Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-45/13/TJ
z 6 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2013 r. (data wpływu 6 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 20 maja 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku zapłaty odsetek od podatku – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 maja 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku zapłaty odsetek od podatku.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 30 grudnia 2010 r. Wnioskodawca wraz z żoną nabył działkę budowlaną. Do ceny działki został doliczony podatek VAT. Sprzedający działkę wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zasadności naliczenia VAT. W wydanej interpretacji stwierdzono, że naliczenie podatku VAT było niewłaściwe. Na tej podstawie, w dniu 14 lutego 2013 r. Wnioskodawca otrzymał zwrot potrąconego podatku VAT od sprzedającego. W związku z powyższym zaistniała konieczność złożenia deklaracji dot. podatku od czynności cywilnoprawnych. Ze względu na fakt, iż znacząco został przekroczony 14 dniowy termin rozliczenia tego podatku, powstał obowiązek uiszczenia odsetek karnych. W związku z powyższym, w dniu 26 lutego 2013 r. Wnioskodawca we właściwym urzędzie skarbowym złożył formularz PCC-3 i opłacił należny podatek w wysokości 2% wraz z należnymi odsetkami, licząc od daty zakupu działki.


Wobec powyższego zadano następujące pytania:


  1. Czy naliczenie odsetek od zaległej kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych w opisanym przypadku jest właściwe, przy uwzględnieniu, że przy umowie kupna działki zapłacony został podatek VAT?
  2. Jeżeli naliczenie odsetek od zaległej kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych jest zasadne, kto jest zobowiązany do ich zapłaty?


Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ przy zakupie działki został potrącony podatek VAT, na co nie miał wpływu, naliczenie odsetek od zaległości wynikającej z opóźnionego rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych jest niezasadne.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają:


  1. następujące czynności cywilnoprawne:


    1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
    3. (uchylona),
    4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    5. umowy dożywocia,
    6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
    7. (uchylona),
    8. ustanowienie hipoteki,
    9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    10. umowy depozytu nieprawidłowego,
    11. umowy spółki;


  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.


Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości. Od przedmiotowej transakcji został odprowadzony podatek od towarów i usług. Jednakże, na skutek wydania na wniosek sprzedającego interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, w której stwierdzono, że podatek od towarów i usług z tytułu dokonania tej transakcji nie powinien zostać naliczony, podatek ten został Wnioskodawcy zwrócony. Wobec powyższego Wnioskodawca złożył deklarację w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, oraz ze względu na znaczący upływ terminu do uiszczenia tego podatku, na rachunek właściwego urzędu skarbowego wpłacił podatek od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami.

W związku z powyższym wyjaśnić należy, że obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia umowy sprzedaży powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy, a w myśl art. 4 pkt 1 ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania stanowi, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 wartość rynkowa nabytych rzeczy i praw majątkowych, natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy stawka podatku, w sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, wynosi 2%.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Stosownie natomiast do ust. 2 ww. przepisu notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Z kolei jak stanowi jego ust. 3 płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku.

Z brzmienia zacytowanego przepisu wynika, że obowiązek wpłaty podatku ciąży na podatnikach. Powstaje on w stosunku do tej strony, która z tytułu dokonania takiej czynności staje się podatnikiem, czyli w myśl art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej osobą podlegającą na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Takie uregulowanie oznacza jednocześnie, że brak wypełnienia w terminie nałożonego na podatnika obowiązku, tj. niezapłacenie w terminie należnego podatku powoduje powstanie zaległości podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności.

Z kolei, art. 53 § 1 ww. ustawy stanowi, że od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.


Natomiast przypadki, w których zgodnie z wolą ustawodawcy nie nalicza się odsetek za zwłokę przewidziane zostały w art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej. Stosownie do brzmienia tego przepisu odsetek za zwłokę nie nalicza się:


  1. za okres zabezpieczenia, od zabezpieczonej kwoty zobowiązania, jeżeli objęte zabezpieczeniem środki pieniężne, w tym kwoty uzyskane ze sprzedaży objętych zabezpieczeniem rzeczy lub praw, zostały zaliczone na poczet zaległości podatkowych;
  2. za okres od dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w art. 227 § 1, do dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy;
  3. za okres od dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w art. 139 § 3, do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego, jeżeli decyzja organu odwoławczego nie została wydana w terminie, o którym mowa w art. 139 § 3;
  4. w przypadku zawieszenia postępowania z urzędu - od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania do dnia doręczenia postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania;
  5. jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej;
  6. (uchylony);
  7. za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania;
  8. za okres od dnia następnego po upływie dwóch lat od dnia złożenia deklaracji, od zaległości związanych z popełnionymi w deklaracji błędami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujawnione przez organ podatkowy;
  9. w zakresie przewidzianym w odrębnych ustawach.


Z zacytowanych przepisów wynika, że brak uiszczenia we właściwym terminie podatku, pomimo istnienia takiego obowiązku, powoduje powstanie zaległości podatkowej, co z kolei łączy się z obowiązkiem zapłaty odsetek, których nie nalicza się wyłącznie w przypadkach enumeratywnie wskazanych w zacytowanym wyżej art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić więc należy, że w opisanej we wniosku sytuacji, w związku z brakiem zapłaty w ustawowym terminie podatku od czynności cywilnoprawnych, wobec Wnioskodawcy powstała zaległość podatkowa w tym podatku. W rezultacie ciążył na Nim obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami. Wskazać bowiem należy, że zarówno w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jak i ustawie Ordynacja podatkowa, jako okoliczności zwalniającej z obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowych, nie przewidziano bowiem błędnej kwalifikacji umowy sprzedaży z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej przez jej strony.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj