Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/4512-986/15/LSz
z 30 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 8 grudnia 2015 r. (data wpływu 17 grudnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z 4 marca 2016 r. (data wpływu 8 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup firmowych strojów sportowych (koszulek z logo portu lotniczego), szalików, koszulek, klaskaczy z logo portu, banerów reklamowych – jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup firmowych strojów sportowych (spodenek, butów sportowych, getrów bez logo portu lotniczego), gadżetów do kibicowania bez logo, wynajem hali sportowej, środków znieczulających oraz wody do picia – jest nieprawidłowe,
  • opodatkowania podatkiem VAT przekazania na rzecz kibiców i zawodników środków znieczulających, wody do picia – jest nieprawidłowe,
  • opodatkowania podatkiem VAT przekazania na rzecz kibiców i zawodników banerów reklamowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z organizacją wyjazdów zawodników i kibiców na turnieje piłkarskie, opodatkowania podatkiem VAT przekazania na rzecz kibiców i zawodników gadżetów do kibicowania bez logo, wynajem hali sportowej, środków znieczulających, wody do picia oraz opodatkowania podatkiem VAT przekazania na rzecz kibiców i zawodników banerów reklamowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 4 marca 2016 r. (data wpływu 8 marca 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 24 lutego 2016 r. znak: IBPP1/4512-986/15/ LSz, IBPB-1-2/4510-870/15/BKD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest zarządzanie Międzynarodowym Portem Lotniczym w P. Spółka prowadzi sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jak i niepodlegąjącą opodatkowaniu z prawem do odliczenia (art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług).

Ponadto Spółka wystawia drużynę piłkarską do amatorskich zawodów sportowych. W skład drużyny wchodzą pracownicy Spółki, jak i osoby spoza firmy. Drużyna reprezentuje Spółkę w turniejach sportowych (na przykład Turniej Piłki Nożnej o Puchar Marszałka Województwa), a w szczególności na organizowanych corocznie Mistrzostwach Polskich Portów Lotniczych w Piłce Halowej.

W turnieju tym biorą udział reprezentanci Spółek zarządzających portami lotniczymi, do których należy również Wnioskodawca. W tym celu dokonuje się i planuje się w przyszłości dokonania zakupu firmowych strojów sportowych, takich jak koszulki z logo portu lotniczego (K. A.), spodenki, getry, buty sportowe. Dla zawodników w razie potrzeby planuje się wynajem hali sportowej, celem odbywania treningów przed Rozgrywkami. Spółka zakupuje oraz w przyszłości planuje zakup szalików z logo, koszulek, klaskaczy z logo portu i innych gadżety do kibicowania (bez logo), które są i będą przeznaczane do wykorzystania i prezentowania przez kibiców drużyny - pozostałych pracowników portu lotniczego wraz z osobami towarzyszącymi. Dodatkowo Spółka zakupiła banery reklamowe, które będą wykorzystywane w celach reklamowych zarówno na zawodach sportowych, jak również podczas innych eventów. Spółka ponosi również wydatki na: transport zawodników oraz kibiców na miejsce rozgrywek, wyżywienie, środki znieczulające, wodę do picia, nocleg, ubezpieczenie dla zawodników na czas rozgrywek. Wydatki, o których mowa powyżej finansowane są ze środków obrotowych Spółki.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że:

  1. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w zakresie sprzedaży usług lotniskowych i pozalotniskowych (np. czynsze, parkingi) oraz składa deklaracje VAT-7,
  2. Wystawianie drużyny piłkarskiej nie będzie bezpośrednio, konkretnie związane z sprzedażą opodatkowaną (usługi pozalotniskowe) i niepodlegającą opodatkowaniu (usługi lotniskowe). Będzie związane pośrednio poprzez reklamę.
  3. Na pytanie tut. Organu „Co konkretnie stanowi tę sprzedaż opodatkowaną Wnioskodawcy (bądź sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu, od której Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT)?”, Wnioskodawca wskazał pkt 2.
  4. Wydatki poniesione na zakup wspomnianych w pytaniu towarów bądź usług będą związane w sposób pośredni ze sprzedażą Wnioskodawcy. Wnioskodawca przewiduje, że w trakcie i po rozgrywkach będą ukazywać się na stronach internetowych poszczególnych portów lotniczych informacje, relacje z Turnieju, gdzie będzie widoczne logo poszczególnej drużyny zamieszczone czy to na koszulkach, czy na banerach reklamowych.
  5. Wydatki poniesione w związku z turniejem nie będą stanowić elementu kalkulacyjnego ceny świadczonych przez Wnioskodawcę usług.
  6. Poniesione wydatki nie będą niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, jednakże poprzez wystawianie drużyny na rozgrywkach Wnioskodawca rozpowszechnia logo oraz ma możliwość zareklamowania się w mediach.
  7. Przewiduje się, iż pracownicy oraz inne osoby nie będą ponosić żadnych opłat związanych z uczestnictwem w zawodach.
  8. Poniesienie ww. wydatków dokumentowane będzie fakturami wystawianymi na Wnioskodawcę. Zakupy będą służyły celom prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie integracji pracowników Wnioskodawcy oraz celom promocyjno - reklamowym.
  9. Uczestnictwo w zawodach pracowników i kibiców będzie związane z pozytywnym wizerunkiem firmy, będzie możliwością zareklamowania Portu Lotniczego oraz służy integracji pracowników Wnioskodawcy.
  10. Poprzez relacje z turnieju obejmujące zdjęcia drużyn i ich kibiców, dostępne na różnych portalach, Wnioskodawca będzie promował swoją nazwę oraz Logo wśród osób uczestniczących w turnieju - osób z różnych portów lotniczych.
  11. Na pytanie tut. Organu „Czy zakupione ww. stroje piłkarskie oraz gadżety dla kibiców (koszulki, szaliki, klaskacze z logo portu oraz inne gadżety bez logo) będą stanowiły własność Wnioskodawcy i czy w momencie przekazania ww. strojów sportowych z logo firmy zawodnikom na zawody piłkarskie oraz gadżetów dla kibiców będą one stanowiły dalej własność Wnioskodawcy, tj. czy dojdzie do przeniesienia własności strojów i gadżetów czy też przekazanie będzie w istocie jedynie ich wypożyczeniem/udostępnieniem, jeśli tak to odpłatnym czy nieodpłatnym?”, Wnioskodawca odpowiedział, że nie wyklucza przekazania strojów piłkarskich i gadżetów w przyszłości kibicom na moment zakończenia uczestnictwa w rozgrywkach/zawodach. Na ten moment założeniem jest, iż nie będą one jednak miały już wartości użytkowej.
  12. Banery reklamowe są własnością Wnioskodawcy, na czas turnieju będą udostępniane kibicom.
  13. Banery reklamowe przedstawiają logo portu lotniczego (charakterystyczną kolorową literę „K” oraz nazwę „K. A.”). Banery są wywieszane w widocznym miejscu na trybunach.
  14. Banery służą celom reklamowym podatnika. Wnioskodawca nie potrafi wyznaczyć jaki konkretnie baner jest związany z konkretną sprzedażą.
  15. Wnioskodawca zakłada, iż turnieje będą organizowane poza godzinami pracy.
  16. Z punktu widzenia nabywcy gadżety do kibicowania nie mają realnej wartości użytkowej poza wynikającej z funkcji uczestnictwa w zawodach w roli kibica.
  17. Inne gadżety do kibicowania bez logo to np. kolorowe peruki, trąbki (klaksony) na sprężone powietrze.
  18. Nieodpłatnie przekazane towary nie stanowią prezentu o małej wartości.
  19. Wnioskodawca nie zamierza prowadzić ewidencji osób obdarowanych, gadżety nie będą przypisane do konkretnych osób. Gadżety będą rozdawane kibicom drużyny, czyli pracownikom oraz ich osobom towarzyszącym w sposób niepozwalający przypisać poszczególnych gadżetów do danej osoby (bez przyporządkowania). Osoby te będą otrzymywać losowo różne gadżety.
  20. Na pytanie tut. Organu „Czy Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób obdarowanych?”, Wnioskodawca wskazał pkt 19.


W związku z powyższym zadano następujące pytania (oznaczone we wniosku nr 3 i nr 4):

3) Czy w świetle przepisów Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Spółka może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki, o których mowa w stanie faktycznym?

4) Jeżeli Spółka może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup:

  1. Firmowych strojów z logo portu lotniczego (K. A.) dla zawodników drużyny piłkarskiej, środków znieczulających, wody do picia,
  2. Gadżetów reklamowych takich jak koszulki, szaliki, klaskacze z logo portu,
  3. Banerów reklamowych,

czy na Spółce ciąży obowiązek wykazania VAT należnego od przekazanych na rzecz kibiców i zawodników zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 3) Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Tak więc dla wystąpienia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

  1. zakup musi zostać dokonany przez podatnika podatku od towarów i usług,
  2. zakup musi mieć związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika.

W zakresie warunku związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych należy wskazać, że związek ten nie musi być bezpośredni. Z istoty podatku od towarów i usług, a zwłaszcza z zasady neutralności tego podatku wynika, że związek może mieć charakter pośredni - tzn. zakupione towary i usługi nie są bezpośrednio wykorzystywane przy wykonywaniu czynności opodatkowanej, mają jednak związek z całokształtem jego działalności. Zdaniem Spółki wydatki związane z finansowaniem drużyny piłkarskiej oraz biorących udział w rozgrywkach kibiców z jednej strony związane są z kształtowaniem wizerunku podatnika, reklamą, promocją, a z drugiej strony udział w rozgrywkach jest również formą integracji pracowników z różnych działów, co sprzyja rozwojowi umiejętności współpracy, umacnia identyfikację pracowników ze Spółką, może się przełożyć na poprawienie atmosfery wśród zatrudnionych, a co za tym idzie wpłynąć na wzrost efektywności pracy, czyli całokształt działalności Spółki. Zatem Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, o których mowa w stanie faktycznym związanych z finansowaniem drużyny piłkarskiej oraz biorących w rozgrywkach kibiców, za wyjątkiem zakazów odliczenia wprost wskazanych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych.

Ad. 4) Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przepis ten nie znajduje zastosowania w przypadku prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

W związku z powyższym zdaniem Spółki przekazanie towarów kibicom i zawodnikom takich jak:

  1. firmowych strojów z logo portu lotniczego (K. A.) dla zawodników drużyny piłkarskiej, środków znieczulających, wody do picia,
  2. gadżetów reklamowych takich jak koszulki, szaliki, klaskacze z logo portu

podlega opodatkowaniu podatkiem należnym w chwili wydania tych towarów, o ile towary te nie spełniają definicji ustawowej prezentów o małej wartości. W przypadku banerów reklamowych nie dochodzi do ich przekazania, ponieważ stanowią one własność Spółki, co oznacza brak obowiązku opodatkowania tego towaru podatkiem należnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup firmowych strojów sportowych (koszulek z logo portu lotniczego), szalików, koszulek, klaskaczy z logo portu, banerów reklamowych,
  • nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup firmowych strojów sportowych (spodenek, butów sportowych, getrów bez logo portu lotniczego), gadżetów do kibicowania bez logo, wynajem hali sportowej, środków znieczulających oraz wody do picia,
  • nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania na rzecz kibiców i zawodników środków znieczulających, wody do picia,
  • prawidłowe - w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania na rzecz kibiców i zawodników banerów reklamowych.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na ścisłe powiązanie ze sobą tematyki poruszanej we wniosku, tut. organ postanowił ująć kwestie dwóch zdarzeń przyszłych w jednej interpretacji indywidualnej.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.

W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Tak skonstruowana zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy - podatnika VAT czynnego - jest zarządzanie Międzynarodowym Portem Lotniczym, w ramach którego prowadzi sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT (usługi pozalotniskowe) jak i niepodlegąjącą opodatkowaniu z prawem do odliczenia (usługi lotniskowe - art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług). Do amatorskich zawodów sportowych Wnioskodawca wystawia drużynę piłkarską, która reprezentuje Wnioskodawcę. W skład drużyny wchodzą pracownicy Wnioskodawcy i osoby spoza firmy. W celu uczestnictwa w turniejach Wnioskodawca dokonuje zakupu firmowych strojów sportowych (koszulki z logo portu, spodenki, getry, buty sportowe), szalików z logo portu, koszulek, klaskaczy z logo i innych gadżetów do kibicowania bez logo (kolorowe peruki, trąbki i klaksony na sprężone powietrze), które są i będą przeznaczane do wykorzystania i prezentowania przez kibiców drużyny - pozostałych pracowników portu lotniczego wraz z osobami towarzyszącymi oraz wynajem hali sportowej, celem odbywania treningów przed rozgrywkami. Spółka zakupiła też banery reklamowe, które będą wykorzystywane w celach reklamowych zarówno na zawodach sportowych, jak również podczas innych eventów. Banery reklamowe są własnością Wnioskodawcy i na czas turnieju będą udostępniane kibicom. Spółka ponosi również wydatki na: transport zawodników oraz kibiców na miejsce rozgrywek, wyżywienie, środki znieczulające, wodę do picia, nocleg, ubezpieczenie dla zawodników na czas rozgrywek. Wydatki te finansowane są ze środków obrotowych Spółki. Przewiduje się, że pracownicy oraz inne osoby nie będą ponosić żadnych opłat związanych z uczestnictwem w zawodach. Wnioskodawca zakłada, że turnieje będą organizowane poza godzinami pracy.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki, o których mowa w opisanym stanie faktycznym.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością.

Jednakże ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy (przedsiębiorstwa) - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami.

Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości. Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wydatków mających pośredni związek z działalnością opodatkowaną, jako jeden z aspektów zasady neutralności podatku VAT było przedmiotem licznych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. System odliczania podatku VAT – jak wskazuje TSUE m.in. w wyroku z 22 lutego 2001 r. sprawie C-408/98 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs Excise) – „(...) ma na celu całkowite uwolnienie przedsiębiorców od ciężaru podatku VAT, zapłaconego lub do zapłaty, w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W konsekwencji wspólny system VAT zapewnia całkowitą neutralność opodatkowania VAT wszelkiej działalności gospodarczej, bez względu na jej cel i rezultat, przy założeniu, że ona sama, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT”.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National pic v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Analizując kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu organizowanych wyjazdów na turnieje sportowe pracowników Wnioskodawcy i osób spoza firmy, w ramach których Wnioskodawca ponosi szereg ww. wydatków, należy jeszcze raz zauważyć, że prawo to przysługuje w zakresie w jakim zakupy bezspornie związane są z realizowaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że wydatki poniesione na zakup towarów bądź usług będą związane w sposób pośredni ze sprzedażą Wnioskodawcy. Wnioskodawca przewiduje, że w trakcie i po rozgrywkach będą ukazywać się na stronach internetowych poszczególnych portów lotniczych informacje, relacje z Turnieju, gdzie widoczne będzie logo poszczególnej drużyny zamieszczone czy to na koszulkach, czy na banerach reklamowych. Wnioskodawca wskazał, że poprzez wystawianie drużyny na rozgrywkach sportowych rozpowszechnia logo oraz ma możliwość zareklamowania się w mediach. Wnioskodawca wskazał, że zakup towarów i usług przeznaczonych na uczestnictwo w zawodach nie będzie bezpośrednio, konkretnie związany z sprzedażą opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu, dlatego zakupy będą służyły celom prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie integracji pracowników Wnioskodawcy oraz celom promocyjno - reklamowym. Uczestnictwo w zawodach pracowników i kibiców będzie związane z pozytywnym wizerunkiem firmy, będzie możliwością zareklamowania Portu Lotniczego oraz integracji pracowników Wnioskodawcy

Wnioskodawca nabywa ww. towary i usługi jedynie w celu przeznaczenia ich na zorganizowanie wyjazdu i uczestnictwo w rozgrywkach sportowych określonego kręgu osób tj. pracowników firmy i osób spoza firmy (członków rodzin) poza godzinami pracy.

Biorąc pod uwagę przywołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że zakup firmowych strojów sportowych, takich jak koszulki z logo portu lotniczego oraz szaliki z logo, koszulek (o ile również mają logo portu lotniczego), klaskaczy z logo portu i banerów reklamowych wykorzystywanych podczas zawodów sportowych, traktowanych zarówno jako forma promocji i reklamy, jak również jako forma integracji pracowników związany jest z ogólną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Tym samym dokonane przez Wnioskodawcę zakupy będą służyły w sposób pośredni zaspokajaniu potrzeb przedsiębiorstwa Wnioskodawcy a także będą wpływały na jego ogólne funkcjonowanie jako całości a co za tym idzie doprowadzą do zwiększenia obrotu firmy i sprzedaży opodatkowanej (w przedmiotowej sprawie to usługi pozalotniskowe – czynsze, parkingi) oraz sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu z prawem do odliczenia.

Tym samym Wnioskodawcy od zakupionych firmowych strojów sportowych, takich jak koszulki z logo portu lotniczego oraz szalików z logo, koszulek (o ile również mają logo portu), klaskaczy z logo portu i banerów reklamowych wykorzystywanych podczas zawodów sportowych będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup firmowych strojów sportowych, takich jak koszulki z logo portu lotniczego oraz szalików z logo, koszulek , klaskaczy z logo portu i banerów reklamowych wykorzystywanych podczas zawodów sportowych, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do prawa do odliczenia podatku naliczonego od faktur dokumentujących zakup strojów sportowych, takich jak spodenki, getry, buty sportowe (bez logo portu) oraz wody do picia, środków znieczulających oraz innych gadżetów do kibicowania bez logo a także wynajmu hali sportowej należy stwierdzić, że ich zakup nie będzie miał związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT bowiem poniesione wydatki nie będą niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej podatnika. Nie będą również w pośredni sposób związane ze sprzedażą Wnioskodawcy, gdyż nie będą służyły celom promocyjno-reklamowym. Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym będzie mógł dokonywać pełnego odliczenia naliczonego podatku VAT w fakturach zakupu strojów sportowych, takich jak spodenki, getry, buty sportowe (bez logo portu), wody do picia oraz środków znieczulających oraz innych gadżetów do kibicowania bez logo a także wynajmu hali sportowej należało uznać za nieprawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii nieodpłatnego przekazania środków znieczulających, wody do picia, banerów reklamowych na rzecz kibiców i zawodników.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W myśl art. 7 ust. 3 ustawy o VAT przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Jak wynika z powyższych uregulowań opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Wyjątkiem jest przekazanie towarów stanowiących prezenty o małej wartości lub próbki.

Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy nabyciu lub wytworzeniu towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, że żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru podatku VAT. Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania. Nieodpłatne przekazanie towarów handlowych, które nie wypełnia definicji prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 lub próbek w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o VAT, traktowane jest jak dostawa towarów i rodzi konieczność opodatkowania podatkiem VAT. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Za odpłatną dostawę towarów nie uznaje się jednakże wykorzystania do celów działalności przedsiębiorstwa podatnika towarów stanowiących prezenty o małej wartości i próbki.

Odnosząc się do przekazania na rzecz kibiców i zawodników wody do picia oraz środków znieczulających należy zauważyć, że w niniejszej interpretacji już stwierdzono, że Wnioskodawcy od wydatków poniesionych na zakup wody do picia oraz środków znieczulających nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tym samym przekazanie to nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie zrównane z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że przekazanie kibicom i zawodnikom środków znieczulających oraz wody do picia podlega opodatkowaniu podatkiem należnym w chwili wydania tych towarów, należało uznać za nieprawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do przekazania banerów reklamowych należy zauważyć, że jak wskazał Wnioskodawca w przypadku banerów reklamowych nie dochodzi do ich przekazania, ponieważ stanowią one własność Spółki, co oznacza brak obowiązku opodatkowania tego towaru podatkiem należnym.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przekazania banerów reklamowych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem w zakresie podatku VAT wydano odrębne rozstrzygnięcie. Również w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj