Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-213/14-5/SM
z 10 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 4 czerwca 2014 r. (data wpływu 5 czerwca 2014 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 29 maja 2014 r. (skutecznie doręczone w dniu 3 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 7 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT.


Wniosek został uzupełniony w dniu 4 czerwca 2014 r. pismem z dnia 2 czerwca 2014 r.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Spółka - Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym. Jako osoba prawna Spółka zawarła z firmą ubezpieczeniową umowę zlecenie. W umowie Zleceniobiorca - Spółka oświadcza, że wykonuje obowiązki pracodawcy (ubezpieczającego), wynikające z umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego, w ramach którego poprzez wyznaczonego przez siebie pracownika (pracowników) do obsługi umowy wykonuje w szczególności następujące czynności: informuje pracowników o możliwości przystąpienia do ubezpieczenia pracowniczego i dodatkowych, udostępnia na żądanie osób zainteresowanych deklaracje grupowego ubezpieczenia pracowniczego, zbiera od pracowników deklaracje, sporządza wykazy osób przystępujących do ubezpieczenia i odchodzących, udziela informacji zainteresowanym pracownikom o procedurze realizacji świadczeń z umowy ubezpieczenia grupowego i o wymaganych w tym celu dokumentach oraz dodatkowo: przeprowadza badania satysfakcji ubezpieczonych w ramach zawartej umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego, udziela informacji o lokalizacji placówek ubezpieczyciela, udziela informacji o możliwościach kontaktu z ubezpieczycielem w zakresie sposobu wykonywania umowy grupowego ubezpieczenia na życie, informuje ubezpieczyciela o zmianach adresowych i innych osób ubezpieczonych, udziela informacji o innych ubezpieczycielach i formach ich działania na terenie Spółki, dostarcza co miesiąc dokumenty opracowane zgodnie z umową, sporządza co 3 miesiące sprawozdania z działalności.

Przy wykonywaniu wyżej wymienionych czynności Spółka - Zleceniobiorca jest zobowiązany stosować się do przepisów prawnych, technicznych, manipulacyjnych i finansowych obowiązujących u Ubezpieczyciela oraz do wskazówek Ubezpieczyciela.


Za wymienione czynności Spółka otrzymuje wynagrodzenie w zależności od ilości obsługiwanych osób. Wynagrodzenie przeznaczone jest na opłacenie wynagrodzenia dla pracownika obsługującego ubezpieczenia w części, a pozostałe stanowi przychód Spółki. Poza wynagrodzeniem określonym w umowie Zleceniobiorcy nie przysługują żadne inne świadczenia ze strony Ubezpieczyciela. Do niedawna przedmiotowa usługa świadczona była na podstawie umowy zawartej bezpośrednio pomiędzy pracownikiem Spółki, a Ubezpieczycielem.


Spółka wykazuje otrzymane wynagrodzenie w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną w całości z tytułu otrzymanej kwoty zgodnie z umową i nie dokumentuje takiej sprzedaży fakturą.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy otrzymane wynagrodzenie w całości jest zwolnione z podatku od towarów i usług; czy rozliczenie z tego tytułu powinno odbywać się na podstawie faktury, oraz czy powinno być wykazywane w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona lub w części/całości opodatkowana? Czy opisana sytuacja/stan faktyczny stanowi element usług pośrednictwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41 u.p.t.u. w związku z art. 43 ust. 13 u.p.t.u?


Zdaniem Wnioskodawcy:


W uzupełnieniu z dnia 2 czerwca 2014 r. w zakresie przedstawienia własnego stanowiska w zakresie obowiązku wystawiania faktury VAT dla udokumentowania transakcji Spółka stwierdziła, że zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) Podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Kolejnymi zdarzeniami generującymi obowiązek wystawienia faktury są sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1 (art. 106b ust. 1 pkt 2), wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1 (art. 106b ust 1 pkt 3), otrzymania przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

W przypadku określonym w art. 106b ust. 3 Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.


Na żądanie nabywcy towaru lub usługi (art. 106b ust. 3 pkt 2) podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118 jeśli zostanie zgłoszone w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.


Od 1 stycznia 2014 został również uchylony przepis dotyczący wystawiania faktur wewnętrznych art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.


W przypadku przedstawionym we wniosku wzajemne rozliczenia wynikające z umowy zlecenia skutkują wypłatą wynagrodzenia dla Wnioskodawcy na wskazany rachunek bankowy. W momencie wpływu zapłaty powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt e) ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie dowodu wpływu na rachunek bankowy transakcja rejestrowana jest w rejestrze VAT i następnie wykazywana w deklaracji VAT-7 jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym brak jest obowiązku dokumentowania transakcji w oparciu o faktury VAT. Żaden z przepisów podatkowych nie nakazuje bez żądania Strony nabywającej usługi dokumentowania transakcji za pomocą faktury VAT. Umowa zawarta ze Zleceniodawcą też nie przewiduje takiego dokumentowania. Rozliczenie transakcji w sposób opisany przez Wnioskodawcy bez dokumentowania fakturami VAT jest prawidłowe. Dopóki Nabywca usługi nie zgłosi żądania wystawiania przez Wnioskodawcę faktur dla tej transakcji Spółka nie ma obowiązku ich wystawiania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl art. 106b ust. 2 ustawy, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.


Zgodnie z art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.


W interpretacji nr IPPP3/443-213/14-2/SM z dnia 29 maja 2014 r. stwierdzono (w zakresie odpowiedzi na pierwszą część pytania), że wynagrodzenie za czynności, które Spółka świadczy na podstawie zawartej umowy zlecenia obsługi grupowego ubezpieczenia pracowniczego w całości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (i jako takie jest wykazywane w składanej deklaracji VAT-7) jako usługi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, tj. czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.


Z tego względu Spółka, w związku z uregulowaniami art. 106b ust. 2 ustawy, nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT dla udokumentowania ww. czynności (jeśli z takim żądaniem nie wystąpi nabywca usługi – firma ubezpieczeniowa).


Stanowisko Spółki jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT. W zakresie zwolnienia od podatku otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy obsługi grupowego ubezpieczenia pracowniczego zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj