Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w RadomiuPierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
IS.Ra.WD/4117/5/46/468/EW
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.Ra.WD/4117/5/46/468/EW
Data
2004.05.07



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
doradztwo
usługi menedżerskie
zarządzanie przedsiębiorstwem
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, udokumentowane fakturą VAT, wystawioną w oparciu o zawartą umowę z dnia 01.12.2003r.? Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem według zaświadczenia o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jest m.in. doradztwo w zakresie działalności związanej z prowadzeniem interesów, zarządzaniem, kierowaniem działalnością gospodarczą. Na podstawie umowy z dnia 01.12.2003r. podatnik wystawił fakturę VAT dokumentującą świadczenie usług będących przedmiotem umowy. Zgodnie z treścią umowy z dnia 01.12.2003r. charakter wykonywanych na jej podstawie usług polega na doradztwie w następującym zakresie:zarządzania operacyjnego i nadzoru nad następującymi obszarami spółki:-kwestie techniczne, sprzedaż bezpośrednia,-kontakty z partnerami handlowymi spółki (np. kontakty z nadawcami programów, spółdzielniami, organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, itp.), -funkcjonowanie spółki zgodnie z istniejącymi przepisami prawa,-inne wynikające z bieżących problemów funkcjonowania spółki.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscwy w Radomiu w zwiazku z udzieloną przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu odpowiedzią z dnia 29.03.2004r. US 24/2150/4/2004 na zapytanie dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- na podstawie art. 14b par. 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)dokonuje zmiany udzielonej w tym zakresie informacji.

Od 01.01.2004r. ustawodawca w art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wprowadził nową definicję pozarolniczej działalnosci gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 obowiązującej w 2004r. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)pozarolnicza działalność gospodarcza zdefiniowana została jako działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imeniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9.

Według art. 10 ust.1 pkt 2 w/w ustawy źródłem przychodów , które nie są zaliczane do działalności gospodarczej, jest działalność wykonywana osobiście. Wprawdzie przepisy ustawy o podatku dochodowym nie podają definicji "działalności wykonywanej osobiście", to jednak w art. 13 w/w ustawy ustawodawca w sposób szczegółowy wymienił katalog przychodów zaliczanych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z treścią art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalnosci gospodarczej- z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Art. 13 pkt 9 obejmuje swym zakresem nie tylko przychody uzyskiwane z kontaków menadżerskich, ale również umów o podobnym charakterze.

Jeżeli umowa dotyczy świadczenia usług doradczych i usług w zakresie zarządzania co ma miejsce w przedmiotowej sprawie -przychody z tej umowy należy zakwalifikować d przychodów określonych w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 41 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącym szczególnych zasad poboru zaliczek od dnia 01.01.2004r.-osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oarz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust.1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, sa obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust.4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust.9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit.b. Zgodnie z art. 41a w/w ustawy płatnicy, o których mowa w art. 31, art.33-35 i art. 41 ust.1 na wniosek podatnika obliczają i pobierają w ciągu roku wyższe zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 22 ust.9 pkt 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 22 ust.2 pkt 1 tej ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu określonych w art. 13 pkt 5,7,9 w roku 2004 wynoszą 102,25 zł miesięcznie, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody z jednego tytułu określonych w art. 13 pkt 5, 7, 9 uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 1.840 zł 77 gr (art. 22 ust.2 pkt 2 w/w ustawy).

Reasumując, ponieważ działalność w zakresie wykonywania usług na podstawie umów o zarządzanie przedsiebiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o pobdnym charakterze dla celów podatkowych jest zaliczana do działalnosci wykonywanej osobiście, to płatnik wypełniając dyspozycję zawartą w art. 41 ust.1 ustawy musi dokonać poboru zaliczek na podatek dochodowy i odprowadzić ją na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przysyłając jednocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.
Wypełniając dyspozycję zawartą w art. 42 ust.2 ustawy, na płatniku ciąży obowiązek przesłania podatnikom oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imiennnej informacji o wysokosci dochodu, sporządzonej według ustalonego wzoru.
Osoba otrzymująca należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązana jest ująć powyższe dochody w zeznaniu o wysokości osiągniętych dochodów w roku podatkowym wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj