Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-457/16/AG
z 19 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2016 r. (data wpływu 28 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji publicznej (Km …) – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji publicznej (Km …/12).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Komornik... w ... . (Wnioskodawca) prowadzi przeciwko dłużnikowi: T. D., postępowanie egzekucyjne, w którym zgodnie z wnioskiem wierzyciela skierowano egzekucję do nieruchomości położonej w B., dla której Sąd Rejonowy w W. Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW … oraz do udziału … w nieruchomości położonej w B., dla której Sąd Rejonowy w .... Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW ….

W ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeprowadzona zostanie licytacja ww. nieruchomości. W przypadku wypełnienia przez licytanta warunków licytacyjnych uzyska on prawo do przysądzenia prawa własności ww. nieruchomości. W ramach dotychczasowych czynności egzekucyjnych komornik ustalił następujące okoliczności: zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy nieruchomości będącej własnością dłużnika.

Nieruchomość KW … stanowi nieruchomość gruntową niezabudowaną, położoną w B., gmina C., składającą się z działek …/10 obszaru … m2 i …/11 obszaru … m2. W dziale I-O Kw – przedmiotowa nieruchomość oznaczona jest jako R – grunty orne.

Teren, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość, nie jest objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy C. teren, na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość, posiada przeznaczenie rolne: gleby chronione, klasa IV.

Dla ww. działek wydane zostały decyzje o warunkach zabudowy – na każdej z działek dopuszczona została budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi.

Przedmiotowa nieruchomość KW … została nabyta przez dłużnika na mocy: aktu notarialnego, Rep. A nr …, zbywający oświadczyli, że od przedmiotowej nieruchomości płacą podatek rolny.

Na mocy ww. aktu notarialnego zbywający sprzedali dłużnikowi prawo własności działek nr …/10 obszaru … m2 i …/11 obszaru … m2 (zapisanych w KW …). Dłużnik oświadczył w ww. akcie notarialnym, że przedmiotowe działki nabywa na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej P. z siedzibą: … G., ul. M., NIP …, REGON ...

W ww. akcie notarialnym dłużnik T. W. D. oświadczył, że jest dzierżawcą nieruchomości rolnej, stanowiącej działki gruntu nr … i … łącznego obszaru … m2, położonej w U., gmina C., powiat L., objętej KW … Sądu Rejonowego w L. – na podstawie umowy dzierżawy z dnia … r. i oświadcza, iż działki te stanowią użytki rolne w postaci łąki.

Ponadto oświadcza, że jest właścicielem działki rolnej nr …, obszaru … m2, położonej w S.. W ww. akcie notarialnym wskazano, że dłużnik zapewnia, że nabyte przez niego niniejszym aktem notarialnym działki gruntu, wraz z dzierżawioną nieruchomością i ww. działkami stanowiącymi jego własność, tworzyć będą, zgodnie z art. 9 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, gdyż obszar użytków rolnych stanowiących jego własność wraz z obszarem dzierżawionych użytków rolnych przekracza 1 ha.

Nieruchomość KW … stanowi nieruchomość gruntową niezabudowaną, położoną w B., gmina C., składającą się z działki …/20 obszaru … m2. W dziale I-O Kw – przedmiotowa nieruchomość oznaczona jest jako R – grunty orne.

Teren, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość, nie jest objęty w całości obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy C., teren na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość posiada przeznaczenie rolne: gleby chronione, klasa IV.

Dla fragmentu działki od strony południowej obowiązuje plan miejscowy, zgodnie z którym część działki figuruje jako: tereny rolnicze.

Przedmiotowa nieruchomość KW … została nabyta przez dłużnika na mocy tego samego aktu notarialnego co wyżej, tj.: aktu notarialnego z dnia … r., Rep. A nr …. Na mocy ww. aktu notarialnego zbywający sprzedali dłużnikowi udziały wynoszące łącznie 2/40 części w nieruchomości KW …, obejmującej działkę …/20. Dłużnik w ww. akcie notarialnym oświadczył, że ww. udział nabywa na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej P. z siedzibą: … G., ul. M. …, NIP …, REGON …

W ww. akcie notarialnym dłużnik T. W. D. oświadczył, iż jest dzierżawcą nieruchomości rolnej, stanowiącej działki gruntu nr … i … łącznego obszaru … m2, położonej w U., gmina C., powiat L., objętej KW … Sądu Rejonowego w L. – na podstawie umowy dzierżawy z dnia … r. i oświadcza, że działki te stanowią użytki rolne w postaci łąki.

Ponadto oświadcza, że jest właścicielem działki rolnej nr …, obszaru … m2, położonej w S. W ww. akcie notarialnym wskazano, że dłużnik zapewnia, że nabyte przez niego niniejszym aktem notarialnym działki gruntu wraz z dzierżawioną nieruchomością i ww. działkami stanowiącymi jego własność tworzyć będą, zgodnie z art. 9 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, gdyż obszar użytków rolnych, stanowiących jego własność wraz z obszarem dzierżawionych użytków rolnych przekracza 1 ha.

Z informacji udzielonych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wynika, iż dłużnik T. D. widnieje w ww. urzędzie: prowadzi działalność gospodarczą – P. (działalność od … r.); adres prowadzenia działalności, adres rejestracyjny: .... …, adres prowadzenia rachunkowości: …. Brak zeznań/deklaracji podatkowych za lata .... Ostatnia VAT-7K za … r.


W związku z powyższym opisem zadano pytanie sprowadzające się do kwestii.


Czy na organie egzekucyjnym – komorniku – spoczywa obowiązek obliczenia i odprowadzenia VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne, w rozumieniu przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego, są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana, na podstawie przepisów prawa podatkowego, do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

Z powyższych przepisów wynika, że komornik dokonuje czynności w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów, będących własnością dłużnika, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyby do rozliczenia tego podatku był obowiązany dłużnik. W przypadku, gdyby powyższa czynność nie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku. Komornik zatem zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży licytacyjnej nieruchomości okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług będzie miało miejsce wtedy, gdy spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu, w oparciu o przepis art. 5 ustawy o VAT i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą płatnikiem, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, działającą w takim charakterze.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły, dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Biorąc pod uwagę przytoczony stan faktyczny oraz przepisy prawa, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że sprzedaż:


  • udziału dłużnika, wynoszącego 2/40 w nieruchomości KW …, będzie zwolniona z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 – jako teren niezabudowany, inny niż teren budowlany;
  • - ruchomości dłużnika KW …, będzie podlegała VAT w wysokości 23%, z uwagi, iż dla ww. nieruchomości wydane zostały decyzje o warunkach zabudowy – na każdej z działek dopuszczona została budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi. Ponadto przedmiotowa nieruchomość została nabyta na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj