Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-346/13-5/LS
z 24 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04.07.2013 r. (data wpływu 11.07.2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17.10.2013 r. (data nadania 17.10.2013 r., data wpływu 21.10.2013 r.) na wezwanie Nr IPPP3/443-638/13-4/KC, IPPB2/436-346/13-3/LS z dnia 08.10.2013 r. (data nadania 08.10.2013 r., data doręczenia 11.10.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Szpital (dalej określany jako Szpital) jest właścicielem, nieruchomości zabudowanej, którą zamierza sprzedać. Nieruchomość ta nie stanowi wyodrębnionego w KRS oddziału Szpitala. Szpital pragnie zaznaczyć, że w Księdze wieczystej działka posiada numer 32 natomiast w wypisie ewidencji gruntów działka o numerze 32 ewidencjonowana jest pod numerami 32/1 i 32/2 - z uwagi na rozpoczętą procedurę podziału działki. Działka oznaczona pod numerem 32/1 jest to działka na której posadowiony jest budynek mieszkalno-hotelowy który wykorzystywany jest na cele wynajmu mieszkań i lokali na cele mieszkaniowe (pracowników i byłych pracowników Szpitala), działka nie posiada drogi dojazdowej.

Działka 32/2 jest to działka na której posadowione są: budynek główny (przychodnia), inne budynki (gospodarcze), budowle i infrastruktura przynależna; działka posiada drogi dojazdowe.

Szpital wszedł w posiadanie działki o numerze 32 na mocy umowy przeniesienia własności nieruchomości w celu wyposażenia państwowej osoby prawnej w trybie art. 53 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czynność ta została potwierdzona w dniu 23 lipca 2001 roku aktem notarialnym. Poprzednim właścicielem nieruchomości był Skarb Państwa. Nadmienić należy że również przed lipcem 2001 roku niniejsza nieruchomość pozostawała w użytkowaniu Szpitala (w tym zarówno budynek mieszkalno-hotelowy jak, budynek główny (przychodni) i pozostałe budynki i budowle zlokalizowane na niniejszej działce) na potrzeby własne Szpitala to jest cele związane z prowadzoną działalnością statutową. Szpital jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie ze statutem, do podstawowych celów Szpitala należy pro wadzenie działalności leczniczej oraz (między innymi) gospodarowanie własnymi nieruchomościami dokonując ich wynajmowania, wydzierżawiania. Usługi te świadczone są w ramach usług najmu lokali na cele mieszkalne (zwolnione z VAT) oraz najmu i dzierżawy lokali użytkowych na cele niemieszkalne (opodatkowanych stawką podstawowa).

W odniesieniu do budynku mieszkalno-hotelowego posadowionego na działce 32/1 Szpital przez cały czas użytkowania (przed rokiem 2001, po tym roku i aktualnie) dokonuje we własnym imieniu wynajmowania lokali na cele mieszkalne. Szpital ponosił wydatki na ich ulepszenie, jednakże z uwagi na fakt iż nakłady te dotyczyły nieruchomości służącej wykonywania czynności zwolnionych z VAT - nie dokonywano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W odniesieniu do budynków i budowli posadowionych na działce 32/2 Szpital przed lipcem 2001 roku oraz do momentu wydzierżawienia niniejszej nieruchomości użytkował ją w celu realizowania własnych celów statutowych związanych z prowadzeniem działalności leczniczej - udzielaniem świadczeń zdrowotnych (to jest usług zwolnionych z podatku VAT).

Częściowe wydzierżawienie niniejszej nieruchomości nastąpiło z dniem 01.10.2002 roku a następnie na mocy umowy z dnia 01.11.2003 Szpital oddał w dzierżawę pozostałą część. Nadmienić należy że przez pewien okres czasu po zawarciu umowy z listopada 2003 roku Szpital korzystał częściowo z powierzchni (wykorzystywał ją w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, na cele prowadzenia własnego archiwum oraz własnych magazynów), zaś całkowite przekazanie przedmiotu dzierżawy nastąpiło w lutym 2007 roku (po tym dniu Szpital zaprzestał jakiegokolwiek użytkowania niniejszej nieruchomości na własne potrzeby). Niniejsze umowy dzierżawy są kontynuowane.

Do czasu wydzierżawienia Szpital ponosił wydatki na ulepszenie budynków i budowli posadowionych na działce 32/2 jednakże z uwagi na fakt iż nakłady te dotyczyły nieruchomości służącej wykonywania czynności zwolnionych z VAT - nie dokonywano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie na mocy umów z dzierżawca, dzierżawca został zobligowany do dokonywania ulepszeń w dzierżawionych budynkach w zamian czego dzierżawca został zwolniony z zapłaty części czynszu (do momentu osiągnięcia ulepszeń o wartości przewidzianej w umowach).

W związku z przygotowywaną procedurą sprzedaży nieruchomości zabudowanej oznaczonej numerem 32 (w wypisie ewidencji gruntów działki 32/1 i 32/2) Szpital wnosi następujące pytania.

Pismem z dnia 08.10.2013 r. nr IPPP3/443-638/13-4/KC, IPPB2/436-346/13-3/LS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  • podanie, czy wobec nieruchomości położonej na działce oznaczonej nr 32/1, wydatki na ulepszenia stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a jeżeli tak, to w jakim okresie te wydatki były ponoszone i kiedy dana nieruchomość po ulepszeniu była oddana do użytkowania;
  • czy rozliczenie ulepszeń dotyczących działki oznaczonej nr 32/2, do których zobligowany był Dzierżawca budynku na mocy umów, dokumentowane były fakturami VAT, wystawionymi przez Dzierżawcę;
  • wskazanie czy dojdzie do rozliczenia nakładów poniesionych przez Dzierżawcę przed planowanym zbyciem przedmiotowej nieruchomości, jeżeli tak to należy wskazać, w jaki sposób;

Wnioskodawca odpowiedział w wyznaczonym terminie (data nadania uzupełnienia 17.10.2013 r.), uzupełniając przedmiotowy wniosek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy przedmiotem Umowy sprzedaży będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 i art. 2 pkt 27e ustawy o VAT...
  2. Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej oznaczonej numerem 32 (w wypisie ewidencji gruntów działki 32/1 i 32/2) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10) i pkt 10a) ustawy o VAT...
  3. Czy w związku ze zwolnieniem od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10) i 10a) ustawy o VAT sprzedaż niniejszej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC...
  4. Czy zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT Szpital i Kupujący będą uprawnieni do wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji i złożenia odpowiedniego oświadczenia...
  5. Czy w związku z wyborem opcji opodatkowania o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT na mocy art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC sprzedaż niniejszej nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 23.10.2013 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-638/13-6/KC.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem Szpitala w przypadku skorzystania ze zwolnienia z VAT dostawy której przedmiotem jest nieruchomość zabudowana, wystąpi obowiązek uiszczenia opłaty od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, (…)”

Zdaniem Szpitala w przypadku wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit a ustawy o PCC. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit a ustawy o PCC „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług”. W rezultacie, po wyborze przez strony transakcji opcji opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT ze względu na opodatkowanie transakcji stawką podstawową VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, Szpital (dalej określany jako Szpital) z siedzibą z W jest właścicielem, nieruchomości zabudowanej położonej w Warszawie, którą zamierza sprzedać. Nieruchomość ta nie stanowi wyodrębnionego w KRS oddziału Szpitala. Szpital pragnie zaznaczyć, że w Księdze wieczystej działka posiada numer 32 natomiast w wypisie ewidencji gruntów działka o numerze 32 ewidencjonowana jest pod numerami 32/1 i 32/2 - z uwagi na rozpoczętą procedurę podziału działki. Działka oznaczona pod numerem 32/1 jest to działka na której posadowiony jest budynek mieszkalno-hotelowy który wykorzystywany jest na cele wynajmu mieszkań i lokali na cele mieszkaniowe (pracowników i byłych pracowników Szpitala), działka nie posiada drogi dojazdowej.

W interpretacji indywidualnej z dnia 23.10.2013 r. Nr IPPP3/443-638/13-6/KC dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż: „Tym samym, sprzedaż nieruchomości zabudowanej oznaczonej numerem 32 przez Wnioskodawcę dokonywana będzie już po pierwszym zasiedleniu i po upływie powyżej dwóch lat, zatem transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Skoro, dostawa przedmiotowej nieruchomości zabudowanej tj. budynku mieszkalno-hotelowego, będzie spełniała przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż nie odbędzie się w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata, tym samym strony transakcji mogą skorzystać z wyboru opcji opodatkowania zbycia ww. nieruchomości, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy.”

Reasumując należy stwierdzić, iż jeżeli transakcja sprzedaży nieruchomości zabudowanej oznaczonej numerem 32 (w wpisie ewidencji gruntów działki 32/1 i 32/2), zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast, jeżeli sprzedaż nieruchomości zostanie zwolniona od podatku od towarów i usług to podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie będzie korzystała z wyłączenia zawartego w art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj