Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-852/16-2/AG
z 26 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2016 r. (data wpływu 22 lipca 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek i umorzenia udziałów (pytanie numer 1 i 2) - jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 22 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek i umorzenia udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (W., spółka przejmująca) jest spółką kapitałową zależną w 100% od spółki E. S.A. (dalej: E. albo spółką przejmowana). Planowane jest połączenie W. z E.. Połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: „KSH”), tj. w ten sposób, że W. (spółka przejmująca i jednocześnie spółka zależna E.) dokona przejęcia E. (spółka przejmowana i jednocześnie właściciel 100 % udziałów W.). W wyniku przejęcia całości majątku E. w drodze sukcesji uniwersalnej (art. 494 § 1 KSH) W. przejmie również udziały we własnym kapitale zakładowym posiadane przez E.

Od strony organizacyjnej rozważane jest przeprowadzenie połączenia w następujący sposób:

  • spółka przejmująca (W.) w zamian za majątek spółki przejmowanej (E.) wyda akcjonariuszom spółki przejmowanej (E.) udziały spółki przejmującej (W.) otrzymane w wyniku połączenia jako majątek spółki przejmowanej (E.); możliwe jest również, że poza tymi udziałami spółka przejmująca (W.) wyda akcjonariuszom E. dodatkowo nowo utworzone udziały własne; bądź
  • udziały jakie spółka przejmująca nabędzie w związku z przejęciem spółki przejmowanej zostaną umorzone bez wynagrodzenia i W. wyda akcjonariuszom E. jako spółki przejmowanej nowo wyemitowane udziały własne.

Nie jest planowane dokonywanie żadnych dopłat gotówkowych wspólnikom spółki przejmowanej. Spółka przejmująca nie posiada żadnych akcji w spółce przejmowanej. Celem połączenia jest uproszczenie aktualnej struktury organizacyjnej Grupy Kapitałowej E. i skupienie w jednym podmiocie istotnych funkcji zarządczych oraz udziałów/ akcji pozostałych podmiotów wchodzących w skład tej Grupy. Celem połączenia nie jest uzyskanie korzyści podatkowej, w szczególności, połączenie nie będzie skutkować polepszeniem sytuacji podatkowej podmiotów łączonych w porównaniu ze stanem sprzed dnia połączenia.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy po stronie Wnioskodawcy w związku z przejęciem E. w ramach połączenia odwrotnego powstanie przychód (dochód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych ?
  2. Czy ew. umorzenie udziałów własnych, które W. przejmie w wyniku połączenia z E. wiąże się z powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?
  3. Czy operacja połączenia Wnioskodawcy z E. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
  4. Czy połączenie spółek kapitałowych przez przejęcie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług po stronie spółki przejmującej?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania numer 1 i 2, dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz VAT wniosek podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.


Zdaniem Wnioskodawcy.


Ad 1.


Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do wykazania przychodu dla celów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm., dalej: ustawy o CIT) w związku z połączeniem polegającym na przejęciu przez niego spółki przejmowanej. Tym samym, połączenie to będzie dla niego w tym zakresie neutralne na gruncie ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 491 § 1 KSH spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Połączenie może być dokonane m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały łub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej — tzw. łączenie się przez przejęcie (art. 492 § 1 pkt 1 KSH), które znajdzie zastosowanie w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym. Na mocy art. 493 § 1 KSH, spółka przejmowana zostanie rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Przechodząc do przepisów podatkowych, zgodnie z art. 10 ust 1 ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach | osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b ustawy o CIT, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). Natomiast, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych w przypadku połączenia lub podziału spółek są dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT nie stanowi przychodu wspólników spółki przejmowanej w przypadku połączenia lub podziału spółek, zastrzeżeniem art. 10 ust 1 pkt 6 ustawy o CIT, wartość nominalna udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.


Należy przy tym podkreślić, że co do zasady, połączenie spółek kapitałowych jest neutralne na gruncie ustawy o CIT, zarówno dla spółki przejmującej, spółki przejmowanej jak i ich udziałowców/akcjonariuszy. W szczególności, zgodnie z art. 10 ust 2 pkt 1 ustawy o CIT, przy połączeniu lub podziale spółek:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust 1 tego artykułu (dochodu z udziału w zyskach osób prawnych) nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust 1k lub art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy o CIT, dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT formułuje ogólną zasadę, że przy połączeniu/podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przyjmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

Jednym z wyjątków od powyższej zasady jest sytuacja, kiedy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości mniejszej niż 10%. W takiej sytuacji intencją ustawodawcy jest opodatkowanie spółki przejmującej, w przypadku, gdy wartość przejętego przez nią majątku spółki przejmującej jest wyższa od kosztów uzyskania przychodów obliczonych zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Natomiast w sytuacji, gdy spółka przejmująca nie posiada udziału w spółce przejmowanej lub posiada w spółce przejmowanej udział w wysokości co najmniej 10% zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Przepis ten obejmuje zatem również sytuację, gdy spółka przejmująca nie posiada udziałów spółki przejmowanej.

Zatem, zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami ustawy o CIT, zasadą jest że jeżeli w wyniku połączenia spółka przejmująca otrzymuje majątek spółki przejmowanej, którego wartość jest wyższa niż nominalna wartość udziałów (akcji) wydanych przez nią udziałowcom spółki przejmowanej owa nadwyżka nie stanowi dochodu spółki przejmującej z udziału w zyskach osób prawnych (chyba, że spółka przejmująca posiada udział w spółce przejmowanej w wysokości mniejszej niż 10%). Neutralność połączenia spółek kapitałowych jest uwarunkowana przesłanką wyrażoną w art. 10 ust. 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym przepisów art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy c CIT nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Powyższe przepisy ustawy o CIT dotyczące połączenia spółek kapitałowych odnoszą się jedynie do spółki przejmującej oraz dochodów udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej. Jednocześnie brak w ustawie o CIT innych przepisów, które dotyczyłyby ewentualnego ustalenia dochodu w związku z połączeniem dla spółek przejmowanych.


Zatem, biorąc pod uwagę że zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego:

  • w związku z planowanym połączeniem nie dojdzie do wypłaty dopłat w gotówce na rzecz akcjonariuszy E.;
  • E. nie posiada udziałów w kapitale spółki przejmowanej;
  • połączenie jest uzasadnione ekonomicznie;
  • głównym bądź jednym z głównych celów połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania; w opinii Wnioskodawcy przedmiotowe połączenie będzie neutralne na gruncie ustawy o CIT.

W związku z tym spółka przejmująca nie będzie zobowiązana do wykazania przychodu dla celów CIT w związku z połączeniem polegającym na przejęciu przez nią E.


Ad 2.


Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie udziałów własnych nabytych w ramach połączenia nie będzie powodowało powstania po jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenie przyszłe obejmuje połączenie spółki z inną spółką kapitałową będącą jej 100% udziałowcem, a następnie - w razie wyboru takiego wariantu - umorzenie przez spółkę przejmującą nabytych w ramach połączenia udziałów własnych. W wyniku połączenia przez przejęcie całość majątku spółki przejmowanej zostanie przeniesiona na Spółkę przejmującą, tj. Wnioskodawcę, w zamian za co wspólnikom spółki przejmowanej zostaną wydane udziały spółki przejmującej.

Majątek spółki przejmowanej przenoszony w ramach połączenia na Wnioskodawcę będzie obejmował min. posiadane przez E. udziały Wnioskodawcy. Przejście majątku nastąpi w drodze sukcesji uniwersalnej obejmującej wszystkie składniki majątku spółki przejmowanej. Zgodnie bowiem z art. 494 § 1 KSH, spółka przejmująca (tj. Wnioskodawca) wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Spółka rozważa dokonanie w przyszłości umorzenia udziałów własnych nabytych w ramach połączenia. Umorzenie nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego bez wypłaty jakiegokolwiek wynagrodzenia, a więc będzie dokonywane bez jakichkolwiek świadczeń na rzecz samej spółki, jak również innych podmiotów.


Umorzenie udziałów w sytuacji opisanej we wniosku będzie operacją na kapitałach własnych Wnioskodawcy polegającą na zmniejszeniu kwoty kapitału zakładowego wraz z jednoczesnym zmniejszeniem pozycji udziałów własnych.


Na gruncie przepisów ustawy o CIT, sytuacja odpowiadająca opisanej we wniosku nie została wskazana jako zdarzenie prowadzące do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT. Umorzenie udziałów własnych nie spowoduje powstania przychodu u Wnioskodawcy, gdyż w jego wyniku Wnioskodawca nie otrzyma świadczenia wzajemnego, dlatego też nie wystąpi po jego stronie jakiegokolwiek przysporzenie majątkowe.

W czynności umorzenia udziałów własnych uczestniczy tylko jeden podmiot tj. Wnioskodawca, dla którego umorzenie jego własnych udziałów nie może być źródłem przychodu (dochodu). W przypadku umorzenia udziałów własnych nie może w ogóle wystąpić umorzenie za wynagrodzeniem, ponieważ w takim przypadku doszłoby do niedopuszczalnej prawnie sytuacji, w której Wnioskodawca wypłacałby wynagrodzenie samemu sobie. Dodatkowo, umorzenie udziałów własnych Wnioskodawcy nie będzie wiązało się z jakimikolwiek świadczeniami na rzecz innych podmiotów (w tym udziałowców Wnioskodawcy).

Po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie w szczególności do powstania dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy o CIT, gdyż – pomijając kwestię braku wynagrodzenia z tytułu umorzenia – planowane jest umorzenie udziałów własnych Wnioskodawcy, a nie udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w innej spółce. Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy o CIT, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji). Przepis art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, dotyczy dochodów uzyskiwanych z udziałów (akcji) innych spółek przez podmioty będące ich wspólnikami, a nie udziałów (akcji) posiadanych w samym sobie. Dlatego też umorzenie udziałów (akcji) wymienione w art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy o CIT, nie odnosi się do sytuacji opisanej we wniosku.

Analogiczny pogląd jest prezentowany przez przedstawicieli doktryny prawa podatkowego, których zdaniem w stosunku do spółki umarzającej udziały nie można mówić o osiągnięciu dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ustawy o CIT), gdyż spółka umarza własne udziały (akcje), a nie udziały (akcje) w innej spółce (T. Jezierski, „Połączenie odwrotne spółek kapitałowych w aspekcie prawa handlowego i podatkowego” Monitor Podatkowy 2008, nr 9. s. 12).

W przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, nie zostanie również spełniona żadna z przesłanek zawartych w art. 12 ust 1 pkt 2 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodami są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Nie można bowiem mówić, że wskutek umorzenia udziałów dojdzie do otrzymania przez Wnioskodawcę, czy jakikolwiek inny podmiot, nieodpłatnego świadczenia.

Podobne stanowisko zostało wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 sierpnia 2009 r. znak: ILPB3/423-380/09-4/HS, w której organ wskazał, że niezależnie od faktu, że określony w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest wyczerpujący, to umorzenie przez spółkę przejmującą własnych udziałów (...) nie powoduje powstania przychodu w tej spółce, tj. u Wnioskodawcy. Spółka bowiem w sensie ekonomicznym nic nie uzyskała i nie nastąpiło po jej stronie żadne przysporzenie majątkowe. Ponadto w analizowanym opisie zdarzenia przyszłego nie została spełniona żadna z przesłanek zawartych w art. 12 ust 1 pkt 2 ww. ustawy (...) W związku z powyższym, nie można również mówić, że doszło do otrzymania nieodpłatnego świadczenia. Należy także wskazać, iż w przedmiotowej sprawie nie dojdzie do powstania dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem spółka przejmująca (spółka zależna – Wnioskodawca) umarza własne udziały (...). Nie dochodzi zatem do umorzenia udziałów (akcji) w innej spółce, z którym to zdarzeniem związany jest obowiązek podatkowy nałożony regulacją art. 10 ust 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy. A zatem, gdy określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tymże podatkiem.

Reasumując, umorzenie własnych udziałów (...) nabytych przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą, spółkę zależną) w drodze połączenia przez przejęcie odwrotne nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego po jego stronie.

Do podobnych wniosków dochodzą przedstawiciele doktryny prawa podatkowego wskazujący, że analiza przepisów ustawy o CIT prowadzi więc do wniosku, iż nie można wskazać podstawy prawnej, która umożliwiałaby powstanie obowiązku podatkowego w przypadku umorzenia udziałów (akcji) własnych nabytych w drodze połączenia odwrotnego (T. Jezierski, „Połączenie odwrotne spółek kapitałowych w aspekcie prawa handlowego i podatkowego” Monitor Podatkowy 2008, nr 9. s. 12).

Stanowisko wyrażone w niniejszym wniosku znajduje potwierdzenie w jednolitej i ugruntowanej linii interpretacyjnej organów podatkowych, w tym dla przykładu w: interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 sierpnia 2012 r., znak IPPB3/423-287/12-2/DP; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 kwietnia 2011 r., znak IPPB3/423-111/11-2/AG; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2013 r., znak IPPB3/423-578/13-2/AG; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 maja 2014 r, znak IPPB3/423-173/14-2/AG.; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 listopada 2013 r., znak IPPB3/423-702/13-2/MC; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lipca 2011r., znak ILPB3/423-192/11-2/EK; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2010 r., znak ILPB4/423-163/10-3/DS; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 sierpnia 2012 r, znak IPPB3/423-342/12-3/AG; interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 kwietnia 2009 r., znak ITPB3/423-31/09/AW.

Powyższa analiza przepisów ustawy o CIT jednoznacznie potwierdza, że umorzenie udziałów własnych:

  1. nie prowadzi do powstania przychodu wprost wskazanego w przepisach ustawy o CIT;
  2. nie prowadzi do powstania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT;
  3. nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT;
  4. nie prowadzi do powstania po stronie Spółki jakiegokolwiek przysporzenia, które mogłoby stanowić przychód albo dochód w rozumieniu ustawy o CIT.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że umorzenie udziałów własnych nabytych przez spółkę przejmującą w związku z planowanym przejęciem w ramach połączenia majątku spółki przejmowanej nie będzie zdarzeniem powodującym powstanie po stronie tej spółki przejmującej przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 1 i 2, jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Jednocześnie organ interpretacyjny podkreśla w zakresie pytania numer 1, że rozpoznając niniejszą sprawę, dokonano jedynie wykładni przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podanego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, którego elementem jest okoliczność, iż „Celem połączenia nie jest uzyskanie korzyści podatkowej, w szczególności, połączenie nie będzie skutkować polepszeniem sytuacji podatkowej podmiotów łączonych w porównaniu ze stanem sprzed dnia połączenia.” Tym samym, organ dokonał oceny wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przy wskazanym wyżej założeniu – jako elemencie zdarzenia przyszłego sprawy. W konsekwencji, przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena czy opisane we wniosku połączenie będzie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych (a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania), o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazać przy tym należy, że treść powyższej regulacji, zawierająca klauzule generalne, dla oceny których wymagane jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, nie pozwala na etapie postępowania interpretacyjnego przesądzić o braku wystąpienia przesłanek w ww. przepisie wskazanych. Zbadanie bowiem przesłanek i celów dokonywanego połączenia spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. W konsekwencji w ramach postępowania interpretacyjnego nie można a priori przesądzić, iż art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj