Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-136/12/WRz
z 26 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-136/12/WRz
Data
2012.04.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odpłatne zbycie
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy sprzedaż własnej kolekcji dzieł sztuki generuje przychód kwalifikowany do źródła przychodów jaki jest odpłatne zbycie, które nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 3 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży kolekcji sztuki nieprofesjonalnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie konieczności opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży kolekcji sztuki nieprofesjonalnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od ponad 40 lat Wnioskodawca kolekcjonuje sztukę nieprofesjonalną (malarstwo, rzeźba i inne). Jego zbiór liczy ponad dwa tysiące eksponatów. Kolekcja obejmuje eksponaty powstałe po 1945 r. nabyte do dnia 30 września 2007 roku. Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca nie jest w stanie udokumentować pochodzenia wszystkich eksponatów, ani określić ich wartości. Nadmienia, że ma obecnie 79 lat, a nikt z członków rodziny nie jest zainteresowany Jego kolekcją. Nie wiedząc, jak w sposób legalny mógłby wyzbyć się Swojego zbioru od 1 października 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg PKD 47.99.Z - pozostała sprzedaż detaliczna poza siecią sklepową, straganami i targowiskami. Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym Wnioskodawca wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%. Do remanentu początkowego przyjął niewielką część eksponatów, którą zdołał wycenić na dzień rozpoczęcia działalności. Sprzedaży eksponatów Wnioskodawca dokonywał podczas ekspozycji w galeriach, na wystawach i ekspozycjach w muzeum. Do końca 2010 roku, Wnioskodawca miał udostępnione na stałe pomieszczenie w jednym z muzeum, gdzie oprócz sprzedaży eksponatów osiągał przychody ze sprzedaży przewodników, pocztówek i drobnych gadżetów. Przychody w poszczególnych latach były niewielkie i nie przekroczyły kwoty 45.000 zł. rocznie. W związku z tym, że od 2011 r. Wnioskodawca nie miał stałego pomieszczenia na ekspozycję, obawiając się o zniszczenie posiadanego towaru i eksponatów, całość towarów i eksponatów wykazanych w remanencie na koniec 2010 r. przekazał w darowiźnie stowarzyszeniu. W 2011 r. nie osiągnął żadnego przychodu a remanent na 31 grudnia 2011 r. wyniósł "0" zł. Po otwarciu galerii Wnioskodawca chciałby wydzielić część w której sprzedawałby przewodniki, katalogi i inne drobne gadżety w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz część na ekspozycję nabytych przed 2007 rokiem eksponatów. W związku z tym, że od nabycia kolekcji z majątku prywatnego minęło dużo więcej niż sześć miesięcy, chciałby eksponaty z kolekcji zbywać jako nie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy można posiadaną kolekcję nabytą przed 2007 rokiem zbywać, a uzyskane z tego tyt. dochody pozostawić bez opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, posiadaną kolekcję nabytą przed 2007 rokiem można zbywać bez opodatkowania uzyskanych z tego tyt. przychodów, gdyż są one źródłem przychodów o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej, eksponatów nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie wprowadził do remanentu początkowego. Ww. kolekcję nabył z majątku własnego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ww. ustawy, źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
  • - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie /…./ (pkt 8).

Przy czym, zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Powyższe przepisy wskazują, że odpłatne zbycie rzeczy stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu, choć może także następować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Aby zatem przychód uzyskany z prowadzonej działalności mógł być uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

  • musi być działalnością zarobkową;
  • musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły;
  • działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności, o których mowa jest w art. 5b ust. 1 ww. ustawy;
  • przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany" przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008r. I SA/Op 18/08). Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Przez powtarzalność rozumie się natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że kolekcja Wnioskodawcy obejmuje eksponaty powstałe po 1945 r. nabyte do dnia 30 września 2007 roku. Po otwarciu galerii Wnioskodawca chciałby wydzielić część w której sprzedawałby przewodniki, katalogi i inne drobne gadżety w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz część na ekspozycję nabytych przed 2007 rokiem eksponatów. W związku z tym, że od nabycia kolekcji z majątku prywatnego minęło dużo więcej niż sześć miesięcy, chciałby eksponaty z kolekcji zbywać a uzyskane dochody uznać jako nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie wiedząc, jak w sposób legalny mógłby wyzbyć się Swojego zbioru od 1 października 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg PKD 47.99.Z - pozostała sprzedaż detaliczna poza siecią sklepową, straganami i targowiskami. Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym Wnioskodawca wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%. Do końca 2010 roku, Wnioskodawca miał udostępnione na stałe pomieszczenie w jednym z muzeum, gdzie oprócz sprzedaży eksponatów osiągał przychody ze sprzedaży przewodników, pocztówek i drobnych gadżetów.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym pomimo, iż sprzedaż eksponatów z ww. kolekcji sztuki nieprofesjonalnej nabytej przed 2007 rokiem będzie prowadzona w wydzielonej części pomieszczenia, w którym Wnioskodawca prowadzić będzie pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu (sprzedaż przewodników, katalogów i innych drobnych gadżetów), to sprzedaż tej kolekcji będzie następowała w ramach wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Sprzedaż ta prowadzona będzie bowiem we własnym imieniu Wnioskodawcy w sposób zorganizowany i ciągły (w wyznaczonym miejscu i czasie), w celu zarobkowym. Spełniać więc będzie przesłanki, o których mowa w cytowanym wyżej przepisie art. 5a pkt 6. W konsekwencji dochody uzyskane ze sprzedaży poszczególnych eksponatów przedmiotowej kolekcji będą podlegały opodatkowaniu jako dochody z prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z tej też przyczyny stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczone we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Do wniosku dołączono dokumenty źródłowe. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice,, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj