Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-42-2-GK/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-42-2-GK/04
Data
2004.08.09



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
wynagrodzenie ryczałtowe
zarząd


Pytanie podatnika
1.Spółka wypłaca comiesięczny ryczałt za posiedzenia członkom zarządu pełniącym swoje funkcje z powołania. Członkami zarządu są nierezydenci w rozumieniu prawa dewizowego. Spółka nie zawarła z członkami zarządu kontraktów menadżerskich, umów o pracę, są oni natomiast jej udziałowcami. Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności opodatkowania ww. czynności podatkiem od towarów i usług.2. Czy można obniżyć kwotę podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu gazu i paliw silnikowych zużywanych do napędu wózków widłowych?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 19 maja 2004 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka wypłaca comiesięczny ryczałt za posiedzenia członkom zarządu pełniącym swoje funkcje z powołania. Członkami zarządu są nierezydenci w rozumieniu prawa dewizowego. Spółka nie zawarła z członkami zarządu kontraktów menadżerskich, umów o pracę, są oni natomiast jej udziałowcami.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności opodatkowania ww. czynności podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535). Podatnik zajął stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw do opodatkowania ww. czynności.

Pismem z dnia 24 czerwca 2004 r. rozszerzono zapytanie w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu gazu i paliw silnikowych zużywanych do napędu wózków widłowych.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Zgodnie z art. 201 § 1 i § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę, natomiast członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwalą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Ponadto art. 203 § 1 ksh stanowi, że członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwalą wspólników; nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Brzmienie powyższych przepisów nie pozostawia wątpliwości, że członka zarządu nie łączy ze spółką stosunek pracy, chyba że zostanie zawarta umowa o pracę z taką osobą. Stosunek pracy jednak nie będzie związany z wykonywaniem funkcji członka zarządu. Pogląd ten znalazł potwierdzenie w orzecznictwie. W wyroku z dnia 10 sierpnia 2000 r., sygn. akt: I PKN 758/99, OSNP 2002/5/107 Sąd Najwyższy stwierdził, że kadencyjność organów spółki prawa handlowego nie oznacza powinności zawierania przez spółkę, z osobami pełniącymi funkcję jej organów, umów o pracę na czas określony, równy okresowi kadencji. W wyroku z dnia 15 kwietnia 1999 r., sygn. akt: I PKN 15/99, OSNP 2000/12/470 Sąd Najwyższy zauważył, iż pełnienie funkcji członka zarządu spółki prawa handlowego i wykonywanie wynikających z tego obowiązków może być nieodpłatne, jeżeli nie wynika ze stosunku pracy. Wynika to również z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 sierpnia 2000 r., sygn. akt: I ACa 482/00, OSA 2001/4/24, w którym podkreślono, iż skoro z treści umowy spółki, jak również uchwały wspólników poprzedzającej powołanie zarządu, wreszcie umowy o pracę nie wynika, iż realizacja wiążących się z członkostwem w zarządzie szeregu powinności związanych z reprezentacją spółki, prowadzeniem jej spraw - następować ma w ramach stosunku pracy, to przyjmuje się istnienie zlecenia odpłatnego lub też nieodpłatnego w rozumieniu art. 734 i następnych k.c.

Z powyższego wynika, iż pomiędzy członkiem zarządu, a spółką istnieje umowa zlecenie.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Ustawodawca powołanym art. 13 ust. 3 pkt 3 ustawy wymienił m.in. przychody wymienione w art. 13 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Z uwagi na powyższe zostają spełnione dwie ustawowe przesłanki przemawiające za nieuznaniem przedmiotowych czynności za odpłatne świadczenie usług tj. przychody są wymienione w art. 13 ust. 7 powołanej ustawy o podatku dochodowym, oraz czynności są wykonywane odpłatnie.
Ponadto, niewątpliwie pomiędzy członkiem zarządu a Spółką istnieją więzy prawne co do odpowiedzialności zlecającego, jak słusznie zauważa Spółka, wynikają one m.in. z art. 203 § 1 powołanej ustawy Kodeks spółek handlowych, który stanowi, iż członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Co powoduje, iż został spełniony kolejny z ustawowych warunków dotyczących nieuznania tych czynności za działalność gospodarczą.
Także w zakresie warunków wykonywania zleconych czynności istnieją unormowania prawne (przepisy Rozdziału 3, Oddziału 1 ww. ustawy Kodeks spółek handlowych).Tym samym spełnione są wszystkie ustawowe warunki powodujące, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Natomiast art. 86 ust. 3 stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcykwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł., natomiast ust. 5 art. 86 stanowi, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

W opinii tut. organu podatkowego powyższe zapisy dotyczą pojazdów samochodowych, nie natomiast wózków widłowych sklasyfikowanych w podkategorii Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 29.22.15 „Wózki widłowe, inne wózki do podnoszenia lub przenoszenia w transporcie wewnętrznym, ciągniki typu stosowanego na peronach kolejowych”. Wobec powyższego Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego na zasadach ogólnych i ograniczenie o którym mowa w powołanym art. 88 ust. 1 pkt 3 nie będzie miało zastosowania do gazu i paliw silnikowych zużywanych do napędu wózków widłowych.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj