Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-407/11-4/AF
z 22 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-407/11-4/AF
Data
2011.12.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
nieruchomości
opodatkowanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
umowa sprzedaży


Istota interpretacji
Skoro sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 720 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.09.2011 r. (data wpływu 21.09.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 01.12.2011 r. (data nadania 02.12.2011 r., data wpływu 05.12.2011 r.) na wezwanie Nr IPPB2/436-407/11-2/AF oraz Nr IPPP1/443-1419/11-2/ISZ z dnia 25.11.2011 r. (data doręczenia 28.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych. w zakresie sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza przeprowadzić inwestycję polegającą na budowie kompleksu biurowego, a następnie zamierza wynajmować powierzchnie biurowe. W dalszej perspektywie Spółka przewiduje również możliwość sprzedaży wybudowanych lokali. W tym celu Spółka planuje nabyć nieruchomość niezabudowaną położoną w Warszawie (dalej: Nieruchomość) od polskiej spółki kapitałowej zarejestrowanej dla celów VAT (dalej: kontrahent lub sprzedający). Nieruchomość została nabyta przez kontrahenta 9 stycznia 2007 r. w drodze przetargu publicznego.

Sprzedający jest tzw. spółką celową tj. podmiotem powołanym w celu przeprowadzenia jednej inwestycji budowlanej i poza sprzedawaną nieruchomością nie posiada innych nieruchomości. Inwestycja polegać miała m.in. na budowie mieszkań (oraz biur), które miały być następnie sprzedawane wraz z udziałem w nieruchomości. Kontrahent w ramach prowadzonej działalności podjął szereg czynności prowadzących do realizacji inwestycji, takich jak prace rozbiórkowe na zakupionej nieruchomości, nabycie usług architektonicznych oraz usług doradztwa inwestycyjnego. Z informacji uzyskanych od sprzedającego wynika, iż planowana inwestycja została zaniechana z powodów braku możliwości jej dalszego finansowania.

Zgodnie z KRS kontrahenta do jego działalności należy m.in.:

  • wznoszenie kompletnych budynków i budowli,
  • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Na podstawie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta nieruchomość jest przeznaczona do zabudowy: (i) mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem usług oraz (ii) zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej, usługowej i biurowej, z usługami w parterach pierzei ulicznej.

Pismem z dnia 25.11.2011 r. Nr IPPB2/436-407/11-2/AF oraz Nr IPPP1/443-1419/11-2/ISZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez: przesłanie pełnomocnictwa (oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii za zgodność z oryginałem), z którego wynika umocowanie dla Pana P. T. oraz Pana Ł. J. do występowania w imieniu Spółki z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 40,00 zł na rachunek Izby Skarbowej w Warszawie.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28.11.2011 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w świetle opisanego stanu faktycznego transakcja powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT), a w konsekwencji Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości...
  2. Czy sprzedaż nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: pcc)...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 20.12.2011 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-1419/11-4/ISZ.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu pcc.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) (dalej: ustawa o pcc), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Z przepisu jednoznacznie wynika, że w przypadku gdy przynajmniej jedna ze stron jest faktycznie opodatkowana VAT z tytułu realizowanej transakcji, tzn. jeżeli dana czynność podlega opodatkowaniu VAT to transakcja jest wyłączona z pcc. Z argumentacji wskazanej w stanowisku odnośnie pytania 1 jednoznacznie wynika, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT. W konsekwencji nie będzie ona podlegać przepisom ustawy o pcc.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza przeprowadzić inwestycję polegającą na budowie kompleksu biurowego, a następnie zamierza wynajmować powierzchnie biurowe. W dalszej perspektywie Spółka przewiduje również możliwość sprzedaży wybudowanych lokali. W tym celu Spółka planuje nabyć nieruchomość niezabudowaną położoną w Warszawie (dalej: Nieruchomość) od polskiej spółki kapitałowej zarejestrowanej dla celów VAT (dalej: kontrahent lub sprzedający). Nieruchomość została nabyta przez kontrahenta 9 stycznia 2007 r. w drodze przetargu publicznego. Sprzedający jest tzw. spółką celową tj. podmiotem powołanym w celu przeprowadzenia jednej inwestycji budowlanej i poza sprzedawaną nieruchomością nie posiada innych nieruchomości. Inwestycja polegać miała m.in. na budowie mieszkań (oraz biur), które miały być następnie sprzedawane wraz z udziałem w nieruchomości. Kontrahent w ramach prowadzonej działalności podjął szereg czynności prowadzących do realizacji inwestycji, takich jak prace rozbiórkowe na zakupionej nieruchomości, nabycie usług architektonicznych oraz usług doradztwa inwestycyjnego. Z informacji uzyskanych od sprzedającego wynika, iż planowana inwestycja została zaniechana z powodów braku możliwości jej dalszego finansowania.

W interpretacji indywidualnej z dnia 20.12.2011 r. Nr IPPP1/443-1419/11-4/ISZ w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że czynność nabycia działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę, od podatnika podatku VAT, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie jest to jednakże czynność, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zatem podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, w wysokości 23 %. W konsekwencji Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości, w zakresie w jakim posłuży ona czynnościom opodatkowanym, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj