Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-385/14-4/AS
z 27 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 249, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2014 r. (data wpływu 4 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 3 czerwca 2014 r. (skutecznie doręczone w dniu 6 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności jej aportu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności jej aportu.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 13 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 3 czerwca 2014 r. (skutecznie doręczone 6 czerwca 2014 r.)


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółdzielnia („Wnioskodawca” lub „Spółdzielnia”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i prowadzi działalność w przedmiocie:


20, 41, Z, produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących,

20, 42, Z, produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych,

22, 22, Z, produkcja opakowań z tworzyw sztucznych,

22, 29, Z, produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych,

27, 33, Z, produkcja sprzętu instalacyjnego,

32, 99, Z, produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana,

82, 92, Z, działalność związana z pakowaniem,

46, 45, Z, sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków,

28, 4, Z, produkcja maszyn i narzędzi mechanicznych,

29, 49, Z, produkcja pozostałych narzędzi mechanicznych,

28, 24, Z, produkcja narzędzi ręcznych mechanicznych,

28, 29, Z, produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana,

28, 23, Z, produkcja maszyn i sprzętu biurowego, z wyłączeniem komputerów i urządzeń peryferyjnych,

33,12, Z, naprawa i konserwacja,

32, 11, Z, naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,

33, 19, Z, naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia,

33, 20, Z, instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,

55, 20, Z, obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,

68, 20, Z, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

77, 39, Z, wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane,

52, 10, Z, magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,

86, 21, Z, praktyka lekarska ogólna,

86, 22, Z, praktyka lekarska specjalistyczna,

86, 23, Z, praktyka lekarska dentystyczna,

96, 09, Z, pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,

14, 12, Z, produkcja odzieży roboczej,

17, 12, Z, produkcja papieru i tektury,

17, 23, Z, produkcja artykułów piśmiennych,

18, 12, Z, pozostałe drukowanie,

18, 13, Z, działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku,

18, 14, Z, introligatorstwo i podobne usługi,

45, 11, Z, sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek,

45, 19, Z, sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

47, 75, Z, sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

58, 19, Z, pozostała działalność wydawnicza,

64, 91, Z, leasing finansowy,

64, 99, Z, pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

68, 10, Z, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

69, 10, Z, działalność prawnicza,

68, 32, Z, zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,

70, 22, Z, pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

73, 11, Z, działalność agencji reklamowych,

73, 12, A, pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji,

73, 12, B, pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych,

73, 12, C, pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (internet),

73, 12, D, pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,

77, 11, Z, wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,

77, 12, Z, wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

77, 31, Z, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych,

77, 32, Z, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych,

77, 33, Z, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery,

77, 34, Z, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego,

77, 35, Z, wynajem i dzierżawa środków transportu lotniczego,

82, 30, Z, działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.


Przedmiotem głównej działalności Wnioskodawcy jest produkcja i dystrybucja kosmetyków, chemii gospodarczej oraz opakowań i nakrętek kosmetycznych.


Ze względu na przedmiot działalności, tj. sprzedaż towarów skierowanych w dużej mierze do klientów indywidualnych niezbędne jest prowadzenie odpowiednich działań o charakterze promocyjnym i reklamowym. W tym celu Wnioskodawca zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, do których zadań należy opracowywanie kampanii promocyjnych produktów Wnioskodawcy, przygotowywanie materiałów informacyjnych, organizowanie spotkań marketingowych, itp.

W chwili obecnej pracownicy wykonujący wskazane obowiązki nie zostali przydzieleni do odrębnego działu Spółdzielni, lecz funkcjonują w ramach działu handlowego.

Jednakże z uwagi na rozwijający się rynek, a przede wszystkim wzrost znaczenia reklamy w sprzedaży produktów oferowanych przez Wnioskodawcę, Spółdzielnia zamierza wyodrębnić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w swojej strukturze („ZORG”).

ZORG, jako jednostka wewnętrzna Wnioskodawcy, będzie prowadzić działalność obejmującą przede wszystkim zarządzanie znakami towarowymi Wnioskodawcy, ale także szeroko rozumiane zarządzanie marką (tzw. brand managemenet) oraz działalność marketingową.

Planowane wyodrębnienie ZORG ma na celu zapewnić skuteczne budowanie wizerunku marek produktów sprzedawanych przez Wnioskodawcę, tak aby zwiększać zyski ze sprzedaży tych produktów i umacniać pozycję Wnioskodawcy na rynku.

Wnioskodawca nie wyklucza także możliwości, że wydzielony ZORG będzie w przyszłości przedmiotem dalszego obrotu, np. przedmiotem aportu do spółki prawa handlowego. Jednakże bez względu na wskazaną możliwość ZORG będzie zajmował się prowadzeniem wskazanej wyżej działalności skupiającej się w dużej mierze na zarządzaniu znakami towarowymi. Jednakże, w przyszłości, po zbyciu (wniesieniu aportem) ZORG będzie on mógł w ramach swojej działalności udzielać także licencji do znaków towarowych, którymi będzie zarządzać. Od tego bowiem momentu, ZORG przestanie być jednostką wewnętrzną Wnioskodawcy i będzie mógł działać także na rzecz podmiotów trzecich, w tym Spółdzielni.

Wnioskodawca wskazuje, że jeszcze przed ewentualnym wniesieniem aportu ZORG zostanie wyodrębniony w drodze decyzji właściwego organu Spółdzielni i zostanie wpisany jako nowa jednostka organizacyjna w strukturze organizacyjnej Spółdzielni. Konsekwencją utworzenia ZORG będzie zmiana schematu organizacyjnego Spółdzielni, w którym ZORG będzie widniał jako odrębny dział od dotychczasowego działu handlowego.


W ramach ZORG zostanie utworzona odpowiednia struktura pracownicza wyróżniająca stanowiska o charakterze kierowniczym oraz pozostałych pracowników. Ponadto ZORG może zostać podzielony na specjalistyczne sekcje. Poszczególne sekcje będą mogły mieć przypisane konkretne zadania, za których realizację będą odpowiadać. Do takich przykładowych zadań można na chwilę obecną zaliczyć:

  • zarządzanie znakami towarowymi,
  • prowadzenie szeroko rozumianej działalności marketingowej związanej z promowaniem produktów Wnioskodawcy, organizowaniem kampanii promocyjnych, przygotowy-waniem strategii i polityki promocji.


W przyszłości, tj. po wniesieniu ZORG aportem do innego podmiotu, powyższe zadania zostaną poszerzone o możliwość udzielania licencji do zarządzanych znaków towarowych.


W celu wykonywania przyporządkowanych do poszczególnych sekcji zadań niezbędnym będzie, aby ZORG mógł dysponować odpowiednimi środkami, w szczególności składnikami o charakterze majątkowym. Do składników tych będą zaliczać się niezbędne do prowadzenia działalności elementy wyposażenia. Ponadto, ze względu na fakt, iż ZORG będzie zarządzać także prawami do znaków towarowych Wnioskodawcy oraz prawami autorskimi do znaków towarowych stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego, także i te składniki niematerialne zostaną przypisane do ZORG. Bez takiego przypisania niemożliwym byłoby prawidłowe wykonywanie zadań w zakresie zarządzania tymi znakami towarowymi.

Zadania ZORG będą wykonywane przez powołanych do tego pracowników na różnych szczeblach, którzy zostaną bezpośrednio przypisani do pracy w ZORG, w konkretnej sekcji. Z tego powodu zobowiązania względem tych pracowników traktowane będą jako zobowiązania ZORG.

Podsumowując, wydzielony ZORG będzie składać się ze wskazanych wyżej składników majątkowych, niemajątkowych i zobowiązań.


Dodatkowo wskazać należy, że na chwilę obecną Wnioskodawca nie sporządza osobnego bilansu dla wykonywanej działalności marketingowej. Jednakże w momencie wyodrębnienia ZORG, przed dokonaniem ewentualnego aportu, Wnioskodawca będzie w stanie ustalić koszty związane tylko z działalnością ZORG. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie mógł spośród ogółu kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo zidentyfikować konkretne koszty, ponoszone w związku z realizacją zadań ZORG. Ponadto, sposób prowadzenia ewidencji księgowej przez Wnioskodawcę będzie umożliwiał wskazanie jakiego rodzaju koszty mieszczą się w ogólnej kwocie kosztów ZORG, tj. wskazanie kosztów amortyzacji, wynagrodzeń, podatków i opłat, itp.

Obecnie, jako że czynności marketingowe są wykonywane przez jednostkę wewnętrzną Wnioskodawcy, przychód osiągany w związku z tymi czynnościami może być określony jako udział procentowy w przychodach ze sprzedaży produktów poszczególnych marek, dla których prowadzone są działania marketingowe. Jednakże Wnioskodawca podkreśla, że po wyodrębnieniu i przeniesieniu ZORG będzie on w stanie samodzielnie prowadzić działalność dla której zostanie wyodrębniony i finansować się z przychodów uzyskiwanych z tytułu usług świadczonych na rzecz podmiotów zewnętrznych, w tym Wnioskodawcy, takich jak m.in. udzielanie licencji na znaki towarowe, prowadzenie działań o charakterze ogólno- marketingowym.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca wskazał, że ZORG, opisany w zdarzeniu przyszłym, może zostać w przyszłości wniesiony jako wkład niepieniężny (aport) do innego podmiotu, którym będzie spółka komandytowo - akcyjna (SKA).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy przedstawiony powyżej zespół składników majątkowych i niemajątkowych, wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz z pracownikami, zobowiązaniami należący do Wnioskodawcy, stanowiący ZORG można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT?
  2. Czy przedstawiony w opisanym zdarzeniu przyszłym zespół składników majątkowych i niemajątkowych, wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wraz z pracownikami, zobowiązaniami należący do Wnioskodawcy, stanowiący ZORG można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT i czy wyodrębnienie ze Spółki ZORG i w dalszej kolejności wniesienie aportem jako wkładu niepieniężnego do innego podmiotu (spółki komandytowo-akcyjnej) nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT? (Pytanie zostało sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie oznaczone nr 2 – w zakresie podatku od towarów i usług.


W zakresie pytania oznaczonego nr 1 – dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zespół składników majątkowych i niemajątkowych składający się na ZORG wraz z przypisanymi do tych składników kosztami, przychodami, należnościami, zobowiązaniami, kadrą pracowniczą ze względu na ich organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) Wnioskodawcy w rozumieniu Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT pojęcie zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Z powyższego wynika, iż za ZCP, zarówno dla potrzeb podatku CIT jak i VAT, uznaje się zespół składników, który łącznie spełnia poniższe przesłanki:

  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. jest wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie wskazane zadania gospodarcze.


Na wstępie należy zauważyć, że pomimo wprowadzonej ustawowej definicji ZCP, ustawodawca nie określił jak rozumieć poszczególne elementy tej definicji. Z tego względu przy ustalaniu czy w konkretnej sprawie mamy do czynienia z ZCP niezbędne jest odwołanie się do utrwalonej już praktyki w tym zakresie.


Ad 1

Jak wynika z ustawowej definicji jedną z przesłanek istnienia ZCP jest to, aby składało się ono z zespołu składników materialnych jak i niematerialnych, w tym także zobowiązań. W praktyce, do typowych składników materialnych można zaliczyć różnorakie maszyny, urządzenia, wyposażenie biurowe umożliwiające funkcjonowanie ZCP.

Z kolei wśród składników niematerialnych można wskazać różnego rodzaju prawa związane z działalnością ZCP, w tym np. prawa ochronne do znaków towarowych, czy też prawa autorskie do utworów.

Także w odniesieniu do zobowiązań można przykładowo wskazać zobowiązania wynikające z różnorakich umów zawartych w związku z czynnościami wykonywanymi przez ZCP, wśród nich np. zobowiązania wynikające z umów najmu, z umów z kontrahentami, czy też najbardziej typowe zobowiązania z umów zawartych z pracownikami świadczącymi pracę w danym ZCP.

Ponadto, zgodnie z definicją ZCP wskazane składniki muszą stanowić zespół, a zatem muszą pozostawać we wspólnych relacjach między sobą. Jak wskazuje się w praktyce, nie można mówić o zespole składników, jeśli jest to przypadkowy zbiór elementów, a jedyną ich cechą wspólną jest prawo własności przysługujące temu samemu podmiotowi. Aby ocenić, czy zbiór składników stanowi zespół, należy dokonać oceny przez pryzmat roli jaką dane składniki pełnią w przedsiębiorstwie.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż ZORG będzie spełniał wskazaną przesłankę. Przede wszystkim jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego ZORG będzie obejmował zarówno składniki materialne jak i niematerialne. Wśród składników materialnych będą takie elementy jak wyposażenie biurowe, komputery, telefony, zaś do składników niematerialnych będą zaliczać się m.in. prawa ochronne do znaków towarowych zarejestrowanych przez Spółdzielnię, czy też prawa autorskie do znaków towarowych stanowiących utwory. Ponadto w skład tego zbioru składników będą wchodzić także zobowiązania, w szczególności w postaci zobowiązań z tytułu umów o prace zawartych z pracownikami ZORG.

W ocenie Spółdzielni, nie ulega także wątpliwości, że wskazane składniki majątkowe jak i niemajątkowe, a w tym również i zobowiązania, będą stanowić zespół składników. Wszystkie wskazane elementy będą bowiem związane funkcjonalnie z zadaniami wykonywanymi przez ZORG, tj. będą one służyć i umożliwiać wykonywanie zadań przydzielonych do tej jednostki.

Z powyższych względów należy uznać, że ZORG będzie stanowić zespół składników o jakim mowa w art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.


Ad 2

Kolejna przesłanka odnosi się do organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia zespołu składników w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.


Wyodrębnienie organizacyjne


W praktyce organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych przyjmuje się, że z wyodrębnieniem organizacyjnym mamy do czynienia w przypadku, gdy zespół składników stanowiących ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział, itp. A zatem przez wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć funkcjonowanie mniejszej jednostki organizacyjnej w strukturze danego podmiotu.

Równocześnie wyodrębnienie to powinno znajdować podstawę w akcie wewnętrznym podmiotu, itp. w postaci regulaminu lub uchwały właściwego organu.


Nie ulega wątpliwości, że także i ta przesłanka zostanie spełniona w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. Jak wynika bowiem z opisu zdarzenia przyszłego ZORG będzie funkcjonować w strukturze Spółdzielni jako odrębna jednostka organizacyjna utworzona na podstawie decyzji właściwego organu Spółdzielni. Ponadto, w ramach tej jednostki będą funkcjonować mniejsze jednostki organizacyjne, tj. sekcje. Cała struktura znajdzie odzwierciedlenie w nowym schemacie struktury Wnioskodawcy.

Mając na uwadze zmiany jakie zajdą w strukturze Wnioskodawcy, czyli rzeczywiste i formalne wyodrębnienie ZORG należy uznać, że ZORG będzie spełniał przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego.


Wyodrębnienie finansowe


Wyodrębnienie finansowe sprowadza się przede wszystkim do ustalenia, iż dany podmiot jest w stanie przypisać konkretne składniki majątkowe, przychody i koszty, należności i zobowiązania do ZCP. Oznacza to zatem, że dany podmiot musi prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych, która umożliwi takie przypisanie. Przy czym sposób prowadzenia takiej ewidencji pozostawia się do wyboru przedsiębiorcy.


Dodatkowo, należy wskazać, że zgodnie z ustaloną praktyką wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać z pełną samodzielnością finansową. Pogląd taki potwierdził chociażby Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2013 r. (sygn. ILPB3/423-210/13-2/EK), w której stwierdził, że:

„Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.”


Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ZORG będzie wyodrębniony finansowo z przedsiębiorstwa Spółdzielni, o czym będzie świadczyć możliwość przypisania do ZORG kosztów ponoszonych w związku z jego działalnością oraz procentowego udziału w przychodach osiąganych ze sprzedaży marek produktów, dla których są podejmowane działania marketingowe.

Jak wskazano także w opisie zdarzenia przyszłego, w momencie wyodrębnienia i przeniesienia ZORG będzie on w stanie finansować swoją działalność z przychodów osiąganych z tytułu świadczenia usług na rzecz podmiotów trzecich, w tym na rzecz Wnioskodawcy.

Podsumowując powyższe należy uznać, że ZORG będzie spełniał przesłanki do uznania go za wyodrębniony finansowo.


Ad 3

Kolejną przesłanką do uznania zespołu składników za ZCP jest przeznaczenie ich do realizacji określonych zadań gospodarczych. Przesłanka ta określana jest także mianem wyodrębnienia funkcjonalnego.


Jak wskazuje się w praktyce organów podatkowych funkcjonalne wyodrębnienie polega na ustaleniu, że ZCP stanowi funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmuje elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

W ocenie Wnioskodawcy ZORG będzie spełniał warunek uznania go za wyodrębniony funkcjonalnie. Nie budzi żadnych wątpliwości, że ZORG będzie wykonywać zadania bezpośrednio do niego przypisane w strukturze Spółdzielni, będzie on pełnić odrębną funkcję w przedsiębiorstwie. Zakres przydzielonych mu zadań nie będzie pokrywać się z zadaniami innych działów. A zatem należy przyjąć, że ZORG będzie także wyodrębniony funkcjonalnie w przedsiębiorstwie Spółdzielni.


Ad 4

Ostatnią z przesłanek pozwalających uznać zespołu składników za ZCP jest okoliczność, aby był to zespół mogący stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie wskazane zadania gospodarcze.

W rzeczywistości powyższa przesłanka sprowadza się do ustalenia, czy dany zespół składników byłby wystarczający do tego, aby stać się samodzielnym przedsiębiorstwem realizującym zadania gospodarcze, do których jest powołany.

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 listopada 2011 r. (sygn. IBPBI/2/423-989/11/AK) omawiana przesłanka sprowadza się do tego, że: „Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.”

Mając na uwadze rozważanie poczynione w tej części wniosku, Spółdzielnia wskazuje, iż ZORG będzie spełniać także tę przesłankę warunkującą możliwość uznania go za ZCP w rozumieniu Ustawy o CIT i Ustawy o VAT.


Przede wszystkim, zespół składników, który zostanie przyporządkowany do ZORG umożliwi mu wykonywanie zadań gospodarczych, do których zostanie powołany. Ponadto, jak wykazano powyżej, ZORG będzie wykonywać samodzielnie odrębnie przyznane mu zadania gospodarcze. Z tych względów można przyjąć, że ZORG będzie w stanie w rzeczywistości funkcjonować jako odrębna od Spółdzielni jednostka organizacyjna wykonująca zadania, do których została powołana w ramach struktury Spółdzielni.

Za powyższym stwierdzeniem przemawia także fakt, że działalność wykonywana w ramach ZORG mogłaby stanowić normalny, odrębny przedmiot działalności samej Spółdzielni. A zatem także z tego względu należy uznać, że ZORG mógłby indywidualnie stanowić niezależny podmiot prowadzący działalność zarządzania znakami towarowymi i udzielaniem do nich praw, zarządzania marką oraz działalność marketingową przy wykorzystaniu przypisanych do niego składników majątkowych.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy składniki majątkowe obejmujące opisane w zdarzeniu przyszłym składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, stanowią zespół wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółdzielni, który to zespół jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielne wskazane zadania gospodarcze. W konsekwencji, ZORG będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 4a ust. 4 Ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli opisany zespół składników ZORG stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w konsekwencji wniesienie aportem wkładu niepieniężnego w postaci ZORG do SKA, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Co prawda w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”, lecz zdaniem Wnioskodawcy, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części obejmuje wszystkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę oraz przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Uwzględniając zatem treść art. 6 pkt 1 tej ustawy stwierdzić należy, że wniesienie aportem ZORG będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj