Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB3.4511.719.2016.2.GG
z 25 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 23 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 października 2016 r. (data wpływu 28 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu (dochodu) z tytułu udziału w zyskach spółki cypryjskiej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu (dochodu) z tytułu udziału w zyskach spółki cypryjskiej.

Z uwagi na braki wniosku, Organ podatkowy na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), pismem z dnia 6 października 2016 r., nr 1061 -IPTPB3.4511.719.2016.1.GG (doręczonym w dniu 20 października 2016 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 28 października 2016 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 26 października 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w konsekwencji podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn, zm., dalej: ustawa PIT).

Wnioskodawca zamierza założyć wraz z innymi osobami spółkę cypryjską, spółkę w formie Limited Liability Partnership (dalej: „Spółka”), która zostanie utworzona i zarejestrowana według prawa cypryjskiego, mającą siedzibę na terytorium Cypru. Zgodnie z przepisami prawa cypryjskiego, Spółka nie ma osobowości prawnej ani podmiotowości podatkowej. Innymi słowy, Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Spółka jest na gruncie przepisów cypryjskich i w zakresie podatków dochodowych transparentna podatkowo, co oznacza, że przychody i koszty działalności Spółki są alokowane do jej wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zysku i mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie tych wspólników. Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki zostanie określony w umowie Spółki. Spółka posiada kapitał zakładowy.

Zgodnie z przepisami prawa cypryjskiego Spółka jest spółką osobową, w której występują dwie kategorie wspólników:

  • co najmniej jeden wspólnik odpowiadający za zobowiązania Spółki bez ograniczeń, odpowiednik komplementariusza w polskiej spółce komandytowo -akcyjnej. Wspólnik ten prowadzi sprawy Spółki, zarządza nią i reprezentuje;
  • co najmniej jeden wspólnik ponoszący ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania Spółki (dalej Wspólnik Pasywny).

Wspólnik Pasywny, który ponosi ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania Spółki odpowiada do wysokości wkładu wniesionego do Spółki. W zamian za wniesiony do Spółki wkład wspólnik ten obejmuje akcje („shares”) w Spółce. Wspólnik ponoszący ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania Spółki, co do zasady nie jest upoważniony do zarządzania Spółką i działania w imieniu Spółki W konsekwencji, wspólnik ten jest w takiej Spółce inwestorem pasywnym.

W pozostałym zakresie sposób ukształtowania Spółki jest dość elastyczny i zależy od treści umowy Spółki. W ocenie Wnioskodawcy, konstrukcja prawna Spółki odpowiada najbardziej konstrukcji polskiej spółki komandytowo-akcyjnej (np. istnienie kapitału zakładowego oraz emisja akcji, które obejmuje wspólnik o ograniczonej odpowiedzialności), przejawiając również pewne cechy spółki komandytowej.

W Spółce LLP dochód nie jest na bieżąco dystrybuowany do wspólników, których odpowiedzialność jest ograniczona. Dystrybucja tego dochodu następuje natomiast na podstawie uchwały odpowiednich organów tej Spółki.

W kontekście powyższego, sposób dywidendowej dystrybucji zysków na podstawie decyzji stosownych organów Spółki, w tym kontekście zbliża ją do polskiej spółki komandytowo-akcyjnej.

Wskazać należy, że opisane we wniosku cechy Spółki, które odpowiadają cechom polskiej spółki komandytowo-akcyjnej, w szczególności:

  • fakt posiadania kapitału zakładowego,
  • emisja akcji,
  • dystrybucja zysków do wspólników pasywnych na podstawie aktu wewnętrznego odpowiednich organów spółki

należy uznać za istotne pod względem rozstrzygnięcia w przedmiocie zagadnień podatkowo-prawnych, będących przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Ma to istotne przełożenie na cechy statusu wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności w Spółce, którym Wnioskodawca planuje stać się w przyszłości.

Spółka jest w każdym przypadku podmiotem transparentnym dla celów podatku dochodowego – nie ma możliwości wyboru jej opodatkowania.

W związku z posiadaniem udziałów w Spółce, wspólnik ponoszący ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania Spółki (jak wskazano powyżej – odpowiednik akcjonariusza w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej) może uzyskiwać przychód (dochód) tytułem uczestnictwa w Spółce w postaci dywidendy.

Wnioskodawca zamierza uczestniczyć w Spółce, jako Wspólnik Pasywny ponoszący ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania Spółki, niebędący jednocześnie wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania Spółki bez ograniczeń. Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą, przy czym niewykluczonym jest, że również na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem polskich spółek handlowych, w których będzie uczestniczyła jako wspólnik sensu largo.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (przychodu) dochodu Wnioskodawcy uzyskanego tytułem partycypacji w zyskach Spółki (dywidenda).

W uzupełnieniu Wnioskodawca dodał, że podstawowym przedmiotem działalności Spółki osobowej będzie doradztwo gospodarcze (consulting). Spółka osobowa będzie spełniała kryterium „placówki działalności gospodarczej”, to jest będzie dysponować pomieszczeniem oraz niezbędnym wyposażeniem koniecznym dla prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka osobowa będzie posiadała na Cyprze zarówno siedzibę statutową, jak i faktyczną. Przez siedzibę faktyczną Wnioskodawca rozumie powierzchnię biurową wyposażoną w przedmioty niezbędne do prowadzenia działalności. Spółka zatrudniać będzie również personel odpowiedzialny za właściwe jej funkcjonowanie. Spółka będzie dysponowała tytułem prawnym do pomieszczeń biurowych, to jest umową najmu. Umowa ta będzie pozwalała spółce osobowej na korzystanie z lokalu w dłuższym okresie czasu. Działalność prowadzona przez Spółkę osobową będzie miała charakter trwały – będzie prowadzona w stałym miejscu przez dłuższy czas.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przychód (dochód) Wnioskodawcy uzyskany tytułem udziału w zyskach Spółki, należny na podstawie uchwały podjętej przez Zgromadzenie Wspólników w przedmiocie podziału zysków Spółki, stanie się przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w dacie otrzymania dywidendy?

Zdaniem Wnioskodawcy, za datę uzyskania przychodu (dochodu) przez Wnioskodawcę, uzyskanego tytułem partycypacji w zyskach Spółki, jest dzień otrzymania zapłaty (w tym przypadku dywidendy).

Mając na uwadze charakter prawny Spółki należy stwierdzić, że status Wnioskodawcy jako Wspólnika Pasywnego jest najbardziej zbliżony do statusu akcjonariusza w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej, w szczególności w przedmiocie partycypacji w zyskach spółki. Zarówno Wspólnik Pasywny, jak również akcjonariusz polskiej spółki komandytowo -akcyjnej osiągają zysk ze spółki w formie dywidendy, która jest wypłacana na podstawie decyzji podjętej przez organy spółki w przedmiocie podziału zysku.

Podział pomiędzy wspólników zysku wypracowanego przez spółkę na podstawie uchwał organów reprezentujących interesy wspólników, tj. dywidenda, jest domeną spółek kapitałowych. W polskim systemie prawnym stosowne regulacje w tym przedmiocie występują w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie przepisów art. 191 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.; zwana dalej: „KSH”) oraz w spółce akcyjnej zgodnie z przepisami art. 347 i nast. KSH. Jednak polski ustawodawca przewidział również powyższe unormowanie dla podziału zysku pomiędzy akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, która jest spółką osobową.

W myśl bowiem przepisów art. 146 oraz art. 347 i nast. w zw. z art. 126 § 1 KSH, podział zysku wypracowanego przez spółkę komandytowo-akcyjną pomiędzy akcjonariuszy następuje na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, organu spółki komandytowo -akcyjnej reprezentującego interes akcjonariuszy. W konsekwencji zasadnym jest twierdzenie, zgodnie z którym status Wspólnika Pasywnego przy partycypacji w zyskach w Spółce jest zbieżny ze statusem akcjonariusza polskiej spółki komandytowo-akcyjnej. Stąd należy uznać, że również (przychód) dochód osiągnięty przez Wspólnika Pasywnego tytułem dywidendy w Spółce, podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak dochód akcjonariusza w formie dywidendy uzyskanej ze spółki komandytowo-akcyjnej.

Jako spółka niebędąca podatnikiem podatku dochodowego, Spółka mieści się w pojęciu spółki niebędącej osobą prawną.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Na mocy art. 8 ust. 2 ustawy PIT, wskazane zasady stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Jak wynika z treści powołanych przepisów, polski ustawodawca wyróżnia kategorię „przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną” – przychodów, które są przypisywane podatnikom w związku z posiadaniem przez nich udziału w spółce niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z konstrukcją przyjętą przez ustawodawcę w zakresie podatków dochodowych, skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółki niebędącej osobą prawną, nie są zatem rozpoznawane na poziomie spółki (spółka taka jest transparentna podatkowo), ale są przypisywane jej wspólnikom będącym podatnikami podatków dochodowych, jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Opodatkowanie przychodów (dochodów) uzyskiwanych z działalności spółki niebędącej osobą prawną następuje tym samym na poziomie wspólników tej spółki będących podatnikami podatku dochodowego. W przypadku wspólników będących osobami fizycznymi, skutki te należy oceniać na gruncie przepisów ustawy PIT, kwalifikując przy tym przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną do odpowiedniego źródła przychodów.

Powołany art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przewiduje sposób przypisywania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną jej wspólnikom będącym podatnikami podatków dochodowych. Zgodnie z jego brzmieniem, kryterium, w oparciu o które ustala się wartość przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, jakie należy przypisać poszczególnym wspólnikom tej spółki, jest prawo wspólników do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną.

Należy przy tym podkreślić, że prawo do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną jest kategorią funkcjonującą na gruncie Kodeksu spółek handlowych, ściśle związaną z posiadaniem statusu wspólnika takiej spółki. Udział w zyskach spółki niebędącej osobą prawną określa poziom uczestnictwa wspólnika tej spółki w ewentualnym zysku spółki przeznaczonym do podziału oraz w majątku polikwidacyjnym spółki.

Wprowadzenie do regulacji art. 8 ust. 1 ustawy PIT, kryterium „prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną” służyło zapewnieniu sposobu odpowiedniego „przypisywania” skutków podatkowych zdarzeń gospodarczych mających miejsce w transparentnej podatkowo spółce niebędącej osobą prawną jej wspólnikom będącym podatnikami podatków dochodowych. I tak, ustalając przychody osoby fizycznej z udziału w spółce niebędącej osobą prawną należy ocenić możliwość uznania przysporzeń spółki za przychody na podstawie art. 11 – art. 20 ustawy PIT, a następnie „przypisać” odpowiednią część tych przychodów wspólnikowi, zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 8 ust. 1 tej ustawy (proporcją wynikającą z posiadanego przez wspólnika prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy PIT, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem odrębnymi źródłami przychodów są m in.

  1. pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3),
  2. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a)-c) (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Natomiast w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT, wymienione zostały enumeratywnie przychody z kapitałów pieniężnych.

Odnosząc się do problemu określenia źródła przychodów z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną, należy podnieść, że stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli spółka niemająca osobowości prawnej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej).

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy PIT, ilekroć jest w niej mowa o „działalności gospodarczej” albo „pozarolniczej działalności gospodarczej”, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jednocześnie, stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy PIT, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Przychody podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z udziału w spółce niebędącej osobą prawną zakwalifikowane, jako pochodzące ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, powinny być przez niego uwzględniane przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, stosownie do art. 44 ust. 1 ustawy PIT, a następnie dla potrzeb rozliczenia rocznego podatku (art. 45 ust. 1 w zw. z ust. 4 tej ustawy).

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast w art. 14 ust. 2 ww. ustawy, wymienione zostały przykładowe oraz szczególne kategorie przychodów, zaliczanych przez ustawodawcę do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będący osobą fizyczną jest Wspólnikiem Pasywnym Spółki. W związku z powyższym jako wspólnik Spółki o ograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania Spółki Wnioskodawca będzie miał udział w zyskach, które otrzyma na podstawie decyzji odpowiednich organów Spółki o wypłacie dywidendy. Wnioskodawcy, przed podjęciem takiej decyzji nie będzie przysługiwało jakiekolwiek roszczenie o podział zysku osiągniętego przez tą Spółkę.

Według Wnioskodawcy, jak podkreśla się w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, rozpatrując kwestię zasad opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie można pomijać jego szczególnego statusu na gruncie przepisów KSH, odmiennego od statusu komplementariusza tej spółki, a także wspólników pozostałych spółek osobowych. W przeciwieństwie bowiem do innych kategorii wspólników spółek osobowych, akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej przysługuje udział w zysku spółki jedynie w przypadku, gdy właściwe organy spółki podejmą, w trybie uregulowanym w KSH, stosowną uchwałę o podziale zysku i przyznaniu jego części akcjonariuszom, np. w postaci dywidendy. Powyższe oznacza, że o powstaniu przychodu u akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej decyduje podjęcie przez upoważnione organy spółki stosownej uchwały.

Zaznaczyć należy, że kwestia dotycząca opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo -akcyjnej będącego osobą fizyczną, była przedmiotem rozważań składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwała ta została podjęta w dniu 20 maja 2012 r., sygn. akt II FPS 6/12.

Naczelny Sąd Administracyjny wyraził stanowisko, że przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej i w świetle art. 44 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem spółki komandytowo -akcyjnej, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą w myśl art. 14 ust. 1i powołanej ustawy jest dzień wypłaty dywidendy.

Takie stanowisko przyjął również Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 25 listopada 2013 r., nr DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13.

W ww. interpretacji ogólnej Minister Finansów wskazał, że „Uwzględniając zatem poglądy wyrażone przez Naczelny Sąd Administracyjny w obu omówionych uchwałach przyjąć należy, że kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi niebędącemu komplementariuszem (osobie fizycznej, osobie prawnej) i wypłaconej dywidendy stanowi przychód takiego akcjonariusza uzyskany z działalności gospodarczej. Przy określaniu daty uzyskania tego przychodu zastosowanie znajdą zatem postanowienia art. 14 ust. 1i updof oraz art. 12 ust. 3e updop, zgodnie z którymi, za datę uzyskania przychodu uważa się dzień otrzymania zapłaty (w tym przypadku dywidendy). Otrzymana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej od dochodów akcjonariusza zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym dywidenda taka została przez akcjonariusza otrzymana”.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że kwota dywidendy przyznanej Jemu jako Wspólnikowi Pasywnemu Spółki stanowi, niezależnie od sposobu generowania zysku przez tę Spółkę, przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT, za miesiąc, w którym go uzyskano, według zasad określonych w ww. ustawie, a po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie podatkowe.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, w związku z posiadaniem przez Niego statusu Wspólnika Pasywnego – zbliżonego do statusu prawnego akcjonariusza polskiej spółki komandytowo-akcyjnej – przychód po Jego stronie powstanie jedynie w momencie faktycznego otrzymania przez Niego dywidendy ze Spółki. Kwota przyznanej wypłaconej dywidendy stanowi przychód Wspólnika Pasywnego uzyskany z działalności gospodarczej.

Przy określaniu daty uzyskania tego przychodu zastosowanie znajdą zatem postanowienia art. 14 ust. 1i ustawy PIT, zgodnie z którym, za datę uzyskania przychodu uważa się dzień otrzymania zapłaty (w tym przypadku – dywidendy). Otrzymana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej od dochodów Wspólnika Pasywnego zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym dywidenda taka została przez akcjonariusza otrzymana.

Reasumując, Wnioskodawca jako Wspólnik Pasywny Spółki osiągnie przychód z tytułu podziału zysku Spółki zaliczany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, w dniu, w którym przychód stanie się należnym w rozumieniu art. 14 ust. 1i ww. ustawy, tj. z datą wypłaty dywidendy.

W uzupełnieniu Wnioskodawca stwierdził, że mając na względzie wyżej wskazane okoliczności, uczestniczenie przez Niego jako wspólnika w spółce osobowej z siedzibą na Cyprze może być uznane dla celów podatkowych, jako konstytuujące zakład na Cyprze.

Oznacza to zatem, że uznanie działalności Wnioskodawcy jako wspólnika zagranicznej spółki osobowej na Cyprze za Jego zakład skutkuje możliwością opodatkowania dochodu Wnioskodawcy, jaki należy przypisać Jego zakładowi, na terytorium Cypru.

Jednocześnie przepisy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. wskazują na metodę unikania podwójnego opodatkowania takich dochodów w Polsce.

Stosownie do art. 24 ust. 1 Umowy „W Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:

  1. jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie – z zastrzeżeniem postanowień litery b) niniejszego artykułu – zwalniać taki dochód lub majątek od opodatkowania,
  2. jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski z przeniesienia własności majątku, które zgodnie z postanowieniami artykułów 7, 10, 11, 12 lub 13 mogą być opodatkowane na Cyprze, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu lub zysków z przeniesienia własności majątku tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu na Cyprze. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski z przeniesienia własności majątku uzyskane na Cyprze”.

W kontekście powyższych przepisów oraz orzeczeń i wyjaśnień przywołanych w pierwotnej treści złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że fakt uznania zagranicznej spółki osobowej (której Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem) za zakład, tym bardziej powoduje, że skoro zgodnie z prawem Cypru, Wnioskodawca jako tzw. Wspólnik Pasywny nie będzie miał roszczeń do Spółki o żądanie wypłat zaliczek na poczet podziału zysku tej Spółki w ciągu jej roku podatkowego, a jego prawo do zysku cypryjskiej spółki osobowej skrystalizuje się dopiero w momencie podjęcia przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i przekazaniu zysku do podziału pomiędzy wspólników, to tym bardziej nie można mówić, by przed datą podjęcia takiej uchwały, po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki osobowej powstawał jakikolwiek przychód/dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce.

Natomiast kwestia tego czy zakład Wnioskodawcy powstał na Cyprze potencjalnie mogłaby mieć znaczenie dla oceny sposobu opodatkowania w Polsce dochodu/przychodu Wnioskodawcy, który byłby osiągnięty w przypadku wypłaty dokonywanej po podjęciu przez Zgromadzenie Wspólników Spółki uchwały o zatwierdzeniu jej sprawozdania finansowego i przekazania zysku do podziału pomiędzy wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tutejszy Organ podatkowy wskazuje, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, jest sam przepis prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj