Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PO 436/2/PCC/04
z 2 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO 436/2/PCC/04
Data
2004.04.02



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
pożyczka
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy występuje obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki podpisanej za granicą, w której pożyczkobiorca ma siedzibę za granicą, a przedmiot pożyczki (pieniądze) w dniu podpisu umowy znajdują się w kraju?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z dnia 23.02.2004 r. sp. z o.o. w sprawie udzielenia informacji, czy występuje obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki podpisanej za granicą, w której pożyczkobiorca ma siedzibę za granicą, a przedmiot pożyczki (pieniądze) w dniu podpisu umowy znajdują się w kraju wyjaśnia:

W myśl art. 720 kc przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają umowy pożyczki.

O powstaniu obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych – od umowy pożyczki – decyduje moment dokonania czynności (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy obowiązek podatkowy powstaje:
,,z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej...”

W związku z tym, że umowa pożyczki jest umową zobowiązującą tzn. dochodzi do skutku przez samo zgodne porozumienie, zatem chwilą powstania obowiązku zapłaty podatku od tej umowy jest data jej zawarcia.

W przypadku gdy przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku znajdujące się w chwili zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wówczas umowa taka podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Bowiem zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi , jeżeli ich przedmiotem są:
„1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Jeżeli zawarcie umowy nastąpiło za granicą i pieniądze będące przedmiotem pożyczki w tym czasie znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polski to czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj