Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-833/13/MS
z 9 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania przekazania czynszu najmu spółce z o.o., w imieniu której Wnioskodawca w oparciu o umowę powierniczego nabycia nabył udział w nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2013 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z 30 sierpnia 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania przekazania czynszu najmu spółce z o.o., w imieniu której Wnioskodawca w oparciu o umowę powierniczego nabycia nabył udział w nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zawarł w lipcu 2013 r. ze spółką z o.o. prawa polskiego umowę zlecenia (zwaną dalej „umową zlecenia”) powierniczego nabycia przez Wnioskodawcę we własnym imieniu, lecz na rzecz spółki z o.o. udziałów w prawie własności nieruchomości położonej w K., stanowiącej grunt zabudowany budynkiem, w którym znajdują się lokale mieszkalne.

Na podstawie umowy zlecenia Wnioskodawca zobowiązany został m.in. do:

  1. powierniczego nabycia udziału we współwłasności przedmiotowej nieruchomości,
  2. wykonywania uprawnień i obowiązków współwłaściciela przedmiotowej nieruchomości przez okres dwóch lat, w tym pokrywania opłat związanych z wynagrodzeniem zarządcy za zarząd nieruchomością, zapłaty podatku od nieruchomości, pokrywania opłat za wywóz śmieci, wynajmowania lokalu znajdującego się w przedmiotowym budynku (związanego z nabytym udziałem we własności nieruchomości) i w związku z tym do wykonywania obowiązków wynajmującego, w tym także pobierania z tego tytułu czynszu najmu, następnie zaś,
  3. przekazywania spółce z o.o. pożytków uzyskanych z wynajmu lokalu, w tym w szczególności przekazywania spółce z o.o. czynszu najmu uzyskanego od najemcy,
  4. przeniesienia nabytego udziału w prawie własności przedmiotowej nieruchomości na spółkę z o.o. po upływie dwóch lat od dnia nabycia tych udziałów przez Wnioskodawcę.

Spółka z o.o. na mocy umowy zlecenia zobowiązana jest m.in. do:

  1. zapłaty Wnioskodawcy zaliczki na poczet nabycia przez Wnioskodawcę udziału we własności nieruchomości oraz na pokrycie wszelkich kosztów nabycia tego udziału (np. taksy notarialnej),
  2. zwrotu Wnioskodawcy wszelkich kosztów, które ten poniesie w celu prawidłowego wykonania dalszych obowiązków wynikających z umowy zlecenia, w tym w szczególności do: 1. zwrotu Wnioskodawcy kwot zapłaconego na rzecz zarządcy nieruchomości wynagrodzenia za zarząd nieruchomością, 2. zwrotu zapłaconego przez Wnioskodawcę podatku od nieruchomości, 3. zwrotu zapłaconych przez Wnioskodawcę należności za wywóz śmieci,
  3. zapłaty Wnioskodawcy odrębnego wynagrodzenia za wykonanie umowy zlecenia. Wynagrodzenie to określone jest na kwotę netto, do której doliczony zostanie podatek od towarów i usług VAT w ustawowej wysokości (23%), zaś z tego tytułu Wnioskodawca wystawi na spółkę z o.o. odrębną fakturę VAT. Wynagrodzenie Wnioskodawcy zostanie zapłacone z dołu, po wykonaniu przez Wnioskodawcę tej umowy zlecenia, tj. po przeniesieniu przez Wnioskodawcę na spółkę z o.o. udziałów w prawie własności przedmiotowej nieruchomości.

Zarząd budynku znajdującego się na nieruchomości, w której udział w prawie własności Wnioskodawca zobowiązany był nabyć na rzecz spółki z o.o. na podstawie umowy zlecenia, został przed dniem zawarcia tej umowy powierzony przez jej dotychczasowych współwłaścicieli zarządcy nieruchomości, zwanemu dalej „Zarządcą”. Do obowiązków Zarządcy, należy m.in. sprawdzanie stanu technicznego i użytkowego nieruchomości, w tym także stanu poszczególnych lokali, zapewnienie wykonywania wymaganych remontów i prac konserwacyjnych budynku, przeglądów instalacji, zapewnienie świadczenia usług sprzątających budynku, wystawianie w imieniu współwłaścicieli budynku faktur VAT z tytułu najmu określonych lokali i doręczanie tych faktur najemcom oraz współwłaścicielom.

Zgodnie z umową zlecenia spółka z o.o. wpłaciła na rzecz Wnioskodawcy powyżej opisaną zaliczkę, zaś Wnioskodawca nabył udział we własności przedmiotowej nieruchomości. Nabycie udziału w przedmiotowej nieruchomości było zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Z tej przyczyny zbywca wystawił na Wnioskodawcę fakturę VAT dokumentującą dokonaną sprzedaż udziału w prawie własności na kwotę netto, ze wskazaniem, iż sprzedaż ta jest zwolniona z podatku od towarów i usług VAT. Wnioskodawca obecnie jako formalnoprawny współwłaściciel nieruchomości ma prawo do korzystania z określonego lokalu mieszkalnego znajdującego w budynku posadowionym na tej nieruchomości. Zarządca, na zlecenie Wnioskodawcy wynajmie w imieniu Wnioskodawcy ten lokal mieszkalny osobie trzeciej. Z tego tytułu osoba trzecia zobowiązana będzie do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy miesięcznego czynszu najmu określonego w kwocie netto, do której doliczany będzie podatek od towarów i usług w ustawowej wysokości tj. 23%. Obowiązek zapłaty czynszu najmu dokumentowany będzie wystawianą przez Zarządcę (działającego w charakterze wystawcy) fakturą VAT, w treści której jako sprzedawca wskazany będzie Wnioskodawca, zaś jako nabywca wskazana będzie osoba trzecia (najemca). Wnioskodawca będzie księgował przedmiotową fakturę VAT w swoich księgach podatkowych i rozliczał wykazany w niej podatek VAT, jak również Wnioskodawca będzie otrzymywał od osoby trzeciej na swój rachunek bankowy czynsz najmu.

Wnioskodawca w okresie, kiedy będzie pozostawał formalnoprawnie współwłaścicielem nieruchomości, będzie dokonywał zapłaty podatku od nieruchomości, następnie zaś będzie obciążał spółkę z o.o. obowiązkiem zwrotu kwoty zapłaconego podatku na podstawie wystawianej i doręczanej spółce z o.o. noty obciążeniowej.

Następnie Wnioskodawca - mając na uwadze powyżej opisane postanowienia umowy zlecenia dotyczące obowiązku wydania spółce sp. z o.o. wszelkich pożytków uzyskiwanych z wynajmowanego lokalu - przekaże uzyskany od najemcy czynsz najmu w kwocie netto (tj. po rozliczeniu i zapłacie na rzecz Skarbu Państwa podatku VAT należnego wykazanego w fakturze VAT za najem wystawionej na najemcę) na rachunek bankowy spółki z o.o. Spółka z o.o. wystawi i doręczy Wnioskodawcy notę obciążeniową, która stanowić będzie zgodnie z art. 21 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o Rachunkowości dokument księgowy dokumentujący przekazanie jej przez Wnioskodawcę uzyskanego przez niego czynszu najmu w kwocie netto. Wnioskodawca zaksięguje przedmiotową notę obciążeniową w swoich księgach podatkowych.

Zarówno Wnioskodawca, zarządca jak i spółka z o.o. są czynnymi podatnikami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jeżeli Wnioskodawca:

  • wynajmie lokal mieszkalny znajdujący się w budynku posadowionym na nieruchomości stanowiącej jego współwłasność (która to nieruchomość zarządzana jest przez zarządcę) i uzyska z tego tytułu od najemcy (osoby trzeciej) czynsz najmu, zaś wykonanie tej usługi (wynajem) i obowiązek zapłaty czynszu najmu udokumentowany zostanie wystawianymi i doręczanymi najemcy fakturami VAT, w których wykazywany jest podatek VAT należny w stawce 23%, a równocześnie Wnioskodawca
  • zaksięguje w swoich księgach podatkowych tę fakturę VAT, rozliczy i zapłaci do Skarbu Państwa wykazany w tej fakturze podatek VAT należny, a następnie
  • przekaże zgodnie z umową zlecenia pozostały po dokonaniu powyższych rozliczeń czynsz najmu w kwocie netto na rachunek bankowy spółki z o.o., nie dokumentując transakcji przekazania tego czynszu najmu żadną fakturą, a jedynie uzyskaną od spółki z o.o. notą obciążeniową

to czy Wnioskodawca postąpi prawidłowo jeśli nie udokumentuje transakcji przekazania tego czynszu najmu w kwocie netto na rzecz spółki z o.o. wystawieniem żadnego dokumentu księgowego, w szczególności żadną fakturą VAT, a jedynie udokumentuje przekazanie tych środków pieniężnych ujęciem w swoich księgach podatkowych odpowiedniej noty obciążeniowej otrzymanej od spółki z o.o.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle powyżej opisanego stanu faktycznego, postąpi on prawidłowo jeśli nie udokumentuje transakcji przekazania powyżej opisanego czynszu najmu w kwocie netto na rzecz spółki z o.o. wystawieniem żadnego dokumentu księgowego, w szczególności żadną fakturą VAT, a jedynie udokumentuje przekazanie tych środków pieniężnych ujęciem w swoich księgach podatkowych otrzymanej od spółki z o.o. odpowiedniej noty obciążeniowej.

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy VAT stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 8 ust. 2a ustawy VAT stanowi, iż w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Przepis art. 106 ust. 1 stanowi m.in., iż podatnicy, o których mowa w art. 15 (ustawy VAT- przyp. aut.), są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży. Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (vide: art. 2 ust. 22 ustawy VAT). Pozornie wydawać się zatem może, iż Wnioskodawca przekazując spółce z o.o. czynsz najmu netto, świadczy i wykonuje wobec tej spółki z o.o. obowiązki ciążące na najemcy z mocy postanowień umowy najmu lokalu (a to na podstawie i zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy VAT). Tak jednak nie jest. Zgodnie z zawartą umową zlecenia to Wnioskodawca winien wykonywać uprawnienia współwłaściciela, zawierać odpowiednie umowy najmu i pobierać z tego tytułu czynsz. Wnioskodawca zatem winien jako zleceniobiorca wykonywać pewne obowiązki polegające z jednej strony na wynajmowaniu lokalu i wykonywaniu obowiązków wynajmującego w tym zakresie, z drugiej zaś strony winien po uzyskaniu ewentualnych pożytków z tego najmu (w tym czynszu) wydać je Spółce z o.o. Spółka z o.o. nie jest stroną umowy najmu, i w żadnym wypadku nie jest nigdy obciążana żadnymi obowiązkami z niej wynikającymi, ani w stosunku do podatnika, ani do najemcy.

Wnioskodawca we własnym imieniu i na własną rzecz wynajmuje lokal, zaś czynsz najmu przekazuje spółce z o.o. tylko w oparciu o wyraźne postanowienie umowy zlecenia, które zobowiązują go do wydania Spółce z o.o. pożytków uzyskanych z najmu. Samo zaś przekazanie czynszu najmu w ramach zawartej umowy zlecenia (umowy powierniczej) nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu ustawy VAT. Świadczeniem usług jest bowiem w tym wypadku jedynie pełnienie przez Wnioskodawcę roli powiernika (zleceniobiorcy z umowy zlecenia) i z tego tytułu Wnioskodawca wystawi w przyszłości odpowiednią fakturę VAT, jak również otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie. Wynagrodzenie to będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT.

Zatem wobec faktu, iż samo przekazanie środków pieniężnych uzyskanych z najmu lokalu nie stanowi żadnej czynności opodatkowanej podatkiem VAT (nie stanowi sprzedaży w rozumieniu art. 2 ust. 22 ustawy VAT), Wnioskodawca nie ma obowiązku żądania od spółki z o.o. doręczenia mu faktury VAT dokumentującej przekazanie pieniędzy, ani też nie posiadałby uprawnienia do zaksięgowania nawet tak wystawionej przez spółkę z o.o. i doręczonej mu faktury VAT w swoich księgach podatkowych. W takim wypadku przekazanie środków pieniężnych uzyskanych z najmu następować winno na podstawie noty obciążeniowej wystawianej przez spółkę z o.o. i ujęcie takiej noty obciążeniowej w księgach podatkowych Wnioskodawcy będzie działaniem prawidłowym i zgodnym z prawem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 8 ust. 2a ustawy).

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6 art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z regulacji art. 106 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W obrocie gospodarczym podmioty nie muszą działać osobiście, dopuszczalne jest działanie przez przedstawiciela. Istota przedstawicielstwa w prawie cywilnym polega na tym, że pewna osoba dokonuje w imieniu i na rzecz innego podmiotu czynności prawnych. Osoba, która dokonuje czynności, określana jest mianem przedstawiciela, natomiast osoba, w imieniu której czynność jest dokonywana – reprezentowanym.

Jeżeli czynność dokonana przez przedstawiciela mieści się w granicach umocowania udzielonego przez reprezentowanego, wywołuje ona bezpośredni skutek dla podmiotu, który udzielił pełnomocnictwa. Prawu cywilnemu znane są także inne podobne instytucje, które pełnią funkcje zbliżone do przedstawicielstwa, przy czym nie należy ich utożsamiać z przedstawicielstwem.

Wskazać tu należy powiernika, który na zewnątrz działa jako samodzielny podmiot prawa, jednak z mocy wewnętrznego porozumienia z inną osobą, na rzecz której działa, nie występuje we własnym interesie.

Powiernictwo jako instytucja prawna nie jest uregulowane w prawie polskim. Podstawą do konstruowania czynności powierniczych jest wyrażona w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zasada swobody kontraktowej. Zgodnie z tym przepisem, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Podstawą do skonstruowania umowy powierniczej najczęściej jest umowa zlecenia. Prawa i obowiązki stron tej umowy należy zasadniczo oceniać według przepisów o zleceniu.

Zgodnie z art. 734 § 1 K.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

W myśl art. 734 § 2 K.c. w braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.

Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie (art. 735 § 1 K.c.).

Wszelkie nabycie praw lub rzeczy w takim przypadku ma charakter powierniczy (fiducjalny), a przyjmujący zlecenie ma obowiązek wydać zlecającemu wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym (art. 740 zd. 2 Kodeksu cywilnego).

Władztwo nad nabytymi prawami, jakie można przypisać zleceniobiorcy wykonującemu zlecenie powiernicze, jest ograniczone poprzez:

  • ograniczenie czasowe – zleceniobiorca obowiązany jest przekazać nabyte prawa na pierwsze żądanie zleceniobiorcy;
  • ustawowo wyłączoną możliwość rozporządzania tymi prawami na rzecz kogoś innego niż zleceniodawca lub wskazany przez niego podmiot, co powoduje wyłączenie możliwości efektywnego zwiększenia masy majątkowej zleceniobiorcy o prawa nabyte w wykonaniu powiernictwa;
  • nieekwiwalentność dla zleceniobiorcy zbycia nabytych we własnym imieniu, lecz na rachunek zlecającego praw - prawa te przenoszone są na zlecającego nieodpłatnie - zgodnie z art. 742 Kodeksu cywilnego dający zlecenie zwraca przyjmującemu zlecenie jedynie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, oraz zwalnia go od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca zawarł w lipcu 2013 r. ze spółką z o.o. umowę zlecenia powierniczego nabycia przez Wnioskodawcę we własnym imieniu, lecz na rzecz spółki z o.o. udziałów w prawie własności nieruchomości położonej w Krakowie, stanowiącej grunt zabudowany budynkiem, w którym znajdują się lokale mieszkalne.

Wnioskodawca obecnie jako formalnoprawny współwłaściciel nieruchomości ma prawo do korzystania z określonego lokalu mieszkalnego znajdującego w budynku posadowionym na tej nieruchomości. Zarządca, na zlecenie Wnioskodawcy wynajmie w imieniu Wnioskodawcy ten lokal mieszkalny osobie trzeciej. Z tego tytułu osoba trzecia zobowiązana będzie do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy miesięcznego czynszu najmu. Obowiązek zapłaty czynszu najmu dokumentowany będzie wystawianą przez Zarządcę (działającego w charakterze wystawcy) fakturą VAT, w treści której jako sprzedawca wskazany będzie Wnioskodawca, zaś jako nabywca wskazana będzie osoba trzecia (najemca). Wnioskodawca będzie księgował przedmiotową fakturę VAT w swoich księgach podatkowych, jak również Wnioskodawca będzie otrzymywał od osoby trzeciej na swój rachunek bankowy czynsz najmu.

Następnie Wnioskodawca - mając na uwadze postanowienia umowy zlecenia dotyczące obowiązku wydania spółce z o.o. wszelkich pożytków uzyskiwanych z wynajmowanego lokalu - przekaże uzyskany od najemcy czynsz najmu na rachunek bankowy spółki z o.o. Spółka z o.o. wystawi i doręczy Wnioskodawcy notę obciążeniową, która stanowić będzie zgodnie z art. 21 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o Rachunkowości dokument księgowy dokumentujący przekazanie jej przez Wnioskodawcę uzyskanego przez niego czynszu najmu.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca ma wątpliwości czy postąpi prawidłowo jeśli nie udokumentuje przekazania czynszu najmu na rzecz spółki żadnym dokumentem w szczególności fakturą VAT a jedynie udokumentuje przekazanie tych środków pieniężnych ujęciem w swoich księgach podatkowych odpowiedniej noty obciążeniowej otrzymanej od spółki z o.o.

Z powołanych powyżej przepisów art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Należy zauważyć, że w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia ze zleceniem zakupu przez Wnioskodawcę udziałów w prawie własności nieruchomości zabudowanej. Zgodnie z zawarta umową powierniczego nabycia Wnioskodawca (powiernik) jest zobowiązany do wykonywania uprawnień i obowiązków współwłaściciela przedmiotowej nieruchomości przez okres dwóch lat, w tym do wykonywania obowiązków wynajmującego i pobierania z tego tytułu czynszu najmu. Następnie Wnioskodawca zgodnie z postanowieniami umowy zobowiązany jest do przekazywania spółce z o.o. pożytków uzyskanych z wynajmu lokalu, w tym w szczególności z przekazywania spółce z o.o. czynszu najmu uzyskanego od najemcy.

Jednocześnie z zawartej umowy wynika, że spółka z o.o. zobowiązana jest do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy odrębnego wynagrodzenia za wykonanie umowy zlecenia. Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia określone jest na kwotę netto, do której doliczony zostanie podatek od towarów i usług VAT w ustawowej wysokości (23%), zaś z tego tytułu Wnioskodawca wystawi na spółkę z o.o. odrębną fakturę VAT. Wynagrodzenie Wnioskodawcy zostanie zapłacone z dołu, po wykonaniu przez Wnioskodawcę tej umowy zlecenia.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawca świadczy na rzecz spółki z o.o. usługi w ramach zawartej umowy powierniczego nabycia udziału w nieruchomości (w tym do obowiązku Wnioskodawcy należy wynajem lokalu nabytego w związku z realizacją tej umowy), za które to usługi spółka z o.o. jest zobowiązania do wypłacenia Wnioskodawcy wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy oraz przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz spółki z o.o. kwot czynszu nie stanowi dla Wnioskodawcy czynności, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji przekazanie kwot nie podlega udokumentowaniu fakturą VAT zgodnie z postanowieniami art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że przekazanie środków pieniężnych uzyskanych z najmu lokalu nie stanowi żadnej czynności opodatkowanej podatkiem VAT oraz, że przedmiotowe przekazanie nie powinno być dokumentowane fakturą VAT należało uznać za prawidłowe.

Przy czym odnośnie kwestii ujęcia przez Wnioskodawcę w swoich księgach podatkowych noty obciążeniowej otrzymanej od spółki należy stwierdzić, iż brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT dla takiego sposobu dokumentowania, niemniej jednak należy zauważyć, iż nota obciążeniowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia opodatkowania usług najmu lokalu mieszkalnego ani kwestia opodatkowania wynagrodzenia za wykonanie umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości, gdyż w tym zakresie Wnioskodawca nie zadał w przedmiotowym wniosku pytań jak również nie przedstawił własnego stanowiska w tych sprawach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj