT jako zwolnione, czy też na podstawie rachunków lub not księgowych jako nie podlegające ustawie o VAT.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 z późn. zm./, w odpowiedzi na wniosek znak F-330/MG/50/2004 z dnia 19 października 2003r. uzupełniony pismem z dnia 16 listopada 2004r. informuję, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak wynika ze złożonych wyjaśnień przedstawione we wniosku usługi ekspertyz kryminalistycznych wykonywane są w ramach działalności statutowej Policji, w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa (co wynika z art. 14 ust. 2 ustawy o Policji)W myśl wyżej powołanego przepisu organy wykonujące zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa nie są podatnikami podatku VAT, zatem na wykonywane czynności wystawiane winny być rachunki potwierdzające dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi ( art. 87 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Biorąc powyższe pod uwagę przedstawione w uzupełnieniu wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj