Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-69/14/DM
z 10 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 21 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Spółka będąca spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej (spółką komandytową) jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i prowadzi działalność opodatkowaną tym podatkiem. Spółka jest jednocześnie podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie P. Komplementariuszem Spółki uprawionym do samodzielnej reprezentacji jest W sp. z o. o. (dalej komplementariusz) z siedzibą w W. W sp. z o.o. jest również komplementariuszem w spółce W sp. z o. o. sp. k.

Zgodnie z § 7 ust. 1 umowy Spółki „Komplementariusz jest uprawniony i zobowiązany do samodzielnej reprezentacji Spółki i prowadzenia spraw Spółki”. Na podstawie § 7 ust. 2 umowy spółki „Uchwałą wspólników Komplementariuszowi może zostać przyznane wynagrodzenie z tytułu prowadzenia przez niego spraw Spółki”. Ponadto na podstawie umowy Spółki komplementariusz uczestniczy w zysku proporcjonalnie do wysokości wkładów.

Na mocy uchwały wspólników Spółki z dnia 2 grudnia 2013 r. komplementariuszowi zostało przyznane, począwszy od listopada 2013 r., miesięczne wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki. Spółka nie zawarła z komplementariuszem umowy cywilnoprawnej o zarządzanie i prowadzenie spraw Spółki, która określałaby zasady wykonywania tych czynności oraz zasady wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu.

Komplementariusz otrzymuje ponadto miesięczne wynagrodzenie z tytułu reprezentacji i prowadzenia spraw Spółki na mocy odpowiedniej uchwały wspólników Spółki.

Na wniosek komplementariusza Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w dniu 1 lutego 2013 r. indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą wynagrodzenia otrzymywanego przez komplementariusza z tytułu reprezentacji i prowadzenia spraw Spółki, przysługującego mu na podstawie uchwały podjętej przez wspólników Spółki. W interpretacji tej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że wynagrodzenie otrzymywane przez komplementariusza na podstawie uchwały wspólników Spółki, z tytułu reprezentacji i prowadzenia spraw W sp. z o.o. sp.k., stanowić będzie wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności te powinny być zatem zdaniem organu dokumentowane przez komplementariusza fakturą VAT.

Komplementariusz wystawia na rzecz Spółki, co miesiąc fakturę tytułem „wynagrodzenie komplementariusza” ze stawką 23% VAT.

W związku z uzyskaną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy i na podstawie uchwały Spółki z dnia 2 grudnia 2013 r. komplementariusz zamierza również co miesiąc wystawiać na Spółkę fakturę tytułem „wynagrodzenie komplementariusza” ze stawką 23% VAT. Zgodnie z uchwałą, komplementariusz wystawił na Spółkę pierwszą fakturę tytułem „wynagrodzenie komplementariusza” za 11/2013.

Czynności wykonywane przez komplementariusza, polegające na reprezentacji i prowadzeniu spraw Spółki, mają związek z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT prowadzoną przez Spółkę. Na podstawie faktur otrzymanych dotychczas od komplementariusza tytułem „wynagrodzenie komplementariusza” Spółka odliczyła podatek naliczony z nich wynikający oraz zamierza w przyszłości odliczać podatek naliczony wynikający faktur, które otrzyma od komplementariusza z tego tytułu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka postąpiła prawidłowo dokonując obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych dotychczas od komplementariusza tytułem „wynagrodzenie komplementariusza”?
  2. Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur, które otrzyma od komplementariusza w przyszłości tytułem „wynagrodzenie komplementariusza”?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).


Z powyższych przepisów wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:


  1. odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz
  2. gdy towary i usługi, w związku z których nabyciem podatek VAT został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest zatem związek podatku naliczonego z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT przez podatnika.

Spółka wskazała, że w interpretacji indywidualnej, o której mowa w stanie faktycznym, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że wynagrodzenie otrzymywane przez Komplementariusza stanowi wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy „(...) czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, tj. Wnioskodawcę (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), są usługami w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonywanymi przez podatnika prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem”.

Spółka zauważyła, że reprezentowanie i prowadzenie spraw Spółki przez komplementariusza powoduje, jako świadczenie usług, powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o VAT. W związku z tym Spółka otrzymała i będzie otrzymywać w przyszłości od komplementariusza fakturę VAT z tytułu usług świadczonych na rzecz Spółki (komplementariusz wystawił i będzie wystawiać fakturę tytułem „wynagrodzenie komplementariusza”).

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT i prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Czynności wykonywane przez komplementariusza polegające na reprezentowaniu i prowadzeniu spraw Spółki mają bez wątpienia związek z działalnością opodatkowaną VAT prowadzoną przez Spółkę. Z tego względu, zdaniem Spółki, przysługiwało jej a także będzie przysługiwać również w przyszłości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od komplementariusza tytułem „wynagrodzenie komplementariusza”.

Ponadto Spółka wskazała, że zaprezentowane stanowisko potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie zaprezentowanego powyżej stanowiska zgodnie z którym prawidłowo dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych dotychczas od komplementariusza tytułem „wynagrodzenie komplementariusza” oraz, że Spółce prawo to będzie przysługiwało również na podstawie faktur, które otrzyma od komplementariusza z tego tytułu w przyszłości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powołany wyżej przepis wyklucza jednocześnie możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył tym samym podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych (wskazanych powyżej, tj. m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych), oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka komandytowa jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Komplementariuszem Spółki uprawionym do samodzielnej reprezentacji jest W sp. z o.o. Zgodnie z umową Spółki „Komplementariusz jest uprawniony i zobowiązany do samodzielnej reprezentacji Spółki i prowadzenia spraw Spółki”. Na mocy uchwały wspólników zostało przyznane miesięczne wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki. Komplementariusz wystawia na rzecz Spółki faktury z 23% stawką podatku. Czynności wykonywane przez komplementariusza, polegające na reprezentacji i prowadzeniu spraw Spółki, mają związek z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT prowadzoną przez Spółkę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Czynności wymienione w art. 5 ww. ustawy, podlegają opodatkowaniu pod warunkiem, że wykonywane są przez podatnika. Definicja podatnika zawarta jest w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), stanowią usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonywane przez podatnika prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Zatem w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, wynagrodzenie wypłacane komplementariuszowi spółki komandytowej na podstawie stosownej uchwały wspólników, stanowi/będzie stanowić wynagrodzenie za świadczenie usług, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Uwzględniając powyższe wskazać należy, że na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, Spółce przysługuje/przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych od komplementariusza faktur, w zakresie w jakim nabycia związane są/będą ze sprzedażą opodatkowaną, pod warunkiem, że nie wystąpią inne ograniczenia zawarte w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj