Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USII-423/interp./7/2004
z 1 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USII-423/interp./7/2004
Data
2004.10.01



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
przekształcanie podmiotów
środek trwały
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
"Zakład E.C." powstał z podziału "Zakładu G.K.i M.", z którego wydzielono część majątku i przeniesiono do nowoutworzonego Zakładu. W jaki sposób jednostka ma dokonywać amortyzacji i czy dokonane odpisy amortyzacyjne stanowić będą w nowopowstałym Zakładzie koszt uzyskania przychodów?


W odpowiedzi na pismo z zapytaniem w zakresie stosowania przepisów dotyczących amortyzacji podatkowej, znak FK/01/08/2004 z dnia 12.08.2004 r. (data wpływu do urzędu 13.08.2004 r.) Zakładu E.C., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach wyjaśnia:

Z zapytania wynika, iż podmiot powstał z podziału Zakładu G.K. i M., z którego wydzielono część majątku i przeniesiono do nowoutworzonego zakładu.

W sytuacji, kiedy przeniesienie majątku następuje w drodze przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału podmiotów, dokonanych na podstawie odrębnych przepisów, stosujemy przepis art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) Warunkiem zastosowania tego przepisu jest wstąpienie przez powstały podmiot we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego zgodnie z art. 16g ust. 18 cyt. wyżej ustawy. Należy przy tym zauważyć, że pojęcie "wszelkie prawa i obowiązki" obejmuje również podatkową sukcesję praw i obowiązków, którą, w odniesieniu do przekształceń komunalnych zakładów budżetowych, regulują przepisy art. 93a par. 1 pkt 1 i art. 93b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W przypadku zatem, kiedy charakter dokonanej czynności wskazuje na możliwość zastosowania przez nowoutworzony zakład, który nabył środki trwałe, przepisu art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - wartość początkowa tych środków trwałych powinna być tożsama z wartością początkową, określoną przez podmiot przekształcony, połączony albo podzielony. Art. 16g ust. 9 stanowi bowiem, że w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Odpisy amortyzacyjne dokonuje się wówczas, w oparciu o art. 16h ust. 3 cyt. ustawy, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednakże, zgodnie z art. 16g ust. 19 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) przepisu ust. 9 nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek podejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W takim przypadku do wyceny przyjmowanego majątku mają zastosowanie przepisy art. 16g ust. 10 ww. ustawy.

Tak dokonane odpisy amortyzacyjne stanowić będą w nowopowstałym zakładzie koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj