Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1146/11-2/JB
z 9 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 01.12.2011 r. (data wpływu 02.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomościjest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 02.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Dnia 07.08.2008 r. Sąd Rejonowy Wydział Cywilny wydał postanowienie, w którym m.in.:

  1. Stwierdził, że spadek po Leopoldzie Z. zmarłej w dniu 26.04.1991 r., na podstawie testamentu notarialnego z dnia 09.11.1989 r. (...) otwartego i ogłoszonego na rozprawie w dniu 07.08.2008 r. nabyła w całości córka Grażyna Ł. (Wnioskodawczyni).
  2. Stwierdził, że spadek po Tadeuszu Z. zmarłym w dniu 13 stycznia 1993 r., na podstawie testamentu notarialnego z dnia 09.11.1989 r. (...) otwartego i ogłoszonego na rozprawie w dniu 07.09.2008 r. nabyła w całości córka Grażyna Ł. (Wnioskodawczyni).

W skład obydwu nabytych spadków wchodziła w całości nieruchomość składająca się z działki Ok. 330 m2 oraz budynku bliźniaczego na tej działce. Wnioskodawczyni w tym budynku mieszka od urodzenia.


Na podstawie postanowienia Sądu i złożonych przez Wnioskodawczynię stosownych dokumentów 27.10.2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał dwie decyzje:

  • ustalając zobowiązanie podatkowe z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłym dnia 13.01.1993 r. Tadeuszu Z.,
  • ustalając zobowiązanie podatkowe z tytułu nabycia praw do spadku po zmarłej dnia 26.04.1991 r. Leopoldzie Z.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeden z braci domaga się zachowku (został złożony w tej sprawie stosowny pozew do Sądu). Ponieważ sytuacja materialna nie pozwala Wnioskodawczyni obecnie na zapłacenie tego zachowku, jedyną możliwością zaspokojenia żądań brata Wnioskodawczyni jest sprzedaż nieruchomości opisanej powyżej, zakup mieszkania i przeznaczenie części uzyskanych środków na zapłatę zachowku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy podatek od sprzedaży działki związanej z opisaną nieruchomością oraz od budynku na niej stojącego są naliczane wg takich samych zasad (biorąc pod uwagę przyszły zakup za uzyskaną cenę mieszkania na rynku pierwotnym)?
  2. Jeśli tak to wg jakich zasad (jakiej stawki) Wnioskodawczyni zapłaci podatek od uzyskanej ceny (biorąc pod uwagę przyszły zakup za uzyskaną cenę mieszkania na rynku pierwotnym)?
  3. Jeśli nie, to:
  4. .1 W związku ze sprzedażą działki związanej z opisaną nieruchomością, wg jakich zasad (jakiej stawki) Wnioskodawczyni zapłaci podatek od uzyskanej ceny (biorąc pod uwagę przyszły zakup za uzyskaną cenę mieszkania na rynku pierwotnym)?
  5. .2 W związku ze sprzedażą budynku związanego z opisana nieruchomością – wg jakich zasad (jakiej stawki) Wnioskodawczyni zapłaci podatek od uzyskanej ceny (biorąc pod uwagę przyszły zakup za uzyskaną cenę mieszkania na rynku pierwotnym)?


Zdaniem Wnioskodawczyni, ponieważ środki ze sprzedaży nieruchomości chce przeznaczyć na zakup mieszkania w ciągu 6-ciu miesięcy od daty sprzedaży, Wnioskodawczyni uważa, że jedynym podatkiem jaki powinna zapłacić jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania tym podatkiem uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment i forma ich nabycia.

Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek stanowią prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.


Z analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość będącą przedmiotem ewentualnej sprzedaży, tj. działkę ok. 330 m2 oraz budynek bliźniaczy usytuowanego na tej działce, w następujący sposób:

  • w dniu 26.04.1991 r. w całości nabywając spadek po zmarłej w dniu 26.04.1991 r. Leopoldzie Z. (matce),
  • w dniu 13.01.1993 r. w całości nabywając spadek po zmarłym w dniu 13.01.1993 r. Tadeuszu Z. (ojcu).

Reasumując, mając na względzie powołane powyżej unormowania prawne oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy zatem stwierdzić, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości - z uwagi na to, iż nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie, tj. w dniu 26.04.1991 r. oraz w dniu 13.01.1993 r. - nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a uzyskany przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych


Przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jednakże stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe, z uwagi na odmienne uzasadnienie prawne.

W świetle powyższego odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i Nr 3.1, Nr 3.2 stała się bezprzedmiotowa.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj