Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005 – 570/03/CIP/01
z 24 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005 – 570/03/CIP/01
Data
2004.02.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
darowizna
opodatkowanie
rzecz
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z pytaniem czy darczyńca od darowizny rzeczowej (samochód) na rzecz jednostki Policji zobowiązany jest odprowadzenia podatku od towarów i usług. Zdaniem zapytującego nieodpłatne przekazanie darowizny rzeczowej przeznaczonej na rzecz bezpieczeństwa nie będzie sprzedażą i będzie zwolnione z podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny

Na rzecz jednostki Policji darczyńca ma zamiar przekazać darowiznę rzeczową.


Ocena prawna stanu faktycznego

Artykuł 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) zawiera katalog czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega darowizna towarów.

Definicja towaru dla celów podatku od towarów i usług zawarta jest w art. 4 ust. 1 ustawy, w myśl którego, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki budowle lub ich części będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Dla celów statystyki i ewidencji obowiązują dwie klasyfikacje:

w zakresie wyrobów i usług – Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług,

w zakresie obiektów budowlanych – Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych.

Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT określa, iż podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zawiera przepisy stanowiące podstawę do zwolnień:

  • niektórych grup podatników na podstawie art. 14 - zwolnienie podmiotowe,
  • określonych czynności na podstawie art. 7 - zwolnienia przedmiotowe,
  • art. 47 ww. ustawy, zawiera ponadto delegację dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych, który do dnia 31 grudnia 2005r. w drodze rozporządzenia może wprowadzić inne niż określone w art. 7 ust. 1 zwolnienia od podatku od towarów i usług, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Zatem na podstawie ww. przepisów należy ustalić status darczyńcy, czy jest podatnikiem podatku od towarów i usług, czy korzysta z ww. zwolnień.

Darowizna rzeczowa w tym przypadku samochód w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest towarem, a zatem jeżeli darczyńca nie korzysta z ww. zwolnień, darowizna ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Ponadto należy wskazać, że w świetle art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, zwolnione są od podatku czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności. Tak więc decydujące znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego będzie miało ustalenie, czy z tytułu nabycia danego towaru dokonano pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli tak, to zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, w momencie przekazania towaru – darowizny, powstaje obowiązek naliczenia podatku należnego.

Dodatkowo należy wskazać, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania przepis § 67 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) zgodnie, z którym zwolnienie podatkowe w podatku od towarów i usług obejmuje darowizny na rzecz:

  1. publicznych szkół i zakładów opieki zdrowotnej, zakładów kształcenia nauczycieli oraz placówek oświatowych, a także instytucji kultury i instytucji filmu,
  2. samorządu terytorialnego,
  3. spółdzielni mieszkaniowych, jeżeli darowizna dotyczy budynków mieszkalnych,
  4. jednostek wojskowych.

Przedmiotowym zwolnieniem nie objęto bowiem darowizny dokonywanej na rzecz jednostki Policji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj