Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-224/16-4/LS
z 20 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2016 r. (data nadania 30 czerwca 2016 r., data wpływu 4 lipca 2016 r.) na wezwanie Nr IPPP3/4512-311/16-2/ISK, IPPB2/4514-224/16-2/LS z dnia 22 czerwca 2016 r. (data nadania 23 czerwca 2016 r., data doręczenia 27 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


P. Sp. z o.o. jest właścicielem gruntu o nr ewid. 87/5 oznaczonej w wypisie z rejestru gruntów jako grunty orne. Działka została nabyta od jednostki samorządu terytorialnego tj. Gminy M. Opisana nieruchomość położona jest na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu (nie jest to grunt przeznaczony pod zabudowę). 3 czerwca 2014 r. została zawarta umowa dzierżawy na ww nieruchomość ze spółką E. Sp. z o.o. Opisana nieruchomość została zabudowana przez Dzierżawcę budowlami w postaci elektrowni wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą elektroenergetyczną na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Spółka – E. jest zainteresowana kupnem ww. nieruchomości od spółki P. Sp. z o.o. w celu kontynuowania umowy dzierżawy z E. Sp. z o.o. i czerpaniu z tej umowy dalszych przychodów od dzierżawcy. Zarówno zbywca jak i nabywca są czynnymi podatnikami podatku VAT.


Pismem z dnia 22 czerwca 2016 r. Nr IPPP3/4512-311/16-2/ISK, IPPB2/4514-224/16-2/LS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  1. przedłożenie oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii dokumentu (np. umowy spółki cywilnej, pełnomocnictwa), z którego wynika umocowanie dla Pani Kingi K. do samodzielnego występowania w imieniu Wnioskodawcy (spółki cywilnej) z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego lub uzupełnienie wniosku o podpis drugiego wspólnika Spółki,
  2. wyczerpujące i jednoznaczne przedstawienie zdarzenia przyszłego tj. wskazanie:
    • czy przedmiotowy grunt był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług?
    • czy spółce P. Sp. z o.o. przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego gruntu od poprzedniego właściciela?
    • czy pomiędzy spółką P. Sp. z o.o. oraz spółką E. Sp. z o.o., doszło do rozliczenia nakładów poniesionych przez dzierżawcę w związku z wybudowaniem budowli w postaci elektrowni wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą elektroenergetyczną, jeśli tak to:
        a) w jaki sposób, na jakich zasadach oraz kiedy (należy wskazać konkretną datę) to rozliczenie nastąpiło,
    • czy pomiędzy wybudowaniem budowli posadowionych na gruncie będącym przedmiotem sprzedaży, a dostawą na rzecz Wnioskodawcy upłyną 2 lata?
  3. Dokonanie stosownej opłaty od wniosku na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 311010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu.

Pismem z dnia 29 czerwca 2016 r. (data nadania 30 czerwca 2016 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie. W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:


Przedmiotowy grunt był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności opodatkowanej podatkiem VAT w stawce 23%. Zakup opisanej nieruchomości odbył się na podstawie aktu zamiany gruntów. Powyższa czynność opodatkowana była stawką VAT - 23%. Kupującemu (P. Sp. z o.o.) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego gruntu od poprzedniego właściciela. Pomiędzy spółką P. Sp. z o.o. a E. Sp. z o.o. nie doszło do rozliczenia nakładów poniesionych przez E. Sp. z o.o. w związku z wybudowaniem elektrowni wiatrowej. Pomiędzy wybudowaniem budowli a planowanym zakupem przez E. nie upłyną 2 lata.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy niniejszą transakcję należy opodatkować podatkiem VAT czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
  2. W jakiej stawce należy opodatkować ww. transakcję, czy przysługuje jej zwolnienie z VAT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2016 r. Nr IPPP3/4512-311/16-4/ISK.


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011, Nr 177 poz. 1054 ze zm. - zwana dalej jako „ustawa VAT”) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług należy rozumieć rzeczy - a więc również budynki, budowle i grunty oraz ich części - a także wszelkie postacie energii. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa rozporządzania towarami jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj o możliwość dysponowania towarami jak właściciel, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istota dostawy towarów w rozumieniu ustawy VAT nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Z punktu widzenia ustawy VAT dla uznania, że miała dostawa towarów wystarczy, że podmiot nabędzie faktyczne władztwo nad rzeczą (własność ekonomiczną).

W przedmiotowym przypadku prawo do dysponowania Budowlą znajduje się po stronie Dzierżawcy (E. Sp. z o.o.), który „wytworzył” towar (Budowlę) i uczynił to z własnych środków bez udziału P. Sp. z o.o., a następnie korzystał z Budowli na podstawie przyjętej strategii gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy na gruncie ustawy VAT dojdzie tylko do dostawy gruntu z wyłączeniem Budowli (mimo iż na gruncie cywilistycznym nastąpi przeniesienie własności wzniesionych Budowli). W konsekwencji w ocenie Wnioskodawcy podstawa opodatkowania powinna wyłącznie uwzględniać wartość nieruchomości z wyłączeniem wartości Budowli. Ponieważ opisana nieruchomość została już zabudowana, nie można korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy VAT. Tym samym powinna być opodatkowana stawką 23%.


Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług

Można stąd wnioskować, że obrót gospodarczy podlega wyłącznie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a planowana transakcja jest wykonywana w ramach obrotu gospodarczego.


Podsumowując: planowana transakcja powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług w stawce 23% i nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie należy wskazać, iż niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;


W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że P. Sp. z o.o. jest właścicielem gruntu o nr ewid. 87/5 oznaczonej w wypisie z rejestru gruntów jako grunty orne. Działka została nabyta od jednostki samorządu terytorialnego tj. Gminy M. Opisana nieruchomość położona jest na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu (nie jest to grunt przeznaczony pod zabudowę). 3 czerwca 2014 r. została zawarta umowa dzierżawy na ww nieruchomość ze spółką E. Sp. z o.o. Opisana nieruchomość została zabudowana przez Dzierżawcę budowlami w postaci elektrowni wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą elektroenergetyczną na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Spółka – E. jest zainteresowana kupnem ww nieruchomości od spółki P. Sp. z o.o. w celu kontynuowania umowy dzierżawy z E. Sp. z o.o. i czerpaniu z tej umowy dalszych przychodów od dzierżawcy. Zarówno zbywca jak i nabywca są czynnymi podatnikami podatku VAT.

W interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2016 r. Nr IPPP3/4512-311/16-4/ISK dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: „(...) analizowana transakcja nie będzie objęta zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż grunt nie stanowi terenu niezabudowanego, innego niż tereny budowlane. Ponadto przedmiotowa dostawa nie będzie również korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem z okoliczności sprawy wynika, że grunt nie był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. W konsekwencji, sprzedaż gruntu zabudowanego elektrownią wiatrową będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%.”

Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli w istocie przedstawiona we wniosku sprzedaż Nieruchomości, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2016, poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj