Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-958/13-2/IF
z 14 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3.09.2013 r. (data wpływu 11.09.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.09.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od ponad 2 lat ma zawartą umowę o dzieło, w ramach której pisze artykuły o tematyce prawnopodatkowej. Są to dzieła oryginalne. Wnioskodawca przenosi na Zamawiającego na wyłączność i bezterminowo prawa autorskie majątkowe oraz prawa pokrewne do tych dzieł.

Artykuły dotyczą tematów zamówionych przez Zamawiającego. Dzieło ma mieć określoną objętość. Z umowy wynika, jakie są warunki wynagrodzenia. Z uwagi na to, że to Zamawiający ponosiłby odpowiedzialność wobec osób trzecich z tytułu wykonywania praw związanych z dziełem, w umowie zawarte jest oświadczenie Wnioskodawcy, że nie mają miejsca żadne okoliczności, które mogłyby narazić Zamawiającego na odpowiedzialność wobec osób trzecich z tytułu wykonywania praw związanych z dziełem.

W przeszłości Wnioskodawca zawarł też odrębną umowę z tym samym Zamawiającym, w ramach której powstał nie artykuł, ale publikacja książkowa o konkretnej objętości, na temat określony przez Zamawiającego. Postanowienia tej umowy-podobnie, jak umów dotyczących artykułów- również dotyczyły m.in. warunków jej wykonania, wynagrodzenia oraz zawarte było w niej oświadczenie Wnioskodawcy, że nie mają miejsca żadne okoliczności, które mogłyby narazić Zamawiającego na odpowiedzialność wobec osób trzecich z tytułu wykonywania praw związanych z dziełem. Ponadto Wnioskodawca zawarł z innym Zamawiającym umowę dotyczącą sporządzenia i przeniesienia autorskich praw majątkowych do autorskiego programu szkolenia oraz wygłoszonego wykładu. Z umowy wynika, jakie są warunki jej wykonania, jakie będzie wynagrodzenie. Autor nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich z tytułu wykonywania przez Zamawiającego praw związanych z dziełem.

Zarówno artykuły, publikacja książkowa, jak też programy szkolenia i wykłady wymagają twórczego, niepowtarzalnego i indywidualnego podejścia, dlatego też stanowią przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.).

Po uzyskaniu wpisu na listę doradców podatkowych, Wnioskodawca podejmie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach której będzie wykonywać czynności doradztwa podatkowego oraz doradztwa prawnego. Planuje także kontynuować na dotychczasowych warunkach współpracę dotyczącą pisania artykułów oraz -jeśli otrzyma takie zamówienie - także publikacji książkowych. Wnioskodawca zamierza także zawierać umowy dotyczące przenoszenia na Zamawiających praw autorskich do jego autorskich programów szkoleń (wykładów, warsztatów) i wygłaszanych wykładów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy po podjęciu pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której Wnioskodawca będzie wykonywać czynności doradztwa podatkowego oraz doradztwa prawnego, przychody uzyskiwane z dotychczas zawartych umów dotyczących pisania artykułów, autorskiego programu szkoleń, wykładów oraz z ewentualnie nowo zawieranych umów dotyczących tego typu dzieł, będą stanowiły przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)...

W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1:

  1. Czy czynności podejmowane z racji wykonywanych umów dotyczących pisania artykułów, autorskiego programu szkoleń, wykładów oraz z ewentualnie nowo zawieranych umów dotyczących tego typu dzieł stanowią wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.)...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1, tj. w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 2, tj. w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad 1

Stosownie do treści art. 10 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. dalej pdof) źródłami przychodów są m. in. określone w pkt 3 i 7 tego przepisu

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) oraz
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a)-c) (pkt7).

Za przychód z praw majątkowych - zgodnie z brzmieniem art. 18 pdof - uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Tymi odrębnymi przepisami, o których mowa w art. 18 pdof są m.in. przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Stosownie do art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Zgodnie zaś z art. 5a ust 6 pdof, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z przepisów tych wprost więc wynika, że jeśli, określony przychód zaliczany jest do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza, wówczas stanowi on przychód z tego innego źródła, nie zaś przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że skoro Wnioskodawca osiąga przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych z tytułu przenoszenia praw autorskich do artykułów, książek czy programów szkoleń i wykładów - to bez względu na fakt prowadzenia działalności gospodarczej w ramach której będzie wykonywać czynności doradztwa podatkowego oraz doradztwa prawnego - przychody te należy zaliczyć do przychodów z praw majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj