Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-533/13-7/AW
z 2 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 3 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismami z dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 11 września 2013 r.) oraz z dnia 25 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z organizacją jubileuszu, opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług oraz nieodpłatnej dostawy towarów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z organizacją jubileuszu,
  • opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług,
  • opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów.

Pismami z dnia 9 września 2013 r. oraz z dnia 25 września 2013 r. wniosek został uzupełniony poprzez doprecyzowanie zaistniałego stanu faktycznego oraz opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo jest renomowanym producentem obuwia zawodowego i bezpiecznego do użytku w pracy.

Na przestrzeni 60 lat funkcjonowania na arenie gospodarczej, z przedsiębiorstwa - manufaktury, przetransformowało się w innowacyjne przedsiębiorstwo, w którym produkcja obuwia wykonywana jest sześcioma nowoczesnymi technologiami, w oparciu o zautomatyzowaną bazę techniczną z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów i nowatorskich rozwiązań konstrukcji obuwia.

Inwestycje przedsiębiorstwa w rozwój techniczno-technologiczny i potencjał ludzki, pozwoliły na wypracowanie pozycji lidera wśród producentów obuwia do użytku w pracy. Marka przedsiębiorstwa jest rozpoznawalna i ceniona przez kontrahentów oraz bezpośrednich użytkowników produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo.

W miesiącu marcu 2013 r. przedsiębiorstwo obchodziło jubileusz 60-lecia funkcjonowania na arenie gospodarczej. Z tej okazji w marcu 2013 r. zorganizowano zamknięte spotkanie okolicznościowe dla pracowników i nielicznego grona zaproszonych gości tj. przedstawicieli kilku strategicznych dla przedsiębiorstwa firm: dostawców i odbiorców, przedstawicieli władz lokalnych, jednostki nadrzędnej i organu założycielskiego.

Z uwagi na brak odpowiednio dużej powierzchni na terenie przedsiębiorstwa (załoga liczy p. 130 osób), uroczystość jubileuszowa została zorganizowana w lokalu gastronomicznym.

W ramach uroczystości, oprócz części oficjalnej, obejmującej m.in. prezentację historii przedsiębiorstwa, etapów jego transformacji, aktualnej pozycji i kondycji ekonomicznej, planowanej strategii i roli w realizowaniu zadania resocjalizacji osób pozbawionych wolności poprzez pozytywne oddziaływanie pracy (przedsiębiorstwo posiada status przywięziennego zakładu pracy), przedsiębiorstwo zorganizowało również koncert akordeonowy, poczęstunek oraz obsługę fotograficzną uroczystości.

Z okazji jubileuszu, wszyscy pracownicy otrzymali nieodpłatnie zbiorowe zdjęcie całej załogi, a osoby zaproszone upominki reklamowe w postaci zegarka na biurko z logo przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo poniosło następujące koszty na organizację jubileuszu 60-lecia:

  • baner stworzony z indywidualnych fotografii wszystkich pracowników (dostawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług - wystawił rachunek),
  • usługa gastronomiczna (z uwagi na rozdzielność sal, w których był przygotowany poczęstunek - szwedzki stół),
  • sala dla pracowników i sala dla zaproszonych gości - dostawca usługi wystawił odrębne faktury VAT za usługi gastronomiczne,
  • obsługa fotograficzna uroczystości (dostawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług – wystawił rachunek),
  • zdjęcia zbiorowe dla pracowników z logo przedsiębiorstwa (dostawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług - wystawił rachunek),
  • upominki reklamowe, zegarek na biurko z logo przedsiębiorstwa dla zaproszonych gości (faktura VAT),
  • koncert zespołu (faktura VAT).

Organizacja jubileuszu przedsiębiorstwa sfinansowana została ze środków obrotowych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że przedsiębiorstwo w swojej strategii rozwoju, dba o budowanie pozytywnego wizerunku m.in. również poprzez działania na rzecz swoich pracowników, stwarzając im warunki sprzyjające: ich rozwojowi, dobrej atmosferze w pracy, zapewnieniu właściwych stosunków międzyludzkich i integracji z pracodawcą oraz między sobą.

Uwzględniając, że większa część załogi to osoby ze stosunkowo krótkim stażem pracy w przedsiębiorstwie, celem zorganizowanego jubileuszu było w szczególności:

  • zaprezentowanie wieloletnich, wielopłaszczyznowych działań, które przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa,
  • zwiększenie świadomości załogi na temat pozycji i marki jaką ma przedsiębiorstwo na arenie gospodarczej,
  • zwiększenie poziomu identyfikacji załogi z problemami i sukcesami przedsiębiorstwa,
  • zwiększenie poczucia wspólnoty załogi,

co w konsekwencji pozytywnie wpłynie na uzyskanie wzrostu motywacji do doskonalenia jakości wykonywanych obowiązków pracowniczych, przekładając się na osiągnięcie wymiernych, dodatnich efektów działalności przedsiębiorstwa, które są transakcjami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług tj. takimi, których następstwem będzie wystąpienie podatku należnego.

W związku z powyższym towary i usługi zakupione w celu zorganizowania uroczystości jubileuszowej, będą służyły czynnościom opodatkowanym również w zakresie części wydatków poniesionych na rzecz zaproszonych gości - stworzenie pozytywnego wizerunku skierowanego na zewnątrz.

Przedsiębiorstwo wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku wskazano, iż Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Organizacja uroczystości jubileuszowej miała na celu w szczególności:

  • zaprezentowanie załodze i zaproszonym gościom wieloletnich wielopłaszczyznowych działań, które przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa na arenie gospodarczej,
  • zwiększenie świadomości załogi na temat marki przedsiębiorstwa i jego pozycji na rynku producentów,
  • zwiększenie poziomu identyfikacji załogi z problemami i sukcesami przedsiębiorstwa,
  • zwiększenie poczucia wspólnoty załogi w realizacji strategii i osiąganiu celów przedsiębiorstwa,
  • stworzenie pozytywnego wizerunku skierowanego na zewnątrz,

co w konsekwencji pozytywnie wpłynie na wzrost motywacji do doskonalenia jakości wykonywanych obowiązków pracowniczych i odpowiednio dobre postrzeganie przedsiębiorstwa przez dostawców i odbiorców, przekładając się na osiąganie wymiernych, dodatnich efektów działalności przedsiębiorstwa.

Uwzględniając powyższe, organizacja uroczystości jubileuszowej w ocenie przedsiębiorstwa była świadczona dla celów nie innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy.

Upominków reklamowych, wręczonych gościom zaproszonym (wraz z osobami towarzyszącymi), nie ujęto w ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalającej na ustalenie tożsamości tych osób.

Wymienione we wniosku z dnia 28.06.2013 r. w poz. 68 wydatki na organizację jubileuszu zostały udokumentowane rachunkami i fakturami wystawionymi na przedsiębiorstwo jako jubilata i organizatora uroczystości będącego jednocześnie nabywcą i konsumentem zamówionych towarów i usług.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż cena jednostkowa nabycia (bez podatku) wręczanych upominków reklamowych, o których mowa we wniosku, określona w momencie przekazania towaru, przekracza 10 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, przedsiębiorstwo jako zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług:

  1. miało prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług, o kwotę podatku naliczonego, w fakturach VAT, dokumentujących poniesione koszty na organizację jubileuszu?
  2. powinno opodatkować podatkiem od towarów i usług, wartość nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników i zaproszonych gości w części obejmującej: usługę związaną z aranżacją miejsca - wystrój w formie baneru, obsługę fotograficzną imprezy jubileuszowej, usługę gastronomiczną i koncert zespołu?
  3. powinno opodatkować podatkiem od towarów i usług nieodpłatną dostawę towarów tj. przekazane gościom upominki?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przedsiębiorstwo jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15. Wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, a uroczystość jubileuszowa miała na celu nie tylko uczczenie 60 - letniego funkcjonowania na arenie gospodarczej, ale również uzyskanie pozytywnych efektów w postaci: wzmocnienia więzi pomiędzy pracodawcą i pracownikami, pomiędzy pracownikami, wzrostu motywacji do doskonalenia jakości wykonywanych obowiązków pracowniczych, uznanie wkładu pracy pracowników w sukcesie przedsiębiorstwa, stworzenia pozytywnego wizerunku skierowanego na zewnątrz - zaproszeni goście, które przełożą się pozytywnie na wyniki wykonywanych czynności opodatkowanych.

Uwzględniając powyższe wydatki poniesione na zakup towarów i usług związanych z organizacją jubileuszu, w ocenie przedsiębiorstwa mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi przedsiębiorstwa dlatego przedsiębiorstwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług, o kwoty podatku naliczonego w fakturach VAT, dokumentujących poniesione koszty na organizację jubileuszu z zastrzeżeniem dotyczącym usług gastronomicznych, od których na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług wyłącza się stosowanie obniżenia podatku.

Ad.2

Przedsiębiorstwo uważa, że nieodpłatne świadczenie przekazane pracownikom i zaproszonym gościom w formie zorganizowanej imprezy jubileuszowej w części obejmującej: usługę związaną z aranżacją miejsca – wystrój w formie baneru, obsługę fotograficzną imprezy, usługę gastronomiczną i koncert zespołu jest świadczeniem na cele związane z działalnością gospodarczą, a w związku z tym nie należy tego świadczenia zrównywać z opodatkowanym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2.

Uzasadnienie związku uroczystości jubileuszowej z działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa, przedstawiono w części opisowej zaistniałego stanu faktycznego.

Ad.3

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa – jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W ocenie przedsiębiorstwa, uznając za zasadne prawo przedsiębiorstwa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług na cele zorganizowanego jubileuszu przedstawione w Części H Ad.1 w tym od nabytych upominków reklamowych dla zaproszonych gości, w przypadku ich nieodpłatnego przekazania i nieujęcia w ewidencji prezentów małej wartości, przedsiębiorstwo powinno opodatkować tę dostawę podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy dokonywane zakupy towarów i usług mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami. Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Treść art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, w miesiącu marcu 2013 r. obchodził jubileusz 60-lecia funkcjonowania na arenie gospodarczej. Z tej okazji w marcu 2013r. zorganizowano zamknięte spotkanie okolicznościowe dla pracowników i nielicznego grona zaproszonych gości tj. przedstawicieli kilku strategicznych dla przedsiębiorstwa firm: dostawców i odbiorców, przedstawicieli władz lokalnych, jednostki nadrzędnej i organu założycielskiego. Uroczystość jubileuszowa została zorganizowana w lokalu gastronomicznym. W ramach uroczystości, oprócz części oficjalnej, obejmującej m.in. prezentację historii przedsiębiorstwa, etapów jego transformacji, aktualnej pozycji i kondycji ekonomicznej, planowanej strategii i roli w realizowaniu zadania resocjalizacji osób pozbawionych wolności poprzez pozytywne oddziaływanie pracy (przedsiębiorstwo posiada status przywięziennego zakładu pracy), przedsiębiorstwo zorganizowało również koncert akordeonowy, poczęstunek oraz obsługę fotograficzną uroczystości. Z okazji jubileuszu, wszyscy pracownicy otrzymali nieodpłatnie zbiorowe zdjęcie całej załogi, a osoby zaproszone upominki reklamowe w postaci zegarka na biurko z logo przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo poniosło następujące koszty na organizację jubileuszu 60-lecia:

  • baner stworzony z indywidualnych fotografii wszystkich pracowników (dostawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług - wystawił rachunek),
  • usługa gastronomiczna (z uwagi na rozdzielność sal, w których był przygotowany poczęstunek - szwedzki stół),
  • sala dla pracowników i sala dla zaproszonych gości - dostawca usługi wystawił odrębne faktury VAT za usługi gastronomiczne,
  • obsługa fotograficzna uroczystości (dostawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług – wystawił rachunek),
  • zdjęcia zbiorowe dla pracowników z logo przedsiębiorstwa (dostawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług - wystawił rachunek),
  • upominki reklamowe, zegarek na biurko z logo przedsiębiorstwa dla zaproszonych gości (faktura),
  • koncert zespołu (faktura)

Organizacja jubileuszu przedsiębiorstwa sfinansowana została ze środków obrotowych i miała na celu w szczególności:

  • zaprezentowanie załodze i zaproszonym gościom wieloletnich wielopłaszczyznowych działań, które przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa na arenie gospodarczej,
  • zwiększenie świadomości załogi na temat marki przedsiębiorstwa i jego pozycji na rynku producentów,
  • zwiększenie poziomu identyfikacji załogi z problemami i sukcesami przedsiębiorstwa,
  • zwiększenie poczucia wspólnoty załogi w realizacji strategii i osiąganiu celów przedsiębiorstwa,
  • stworzenie pozytywnego wizerunku skierowanego na zewnątrz

co w konsekwencji pozytywnie wpłynie na wzrost motywacji do doskonalenia jakości wykonywanych obowiązków pracowniczych i odpowiednio dobre postrzeganie przedsiębiorstwa przez dostawców i odbiorców, przekładając się na osiąganie wymiernych, dodatnich efektów działalności przedsiębiorstwa. Towary i usługi zakupione w celu zorganizowania uroczystości jubileuszowej, będą służyły czynnościom opodatkowanym również w zakresie części wydatków poniesionych na rzecz zaproszonych gości - stworzenie pozytywnego wizerunku skierowanego na zewnątrz.

Organizacja uroczystości jubileuszowej w ocenie przedsiębiorstwa była świadczona dla celów nie innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy.

Upominków reklamowych, wręczonych gościom zaproszonym (wraz z osobami towarzyszącymi), nie ujęto w ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalającej na ustalenie tożsamości tych osób. Cena jednostkowa nabycia (bez podatku) wręczanych upominków reklamowych, o których mowa we wniosku, określona w momencie przekazania towaru, przekracza 10 zł.

Przedsiębiorstwo wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wydatki na organizację jubileuszu zostały udokumentowane rachunkami i fakturami wystawionymi na przedsiębiorstwo jako jubilata i organizatora uroczystości będącego jednocześnie nabywcą i konsumentem zamówionych towarów i usług.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, iż skoro – jak wynika z okoliczności sprawy - Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a towary i usługi zakupione w celu zorganizowania uroczystości jubileuszowej mają związek z czynnościami opodatkowanymi, to Wnioskodawcy przysługuje, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki na organizację imprezy okolicznościowej, za wyjątkiem wydatków poniesionych na nabycie usług gastronomicznych, w związku z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług oraz nieodpłatnej dostawy towarów w związku z organizacją jubileuszu należy zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z kolei na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zatem z powyższego jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy a w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 ustawy.

Według art. 7 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 r., za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, musi zostać spełniony warunek wymieniony w ww. przepisie, tj. brak związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie warunku określonego w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotna jest indywidualna ocena okoliczności konkretnego przypadku. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jest jednak od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, iż upominki wręczane zaproszonym gościom, nie zostały ujęte w ewidencji pozwalającej ustalić tożsamość tych osób, a cena jednostkowa nabycia (bez podatku) upominków, określona w momencie ich przekazania, przekroczyła 10 zł. Zatem nie zostały spełnione warunki do uznania ww. upominków za prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy. Wobec powyższego stwierdzić należy, iż skoro Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z organizacją imprezy okolicznościowej (za wyjątkiem wydatków poniesionych na nabycie usług gastronomicznych) a przekazane nieodpłatnie gościom upominki nie stanowią prezentów o małej wartości, to czynność nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę przedmiotowych upominków stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z kolei analiza kwestii opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług w związku z organizacją imprezy okolicznościowej wskazuje, iż organizacja jubileuszu nie stanowiła świadczenia usług bądź użycia towarów na cele osobiste pracowników. Ponadto z okoliczności przedstawionych w opisie sprawy nie wynika, że uroczystość jubileuszowa miała związek z celami innymi niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy, bowiem - jak wskazano we wniosku - celem jej organizacji było m.in. zwiększenie świadomości załogi na temat marki przedsiębiorstwa i jego pozycji na rynku producentów a także stworzenie pozytywnego wizerunku skierowanego na zewnątrz. Zatem w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie przekazane pracownikom i zaproszonym gościom w formie zorganizowanej imprezy jubileuszowej w części obejmującej: usługę związaną z aranżacją miejsca – wystrój w formie baneru, obsługę fotograficzną imprezy, usługę gastronomiczną i koncert zespołu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj