Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-341/13-2/AG
z 10 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.05.2013r. (data wpływu 09.05.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 09.05.2013r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. („Spółka Przejmująca”) jest jedynym udziałowcem w spółce P. Sp. z o.o. („Spółka Przejmowana”). Obie spółki należą do tej samej grupy kapitałowej. W przeszłości Spółka Przejmująca nabyła od osoby fizycznej część udziałów Spółki Przejmowanej, osiągając w ten sposób 100% jej udziałów. Zakup udziałów został sfinansowany ze środków zewnętrznych, na podstawie umów pożyczek („Pożyczki 1”) zawartych z jej udziałowcem („Pożyczkodawca”).

W przeszłości Spółka Przejmowana także zawarła umowę pożyczki („Pożyczka 2”) ze spółką z Grupy P, który to podmiot nie był wobec Spółki Przejmowanej tzw. kwalifikowanym pożyczkodawcą (Pożyczka 2 została następnie przejęta przez Pożyczkodawcę, który stał się nowym wierzycielem Spółki Przejmowanej). Odsetki, które były wypłacane przez Spółkę Przejmowaną na rzecz nie podlegały przepisom Ustawy CIT w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.W przyszłości planowane jest połączenie obu spółek. Preferowany wariant połączenia zakłada, że Spółka Przejmowana zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą.


Połączenie miałoby być dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych („KSH”) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (tzw. łączenie się przez przejęcie).


Zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Wnioskodawca wejdzie we wszelkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej z zakresu prawa podatkowego. Po połączeniu planowane jest kontynuowanie przez Spółkę Przejmującą spłaty zobowiązań wobec Pożyczkodawcy (z tytułu Pożyczek 1 oraz Pożyczki 2).

Spółka Przejmująca przewiduje, iż w momencie dokonania spłaty wartość zadłużenia może przekroczyć limit, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 Ustawy ClT, wobec czego nie wszystkie spłacane odsetki od Pożyczek 1 mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Spółka Przejmująca może posiadać także inne zadłużenie wobec Pożyczkodawcy (oprócz zadłużenia z tytułu Pożyczek 1; w szczególności jeżeli doszłoby do połączenia ze Spółką Przejmowaną), a także zadłużenie wobec podmiotów posiadających bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym Pożyczkodawcy.


W celu ułatwienia zrozumienia przedstawionej w zdarzeniu przyszłym sytuacji Spółka Przejmująca przedstawia następujący przykład liczbowy:

  1. Kapitał zakładowy Spółki Przejmującej: 8 jednostek
  2. Kwota Pożyczek 1: 19j.
  3. Odsetki naliczone od Pożyczek 1: 9 j.
  4. Kwota Pożyczki 2 (w tym odsetki): 5 j.
  5. Łączne zadłużenie (B+C+D): 33 j.
  6. Przykładowa spłata zadłużenia z tytułu odsetek: 8 j.
  7. Wartość zadłużenia na dzień spłaty odsetek (E-H: 25 j.

Spółka Przejmująca rozważa 2 warianty spłaty odsetek od Pożyczek 1, tzn. w pierwszym wariancie spłata miałaby miejsce po połączeniu, natomiast w drugim wariancie przed planowanym połączeniem.


W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała we wniosku następujące pytanie.


W jaki sposób ustalić kwotę odsetek od Pożyczek 1, która nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodów w związku z ograniczeniami wynikającymi z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji?


Stanowisko Wnioskodawcy.


Zdaniem Spółki Przejmującej, do podatkowych kosztów uzyskania przychodów nie będzie mogła być zaliczona kwota odsetek stanowiąca równowartość iloczynu spłacanych w danym dniu odsetek od danej pożyczki (z grupy Pożyczek 1) oraz nadwyżki zadłużenia ponad trzykrotność kapitału zakładowego podzielonej przez łączną kwotę Pożyczek 1, obliczoną zgodnie ze wzorem:

Kwota odsetek nkup = wartość spłacanych odsetek od danej pożyczki z grupy Pożyczek 1 x nadwyżka zadłużenia ponad 3-krotność kapitału zakładowego / kwota Pożyczek 1


Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 60 Ustawy CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów tej spółki albo udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki — w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

W świetle art. 16 ust. 1 pkt 61 ww. ustawy kosztami podatkowymi nie są odsetki od pożyczek udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec posiada nie mniej niż po 25% udziałów, a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców oraz wobec spółki udzielającej pożyczki osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki — w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. Zgodnie z art. 16 ust. 7 Ustawy CIT, wartość kapitału zakładowego spółki, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 określa się bez uwzględnienia tej części tego kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi udziałowcom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a—16m.


Zacytowane powyżej przepisy znajdują zastosowanie, jeśli:

  1. odsetki są wypłacane przez spółkę z tytułu pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez kwalifikowanych pożyczkodawców,
  2. w dniu zapłaty odsetek od pożyczek udzielonych przez kwalifikowanych pożyczkodawców wartość zadłużenia wobec tzw. znaczących udziałowców przekracza ustalony przepisami ustawy CIT wskaźnik 3:1.


Pod pojęciem kwalifikowanych pożyczkodawców (w związku z opisanym zdarzeniem przyszłym) Spółka Przejmująca rozumie podmioty, który w dniu zawarcia umowy pożyczki posiadają bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, co w praktyce oznaczałoby jedynego udziałowca, którym jest jednocześnie Pożyczkodawca. Za znaczących udziałowców uważane są:

  1. podmioty, które w dniu zapłaty odsetek posiadają bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym pożyczkobiorcy,
  2. inne podmioty, które posiadają co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym podmiotów wymienionych w pkt a).

Zdaniem Spółki Przejmującej, w dniu spłaty odsetek od Pożyczek 1 wartość zadłużenia wobec znaczących udziałowców może:

  1. nie przekroczyć trzykrotności kapitału zakładowego Spółki Przejmującej; w tej sytuacji wszystkie odsetki od Pożyczek 1 będą stanowiły koszty uzyskania przychodu
  2. przekroczyć wartość trzykrotności kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Jeżeli wartość zadłużenia na dzień spłaty odsetek przekraczać będzie trzykrotność kapitału zakładowego, to wartość odsetek nie stanowiących kosztu uzyskania przychodu można będzie ustalić, mnożąc wartość spłacanych w tym dniu odsetek przez nadwyżkę zadłużenia wobec znaczących udziałowców ponad trzykrotność kapitału zakładowego Spółki Przejmowanej i podzielonej przez kwoty udzielonych Pożyczek 1, zgodnie ze wzorem poniżej:

Kwota odsetek nkup = wartość spłacanych odsetek od danej pożyczki z grupy Pożyczek 1 x nadwyżka zadłużenia ponad 3- krotność kapitału zakładowego/łączna kwota Pożyczek I


Przy czym:

  • „wartość spłacanych odsetek” stanowi faktyczną kwotę spłaty naliczonych odsetek od Pożyczek 1 wdanym dniu
  • „zadłużenie” jest to suma zadłużenia Spółki Przejmującej wobec znaczących udziałowców, istniejąca na dzień spłaty odsetek, z wyłączeniem kwot odsetek lub kwot pożyczki spłacanych w danym dniu
  • za „kapitał zakładowy” uważany jest kapitał zakładowy Spółki Przejmującej, obliczony zgodnie z art. 16 ust. 7 Ustawy CIT
  • kwota Pożyczek 1” to łączna kwota zaciągniętych przez Spółkę Przejmującą Pożyczek 1.

Mając na uwadze zaprezentowany w zdarzeniu przyszłym przykład liczbowy Spółka Przejmująca uważa, iż w przypadku, jeżeli Spółka Przejmująca dokonałaby spłaty odsetek po połączeniu od jednej z pożyczek z grupy Pożyczek 1 w wysokości np. 8 jednostek (pkt F z przykładu), to wówczas, stosując przedstawiony wcześniej wzór, do kosztów uzyskania przychodów nie będą mogły zostać zaliczone spłacone odsetki w kwocie 0,42 jednostki (8 x [(25 — 3 x 8 / 19).

Przy czym, jeżeli planowana spłata odsetek w kwocie wspomnianych 8j. zostałaby dokonana przed planowanym połączeniem, wówczas łączna kwota zadłużenia nie obejmowałaby kwoty Pożyczki 2, gdyż byłoby to w dalszym ciągu zadłużenie Spółki Przejmowanej (kwota z pozycji D przykładu liczbowego) a nie Spółki Przejmującej na dzień spłaty odsetek. W takim przypadku cała wartość spłacanych odsetek stanowiłaby koszt uzyskania przychodu (gdyż łączne zadłużenie na dzień spłaty w wysokości 20j. byłoby niższe niż 3-krotność kapitału zakładowego w wysokości 24j.). Na potwierdzenie własnego stanowiska w sprawie Spółka Przejmująca pragnie przytoczyć brzmienie interpretacji prawa podatkowego, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 19 marca 2012 r. (IPPB3/423-1075/11-2/MS).


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:


Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Ponadto, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Z kolei według art. 16 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, funduszu udziałowego w spółdzielni lub kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części tego funduszu lub kapitału, jaka nie została na ten fundusz lub kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi członkom wobec tej spółdzielni lub udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.


Zastosowanie ograniczeń w finansowaniu spółek przewidzianych w wyżej zacytowanych przepisach, uwarunkowane jest zaistnieniem łącznie dwóch przesłanek:

  1. odsetki są wypłacane przez spółkę z tytułu pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez udziałowców (akcjonariuszy) zaliczonych do grona „kwalifikowanych” pożyczkodawców, tj. ściśle określonej grupy jednostek,
  2. przekroczeniem ustawowo określonego wskaźnika 3:1 - wskaźnika wartości zadłużenia (określoną na dzień zapłaty odsetek) spółki wobec znaczących udziałowców do wartości jej kapitału zakładowego.

Jeżeli w którymś z wymienionych przypadków zostanie przekroczony ustawowo określony wskaźnik 3:1 - wskaźnik wartości zadłużenia spółki wobec jej znaczących udziałowców do wartości jej kapitału zakładowego, wówczas odsetki od pożyczki nie stanowią zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztów uzyskania przychodów w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.


„Kwalifikowani pożyczkodawcy” zostali zdefiniowani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie wskazanego we wniosku przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 jako:

  • udziałowiec (akcjonariusz) posiadający nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, lub
  • kilku udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, lub
  • inna spółka, jeżeli w obu tych spółkach – spółce będącej pożyczkobiorcą i spółce będącej pożyczkodawcą – ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada co najmniej po 25% udziałów.

Za znaczących udziałowców uważane są:

  1. podmioty, które w dniu zapłaty odsetek posiadają bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym pożyczkobiorcy,
  2. inne podmioty, które posiadają co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym podmiotów wymienionych w pkt a).

Użyte w ww. przepisie pojęcie „wartość zadłużenia” oznacza sumę długów, czyli wartość wszystkich zobowiązań pożyczkobiorcy (np. z tytułu pożyczek, umów handlowych czy deliktów) wobec podmiotów wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 tej ustawy. Nie uwzględnia się zaś w kwocie zadłużenia kwoty spłaconych w danym dniu odsetek oraz spłaconej raty kapitałowej pożyczki (kredytu).


„Kapitał zakładowy” oznacza kapitał zakładowy pożyczkobiorcy, obliczony zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W kwestii określenia kwoty odsetek, jaka nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, należy wyróżnić kilka sytuacji:

  1. na dzień zapłaty odsetek od pożyczki, całkowite zadłużenie wobec podmiotów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („znaczących udziałowców”) może być niższe niż trzykrotność kapitału zakładowego pożyczkobiorcy. W takim przypadku, całość odsetek od pożyczki może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu, gdyż takich odsetek nie obejmują ograniczenia wynikające z regulacji dotyczących cienkiej kapitalizacji,
  2. na dzień zapłaty odsetek od pożyczki, całkowite zadłużenie wobec tych podmiotów może przekroczyć trzykrotność kapitału zakładowego pożyczkobiorcy o kwotę wyższą od kwoty tej pożyczki lub jest równe kwocie pożyczki – odsetki od tej pożyczki w całości nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe,
  3. na dzień zapłaty odsetek od pożyczki, całkowite zadłużenie pożyczkobiorcy wobec wskazanych wyżej podmiotów może przekroczyć trzykrotność kapitału zakładowego pożyczkobiorcy, ale o kwotę niższą niż wysokość pożyczki. W takim przypadku, za koszt uzyskania przychodu nie uznaje się kwoty odsetek w takiej proporcji, w jakiej pozostaje wartość tej nadwyżki do całej kwoty pożyczki.

Do wyliczenia odsetek nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów można posłużyć się wzorem:


całkowite zadłużenie – 3x kapitał zakładowy

wypłacane odsetki x ------------------------------------------------------------- = odsetki nie stanowiące

od pożyczki kwota pożyczki kosztu podatkowego


Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w przedmiotowej sprawie pod pojęciem kwalifikowanych pożyczkodawców należy rozumieć podmioty, który w dniu zawarcia umowy pożyczki posiadają bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, co w praktyce oznaczałoby jedynego udziałowca, którym jest jednocześnie Pożyczkodawca. W konsekwencji w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym zastosowanie mogą znaleźć regulacje art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli zajdą okoliczności w nim wskazane.

W świetle wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że w przypadku gdy w dniu spłaty odsetek od danej pożyczki (z grupy Pożyczek 1) wartość zadłużenia wobec znaczących udziałowców przekroczyła trzykrotność kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (Wnioskodawcy), na potrzeby obliczenia tej części odsetek od danej pożyczki z grupy Pożyczek 1, które nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki Przejmującej, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pojecie „pożyczki (kredytu)” użyte w drugiej części tego przepisu należy odnosić do „kwoty Pożyczek 1” (łącznej kwoty zaciągniętych przez Spółkę Przejmującą Pożyczek 1).

W celu ustalenia jaka cześć odsetek od pożyczki nie może zostać zaliczona na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji gdy wartość zadłużenia wobec podmiotów wymienionych w tym przepisie przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego podatnika, należy ustalić proporcję w jakiej wartość danej pożyczki przekroczy wyznaczony limit trzykrotnej wartości kapitału zakładowego podatnika w stosunku do całkowitego zadłużenia podatnika, co przekłada się na zastosowanie wskazanego wyżej wzoru.

Ponadto z art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy wynika jednoznacznie, że odsetki od pożyczek nie stanowią kosztu uzyskania przychodów „w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia”. We wskazanych przepisach ustawodawca nie wskazuje na „pożyczki” „łączną kwotę zaciągniętych pożyczek”, ale używając liczby pojedynczej rzeczownika pożyczka (kredyt) - wyraźnie odnosi się do konkretnej otrzymanej przez podatnika „pożyczki (kredytu)” od której płacone przez niego odsetki podlegają ograniczeniom wynikającym z tych przepisów, a więc do nominalnej kwoty takiej pożyczki, wynikającej z umowy.

Dlatego też w przedstawionym wzorze do obliczenia kwoty odsetek od danej pożyczki z grupy Pożyczek 1 udzielonej Spółce Przejmującej przez udziałowca (Pożyczkodawcę), należy odnieść się (w liczniku wzoru) do różnicy pomiędzy wartością zadłużenia i trzykrotności kapitału zakładowego Spółki Przejmującej oraz (w mianowniku tego wzoru) do otrzymanej „kwoty pożyczki” czyli kwoty danej pożyczki z grupy Pożyczek 1, od której to odsetki podlegają ocenie w zakresie wystąpienia ograniczenia z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co pozwala ustalić proporcję, w jakiej pozostaje wartość nadwyżki całkowitego zadłużenia Spółki Przejmującej ponad trzykrotnością jej kapitału zakładowego do całej kwoty danej pożyczki z grupy Pożyczek 1 - określającą wysokość odsetek od takiej pożyczki wyłączonych z kosztów podatkowych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj