Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-960/13-3/PR
z 26 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.09.2013 r. (data wpływu 23.09.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług w związku z organizacją jubileuszu firmy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług w związku z organizacją jubileuszu firmy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) obchodziła jubileusz 10-lecia. Z tej okazji Spółka zorganizowała trzydniowy Jubileusz, którego gośćmi byli zarówno kontrahenci Spółki, jak i jej pracownicy. Spółka ponosiła nakłady na zorganizowanie jubileuszu, które obejmowały: wynagrodzenie agencji świadczącej usługi związane z organizacją jubileuszu, koszty oprawy jubileuszu w postaci koncertów artystów, występów kabaretów, obsługi konferansjerskiej, koszty przygotowania zaproszeń na jubileusz i inne.

W związku z organizacją jubileuszu Spółka poniosła również koszt świadczonej przez hotel usługi organizacji kongresu, w skład której wchodziły usługi udostępnienia sali, usługi noclegowe oraz usługi gastronomiczne. Usługa organizacji kongresu została potraktowana przez hotel jako jedna kompleksowa usługa, wykazana na fakturze w jednej pozycji oraz opodatkowaniu jedną stawką podatku od towarów i usług (23%). Z przedstawionej przez hotel kalkulacji kosztów usługi organizacji kongresu wynika jednak, jaka część kosztów dotyczyła usług noclegowych i gastronomicznych, a jaka część usług pozostałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (wg kolejności we wniosku):

  1. Czy naliczony podatek od towarów i usług (dalej: „VAT”) od nabycia usług związanych z organizacją jubileuszu - innych niż usługa organizacji kongresu świadczona przez hotel - tj. usług agencji zajmującej się organizacją jubileuszu, usług dotyczących koncertów artystów, występów kabaretów, usług obsługi konferansjerskiej, usług przygotowania zaproszeń na jubileusz winien zostać w całości odliczony przez Spółkę...
  2. Czy naliczony podatek VAT z otrzymanej od hotelu faktury dotyczącej usługi organizacji kongresu winien zostać w całości odliczony przez Spółkę...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2)

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z poglądem powszechnie przyjętym w doktrynie prawa podatkowego oraz orzecznictwie sądowym, związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika opodatkowaną VAT może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami.

Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podatnika istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości przyczynia się do generowania przez podatnika obrotów. Do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się między innymi koszty reklamy czy wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach.

Biorąc pod uwagę, że głównym celem organizacji jubileuszu było kreowanie i utrwalenie wizerunku Spółki oraz pozytywnych relacji z kontrahentami poprzez odwołanie się do utrwalonej pozycji Spółki na rynku i stabilności Spółki jako partnera biznesowego w oczach jej kontrahentów, wydatki związane z organizacją jubileuszu mają zatem związek z budowaniem wizerunku i marki Spółki. Budowanie zaufania kontrahentów i inwestorów, wypracowanie i ugruntowanie marki firmy przekłada się w sposób jednoznaczny na postrzeganie firmy jako stabilnego i godnego zaufania partnera, godnego polecenia także innym potencjalnym kontrahentom. Organizacja jubileuszu została również wykorzystana do celów marketingowych polegających na nawiązywaniu nowych relacji biznesowych przedstawieniu Spółki oraz zakresu oferowanych usług w celu zachęcenia obecnych i przyszłych kontrahentów do współpracy.

Nie ulega zatem w ocenie Spółki wątpliwości, że wydatki na organizację jubileuszu wykazują związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a tym samym pozostają w pośrednim związku z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi VAT. Jednocześnie przedstawione w opisie stanu faktycznego usługi związane z organizacją jubileuszu - inne niż usługa organizacji kongresu świadczona przez hotel - (w skład której wchodziły m.in. usługi noclegowe i gastronomiczne), nie są wymienione w art. 88 ust 1 ustawy o VAT, jako nabywane przez podatnika usługi do których nie stosuje się odliczenia VAT naliczonego.

Spółka jest zatem uprawniona do odliczenia w całości VAT naliczonego od przedmiotowych usług nabytych w związku z organizacją jubileuszu innych niż usługa organizacji kongresu świadczona przez hotel.

Stanowisko powyższe potwierdzają również interpretacje indywidualne przepisów podatkowych wydawane przez organy podatkowe, przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2012 r., sygn. IPTPP2/443-787/11-5/KW, czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 września 2011 r., sygn. ILPP1/443-844/11-5/MS.

Ad.3)

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem usług niemających zastosowania w stanie faktycznym, będącym przedmiotem zapytania Spółki).

Zgodnie jednak z poglądem przyjętym w doktrynie prawa podatkowego oraz w orzecznictwie, powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem świadczenia nabywanego przez podatnika jest jedna kompleksowa usługa o złożonym charakterze, w skład której wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne.

Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 lipca 2008 r., sygn. ILPP1/443-436/08-4/BD, stwierdził:

„Wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest cała impreza integracyjna, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe czy gastronomiczne. Zatem w sytuacji otrzymania od podmiotu trzeciego usługodawcy świadczącego usługę faktury VAT, a całościową organizację imprezy, w której poszczególne elementy stanowią integralną część usługi, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tej faktury.”

Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 marca 2010 r., sygn. IPPP1/443-233/10-2/EK wskazał:

„Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Bez znaczenia dla możliwości dokonania odliczenia pozostaje fakt, iż faktura VAT dokumentująca zakup przedmiotowej usługi zawierać będzie specyfikacje części składowych zakupionej faktury.”

Zatem, w świetle powyższych stanowisk, biorąc pod uwagę fakt, że organizacja jubileuszu pozostaje w pośrednim związku z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi VAT, oraz że Spółka otrzymała w związku z organizacją jubileuszu od hotelu całościową fakturę, dotyczącą jednej kompleksowej usługi organizacji kongresu, pomimo że koszt nabytej złożonej usługi udokumentowanej tą fakturą obejmował również koszt świadczonych przez hotel usług noclegowych oraz gastronomicznych, Spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury w całości w tym również w części przypadającej na koszt świadczonych przez hotel usług noclegowych i gastronomicznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uregulowanie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowią, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca z okazji obchodzonego 10-lecia założenia firmy zorganizował trzydniowy Jubileusz, którego gośćmi byli zarówno kontrahenci Spółki, jak i jej pracownicy. Spółka ponosiła nakłady na zorganizowanie jubileuszu, które obejmowały: wynagrodzenie agencji świadczącej usługi związane z organizacją jubileuszu, koszty oprawy jubileuszu w postaci koncertów artystów, występów kabaretów, obsługi konferansjerskiej, koszty przygotowania zaproszeń na jubileusz i inne. W związku z organizacją jubileuszu Wnioskodawca poniósł również koszt świadczonej przez hotel usługi organizacji kongresu, w skład której wchodziły usługi udostępnienia sali, usługi noclegowe oraz usługi gastronomiczne. Usługa organizacji kongresu została potraktowana przez hotel jako jedna kompleksowa usługa, wykazana na fakturze w jednej pozycji oraz opodatkowaniu jedną stawką podatku od towarów i usług (23%). Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług w związku z organizacją jubileuszu firmy.

W odpowiedzi na pytanie nr 2 postawione we wniosku, dotyczącego kwestii prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług związanych z organizacją jubileuszu tj. usług agencji zajmującej się organizacją jubileuszu usług dotyczących koncertów artystów, występów kabaretów, usług obsługi konferansjerskiej, usług przygotowania zaproszeń na jubileusz należy wskazać, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością Spółki, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez Spółkę obrotów. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego, obsługi prawnej.

Jak wskazał Wnioskodawca, głównym celem jubileuszu była promocja marki, w szczególności poprzez odwołanie się do utrwalonej pozycji Wnioskodawcy na rynku. Jubileusz został wykorzystany dla celów marketingowych, w celu wykazania stabilności Wnioskodawcy jako partnera biznesowego w oczach jego kontrahentów. Wnioskodawca wskazał, że wydatki związane z organizacją przedmiotowej imprezy, jako wydatki o charakterze promocyjno-reklamowym, wykazują związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, a także z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że w analizowanej sytuacji Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z organizacją przedmiotowego Jubileuszu, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te będą ponoszone na cele działalności gospodarczej i będą związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT oraz Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem zostaną spełnione przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne z art. 88 ustawy.

Mając powyższe na uwadze, należy stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z organizacją Jubileuszu tj. usług agencji zajmującej się organizacją jubileuszu, usług dotyczących koncertów artystów, występów kabaretów, usług obsługi konferansjerskiej, usług przygotowania zaproszeń.

W odpowiedzi na pytanie nr 3, dotyczące kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej od hotelu faktury dotyczącej usługi organizacji kongresu, w celu ustalenia, czy podatnik świadczy na rzecz Wnioskodawcy kilka odrębnych usług czy też jedną usługę należy określić cechy transakcji. Aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej.

Zatem pojedyncza usługa jest traktowana jak element usługi kompleksowej wówczas jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej usługi głównej.

Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Na podstawie powyższych uregulowań, należy stwierdzić, że w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę, nabycie przez Spółkę przedmiotowej usługi należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym – organizacji Jubileuszu, na który składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej, takie jak np. usługi udostępnienia sali, usługi noclegowe oraz usługi gastronomiczne. Dlatego też nabywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie organizacji kongresu można uznać za usługę kompleksową, zaś inne czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze.

Mając na uwadze przytoczone przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stwierdzić należy, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy Spółce przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji kongresu, gdyż nabywane przez Spółkę usługi są związane z czynnościami opodatkowanymi przez nią wykonywanymi. Bez znaczenia dla możliwości dokonania odliczenia pozostaje fakt, że kalkulacja kosztów ww. usługi zawierać będzie specyfikacje części składowych zakupionej usługi.

W kwestii wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj