Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
IV-436/5/04
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV-436/5/04
Data
2004.08.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
dopłata
dopłata do kapitału
kapitał
kapitał zapasowy


Pytanie podatnika
Czy od dopłat na fundusz zapasowy spółki, dokonanych przez wspólników w miesiącu lutym 2004 r. , należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w związku z wnioskiem z dnia 12 lipca 2004 r., działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), prezentuje swoje stanowisko w zakresie zapytania dotyczącego stosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - odnośnie kwestii, czy od dopłat na fundusz zapasowy spółki, dokonanych przez wspólników w miesiącu lutym 2004 r., należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podstawowym aktem prawnym mającym zastosowanie w przedmiotowej sprawie jest ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Obowiązujące w momencie dokonania czynności, tj. w lutym 2004 r. przepisy wyżej wymienionej ustawy stanowiły, że:

- podatkowi podlegają - na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. k) - umowy spółki (akty założycielskie),

- podatkowi temu podlega również zmiana umowy spółki, jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych - art. 1 ust. 1 pkt 2),

- w przypadku umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego, dopłaty, pożyczki udzielane spółce przez wspólników oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania – art. 1 ust. 3 pkt 3) i pkt 4),

- obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej – art. 3 ust. 1 pkt 1),

- obowiązek podatkowy ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych – art. 4 pkt 1),

- podstawę opodatkowania przy dopłatach stanowi wartość dopłat – art. 6 ust. 1 pkt 8) lit. c),

- należny podatek - w przypadku zmiany umowy spółki - oblicza się od sumy wartości wkładów wniesionych do majątku spółki, kapitału zakładowego, dopłat i pożyczek, z tym że podatek obliczony według skali określonej w art. 7 ust. 1 pkt 9 pomniejsza się o kwotę podatku zapłaconego przed powiększeniem majątku spółki, kapitału zakładowego oraz od wcześniejszych dopłat i pożyczek - art. 7 ust. 2.

Zdaniem organu podatkowego z powołanych wyżej przepisów wynika, że od dopłat na fundusz zapasowy spółki, dokonanych przez wspólników w miesiącu lutym 2004 r., należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zawężenie czynności podlegających opodatkowaniu zostało zastosowane w przypadku wniesienia lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu - podlega ono podatkowi tylko w przypadku gdy powoduje zwiększenie kapitału zakładowego. Przy dopłatach to wskazanie nie zostało uczynione, z czego wnioskować należy iż zamysłem Ustawodawcy było opodatkowanie wszystkich dopłat, bez względu na ich przeznaczenie.

Końcowo tutejszy organ podatkowy informuje, że podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj