Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1237/11/HD
z 22 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1237/11/HD
Data
2012.03.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
cele mieszkaniowe
deweloper
koszty uzyskania przychodów
kredyt
lokal mieszkalny
meble
mieszkania
nabycie
odpłatne zbycie
opodatkowanie
przychód
remonty
spadek
spłata kredytu
wydatki mieszkaniowe
wyposażenie
zakup mieszkania
zbycie
zbycie nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Istota interpretacji
1. Czy przedstawione plany wydatkowania środków pieniężnych, głównie na wykończenie mieszkania, są wydatkami na cele mieszkaniowe? Czy istnieją jakieś specjalne obwarowania tych wydatków?
2. Czy spłata kredytu będzie stanowiła wydatki na cele mieszkaniowe, tj. czy nie ma żadnych przeciwwskazań (obwarowań)?
3. Czy koszt poniesiony na prowizję dla pośrednika nieruchomości przy sprzedaży mieszkania można zaliczyć do kosztów związanych z zakupem mieszkania?
4. Do kiedy dokładnie (data) należy wydatkować pieniądze?
5. Czy i do kiedy należy złożyć rozliczenie do Urzędu Skarbowego?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2011 r. (data wpływu 12 grudnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 12 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w spadku – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w spadku.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 27 października 2011 r. Wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie, które nabyła w spadku po babci. Babcia zmarła 27 lutego 2011 r., a notarialne poświadczenie dziedziczenia Wnioskodawczyni otrzymała w dniu 18 marca 2011 r. Zgodnie z przepisami Wnioskodawczyni zwolniona była z podatku od spadku.

Obecnie Wnioskodawczyni wraz rodziną (mąż oraz 2 dzieci) mieszkają w dwupokojowym mieszkaniu. W maju 2011 r. zawarli umowę z deweloperem na zakup większego mieszkania położonego na terenie RP. W czerwcu 2011 r. zaciągnęli kredyt na zakup mieszkania. Mieszkanie będzie gotowe do odbioru w sierpniu 2012 r.

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku Wnioskodawczyni planuje przeznaczyć na spłatę kredytu na zakup mieszkania oraz na jego wykończenie, ponieważ zakupi je w stanie deweloperskim.


Wykończenie mieszkania będzie polegało na:


  • położeniu podłóg, polegające na wykonaniu wylewki, położeniu płytek podłogowych, paneli, wykładziny;
  • położeniu gładzi, tapet lub płytek na ścianach, malowaniu;
  • wyposażeniu łazienki w wannę, kabinę, brodzik, WC, spłuczkę, baterie;
  • wyposażeniu kuchni w piekarnik do zabudowy, kuchenkę do zabudowy, meble kuchenne w formie zabudowy;
  • wykonaniu szaf w korytarzach i pokojach w formie zabudowy;
  • wykonaniu schodów wewnętrznych;


Ponadto Wnioskodawczyni poniesie inne koszty związane z pracami budowlanymi, w tym koszt usługi wykończeniowej.

Zakup materiałów i prac wykończeniowych może nastąpić jeszcze przed sporządzeniem aktu notarialnego przenoszącego na Wnioskodawczynię własność nowego lokalu. Uzależnione jest to od etapu prac wykończeniowych. Część zakupów i prac będzie wykonana po sporządzeniu aktu notarialnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy przedstawione plany wydatkowania środków pieniężnych, głównie na wykończenie mieszkania, są wydatkami na cele mieszkaniowe... Czy istnieją jakieś specjalne obwarowania tych wydatków...
  2. Czy spłata kredytu będzie stanowiła wydatki na cele mieszkaniowe, tj. czy nie ma żadnych przeciwwskazań (obwarowań)...
  3. Czy koszt poniesiony na prowizję dla pośrednika nieruchomości przy sprzedaży mieszkania można zaliczyć do kosztów związanych z zakupem mieszkania...
  4. Do kiedy dokładnie (data) należy wydatkować pieniądze...
  5. Czy i do kiedy należy złożyć rozliczenie do Urzędu Skarbowego...


Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia istnieje obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od przychodu z tytułu jego sprzedaży, chyba że w ciągu 2 lat uzyskane środki wydatkowane zostaną na cele mieszkaniowe.

Wnioskodawczyni uważa, że:


Ad 1. Wydatki, o których mowa we wniosku (remont nowozakupionego mieszkania), są wydatkami na cele mieszkaniowe.

Ad 2. Tak, kredyt, który Wnioskodawczyni zaciągnęła w maju (przed sprzedażą mieszkania), może być – jako wydatek na cele mieszkaniowe – spłacony pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania.

Ad 3. Kosztu pośrednika nieruchomości nie można odliczyć jako wydatków mieszkaniowych.

Ad 4. Pieniądze muszą być wydatkowane do dnia 31 grudnia 2013 r.

Ad 5. Należy złożyć PIT-39.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Powyższe oznacza, że postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego, w kontekście ustalenia daty nabycia zbywanej nieruchomości, jest zatem data otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy, a nie data postanowienia sądu o nabyciu spadku.

W niniejszej sprawie nabycie przez Wnioskodawczynię spadku obejmującego lokal mieszkalny nastąpiło w dniu 27 lutego 2011 r. z chwilą jego otwarcia. Sprzedaż przedmiotowego lokalu miała miejsce w dniu 27 października 2011 r., tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, w związku z tym stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ustawy).

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, co wynika z treści art. 19 ust. 1 ustawy, jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości (udziału w nieruchomości) uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku.


Do takich kosztów można zaliczyć:


  • koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
  • prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości,
  • koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości,
  • wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej,
  • koszty i opłaty sądowe.


Natomiast w myśl art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e cytowanej ustawy).

Wobec powyższego, poniesiony przez Wnioskodawczynię wydatek na prowizję dla pośrednika nieruchomości przy sprzedaży nabytego w spadku mieszkania może stanowić koszt jego odpłatnego zbycia. Koszt ten nie jest zatem kosztem nabycia, lecz jako koszt odpłatnego zbycia winien być uwzględniony przy obliczaniu wysokości przychodu.

Zgodnie z treścią art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:


  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.


Przy czym podatnik zaznanie składa raz, za rok, w którym dokonał odpłatnego zbycia. W razie wydatkowania przychodów na cele mieszkaniowe nie składa PIT-39 powielając każdego roku przychody i poniesione wydatki, tak jak nie składa rozliczenia finalnego za ostatni rok, w którym mógł jeszcze wydatkować środki na cele mieszkaniowe. Podatnik deklaruje kwotę do wydatkowania na cele mieszkaniowe w pierwszym zeznaniu składanym po roku, w którym dokonał odpłatnego zbycia. Następnie w dwuletnim okresie jest zobowiązany do wydatkowania zadeklarowanej kwoty na własne cele mieszkaniowe. W przeciwnym wypadku zobowiązany będzie do korekty tego zeznania oraz zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę (art. 30e ust. 7 ustawy).

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

Na podstawie powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stosownie do art. 21 ust. 25 ustawy, za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 131 uważa się:


  1. wydatki poniesione na:

    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

    1. położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

  2. wydatki poniesione na:

    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

    1. w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;

  3. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

    1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
    3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
    4. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a.


W myśl art. 21 ust. 26 ww. ustawy przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.


Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 28 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:


  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części


  • przeznaczonych na cele rekreacyjne.


Dodatkowo ustawodawca w art. 21 ust. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a) –c).

Należy również wskazać, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30 tejże ustawy).

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że środki z dokonanej w dniu 27 października 2011 r. sprzedaży mieszkania nabytego w spadku w dniu 27 lutego 2011 r. planuje przeznaczyć na spłatę kredytu na zakup nowego mieszkania oraz na jego wykończenie, ponieważ zakupi je w stanie deweloperskim. Wykończenie mieszkania będzie polegało na położeniu podłóg, polegającym na wykonaniu wylewki, położeniu płytek podłogowych, paneli, wykładziny; położeniu gładzi, tapet lub płytek na ścianach, malowaniu; wyposażeniu łazienki w wannę, kabinę, brodzik, WC, spłuczkę, baterie; wyposażeniu kuchni w piekarnik do zabudowy, kuchenkę do zabudowy, meble kuchenne w formie zabudowy; wykonaniu szaf w korytarzach i pokojach w formie zabudowy; wykonaniu schodów wewnętrznych oraz poniesie inne koszty związane z pracami budowlanymi, w tym koszt usługi wykończeniowej. Zakup materiałów i prac wykończeniowych może nastąpić jeszcze przed sporządzeniem aktu notarialnego przenoszącego na Wnioskodawczynię własność nowego lokalu. Uzależnione jest to od etapu prac wykończeniowych. Część zakupów i prac będzie wykonana po sporządzeniu aktu notarialnego.

Jak już wskazano, sprzedaż przedmiotowego mieszkania stanowi dla Wnioskodawczyni źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji, gdy w wymaganym ustawą terminie – nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, tj. do 31 grudnia 2013 r. – przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości wydatkowany zostanie na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe Wnioskodawczyni, wówczas dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości będzie zwolniony od opodatkowania.

Z treści art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy jasno wynika, iż kredyt, na którego spłatę zostanie przeznaczony przychód z odpłatnego nieruchomości musi być kredytem zaciągniętym na własne cele mieszkaniowe, które zostały wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem ustawodawcy było bowiem premiowanie zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przez podatnika.

Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nabytej w spadku nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu może być uznane za wydatkowanie tego przychodu na własne cele mieszkaniowe jednakże pod pewnym warunkiem. Spłacony kredyt nie ma być jakimkolwiek kredytem, lecz musi spełniać ściśle określone ustawą wymagania. Musi to być bowiem kredyt – co wynika literalnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy –zaciągnięty przez podatnika i zaciągnięty na cele określone w pkt 1.

Wobec powyższego spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię na zakup mieszkania (nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie), można uznać za wydatkowanie tego przychodu na własne cele mieszkaniowe. Przy tym uznać należy, iż cel mieszkaniowy, o którym w art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostaje spełniony w odniesieniu do całej kwoty wydatkowanej na spłatę kredytu (zaciągniętego przez Wnioskodawczynię wspólnie z mężem) oraz odsetek od tego kredytu ze środków uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, a więc zarówno kredytu wraz z odsetkami spłaconego jednorazowo, jak i uregulowanego w ratach.

W odniesieniu do wydatków poniesionych przez Wnioskodawczynię na zakup materiałów (z wyjątkiem piekarnika do zabudowy, kuchenki do zabudowy i mebli kuchennych do zabudowy, szaf w formie zabudowy) i prac wykończeniowych w nowo zakupionym lokalu mieszkalnym, uwzględniając zapis art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznać należy, iż wydatki te będą mieściły się w szeroko rozumianym pojęciu remontu własnego lokalu mieszkalnego. Jednakże przepis ten wymaga by wydatki te były poniesione na remont własnego mieszkania. Zatem sam fakt wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na zakup materiałów i prac wykończeniowych na potrzeby lokalu, do którego Wnioskodawczyni nie ma jeszcze prawa własności, nie wystarcza do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Użyte bowiem w cytowanym przepisie słowo „własnego” oznacza, że zwolnienie, o którym mowa, odnosi się jedynie do tych podatników, którzy dokonali remontu lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. stanowiącego własność lub współwłasność podatnika, lub do którego przysługuje podatnikowi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Uznać zatem należy, że wydatki poniesione na zakup materiałów i wykonanie prac wykończeniowych przed datą sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego na Wnioskodawczynię własność nieruchomości nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d), gdyż w dniu wydatkowania nie były ponoszone na remont własnego lokalu mieszkalnego, w konsekwencji czego dochód w tej części nie podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, za wydatki poniesione na remont należy uznać położenie podłóg, polegające na wykonaniu wylewki, położeniu płytek podłogowych, paneli i wykładziny, która jest trwale przymocowana do podłoża; położenie gładzi, tapet lub płytek na ścianach, malowanie; wyposażenie łazienki w wannę, kabinę, brodzik, WC, spłuczkę, baterie; wykonanie schodów wewnętrznych oraz koszty zwiane z pracami budowlanymi, w tym koszt usługi wykończeniowej. Natomiast nie mieszczą się w definicji remontu wydatki poniesione na zakup piekarnika do zabudowy, kuchenki do zabudowy i mebli kuchennych do zabudowy, szaf w korytarzach i pokojach w formie zabudowy.

Wydatkowanie przychodu ze zbycia mieszkania na umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie) i zakup sprzętów AGD nie może być podstawą do zastosowania ulgi w odniesieniu do tych wydatków, bowiem jest to jedynie element wyposażenia mieszkania, zatem nie ma charakteru prac budowlanych, a tym samym nie stanowi wydatkowania na remont, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj