Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB5.4510.1025.2016.2.AJ
z 16 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2016 r. (data wpływu 21 listopada 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 stycznia 2017 r. (data wpływu 9 stycznia 2017 r.) na wezwanie Organu podatkowego z dnia 29 grudnia 2016 r. (data doręczenia 30 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z planowaną transakcją aportu udziałów w Spółce do spółki nabywającej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z planowaną transakcją aportu udziałów w Spółce do spółki nabywającej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


C H GmbH, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego (G - GmbH), będąca niemieckim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca), jest jedynym udziałowcem C Sp. z o.o. (dalej: Spółka) oraz członkiem międzynarodowej grupy powiązanych podmiotów m.in. prawa polskiego oraz prawa niemieckiego (dalej: Grupa). C Sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT).

W ramach Grupy, rozważana jest transakcja zbycia udziałów w Spółce przez Wnioskodawcę do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego (G) będącej niemieckim rezydentem podatkowym (dalej: Spółka nabywająca). Wnioskodawca wniesie udziały w Spółce do Spółki nabywającej. W zamian za wnoszone aportem udziały w Spółce, Wnioskodawca obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nabywającej. Strony nie przewidują w związku z planowaną transakcją dopłat/zapłaty w gotówce.

W wyniku powyższej transakcji Spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce. Wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji będą podlegać w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Aktywa majątkowe zarówno Spółki, jak i Spółki nabywającej, nie składają się i na moment dokonania przedmiotowej transakcji nie będą się składać głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego położonego w Polsce ani z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego.


W uzupełnieniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał dane identyfikujące jednoznacznie spółkę, której Wnioskodawca planuje utworzenie (która mogłaby skorzystać z funkcji ochronnej interpretacji).


Nadto Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego o następujące kwestie:

  • opisana transakcja wymiany udziałów będzie miała miejsce po 31 grudnia 2016 r.;
  • opisana transakcja wymiany nie zostanie dokonana w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz ze względu na przyczyny wynikające z regulacji przepisów prawa niemieckiego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w związku z planowaną transakcją aportu udziałów w Spółce do Spółki nabywającej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowaną transakcją aportu udziałów w Spółce do Spółki nabywającej, po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o CIT Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, do których należą m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jej niemieckie odpowiedniki (m.in. G - GmbH). Jednocześnie w art. 4a pkt 21 ustawy o CIT ustawodawca wskazał, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce oznacza to spółkę będącą podatnikiem. Wyznaczając zakres podmiotowy obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych przyjęte zostało uregulowanie, zgodnie z którym podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Natomiast podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Katalogowi źródeł przychodów nadano w ustawie o CIT otwarty charakter, na co wskazuje regulacja art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którą przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności (...) [podkreślenie Wnioskodawcy]. Jednym ze źródeł przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio (art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT).

W świetle przytoczonych powyżej przepisów ustawy o CIT należy stwierdzić, że zasadniczo w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, po stronie wnoszącego taki wkład powstaje przychód (w wysokości wartości nominalnej objętych udziałów).


Wnioskodawca pragnie jednak podkreślić, że, w jego ocenie, w odniesieniu do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, zastosowanie powinien znaleźć przepis szczególny art. 12 ust. 4d ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r., zgodnie z którym:

jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej — wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Transakcja aportu udziałów w Spółce do Spółki nabywającej spełni przesłanki warunkujące uznanie jej za wymianę udziałów w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Przede wszystkim, w jej wyniku, Spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce. Jednocześnie, stosownie do treści art. 12 ust. 11 ustawy o CIT, przepis ust. 4d tego artykułu stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy łub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości łub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Stosownie do załącznika nr 3 do ustawy o CIT - „Lista podmiotów, do których zastosowanie mają art. 10 ust. 6, art. 12 ust. 11, art. 15 ust. 8, art. 16 ust. 9, art. 25a ust. 2 ustawy” - zakresem podmiotowym zastosowania powyższych przepisów objęte są w przypadku Rzeczypospolitej Polskiej spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast w przypadku Republiki Federalnej Niemiec między innymi spółka utworzona według prawa niemieckiego, określana jako „G”.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka, której udziały będą przedmiotem aportu, działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast podmiot, do którego wkład zostanie wniesiony, funkcjonować będzie w formie G. Jednocześnie, Wnioskodawca, jako udziałowiec Spółki, jest podatnikiem podatku dochodowego, a dokonany przez niego wkład udziałów w Spółce przeznaczony zostanie w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nabywającej. Zatem nie powinno budzić wątpliwości, że wymogi, o których mowa w powołanych przepisach art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, będą na moment aportu spełnione.

Wnioskodawca pragnie jednocześnie wskazać, że przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja odpowiada również definicji wymiany udziałów określonej w Dyrektywie Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (Dz.Urz.UE.L Nr 310, str. 34; dalej: Dyrektywa). Podkreślić należy bowiem, że przepisy ustawy o CIT stanowią implementację uregulowań zawartych w Dyrektywie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dyrektywy: przy okazji łączenia, podziału lub wymiany udziałów przydział papierów wartościowych, reprezentujących kapitał spółki przejmującej lub nabywającej, na rzecz akcjonariusza spółki przekazującej lub nabywanej w zamian za papiery wartościowe, reprezentujące kapitał tej ostatniej spółki, nie stanowi sam w sobie podstawy do opodatkowania dochodu, zysków lub zysków kapitałowych tego akcjonariusza [podkreślenie Wnioskodawcy].

Natomiast w myśl art. 2 pkt e Dyrektywy: "wymiana udziałów" oznacza czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosu w tej spółce łub posiadając taką większość praw głosu, nabywa dalsze udziały, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy tej ostatniej spółki w zamian za ich papiery wartościowe, papierów wartościowych swojej spółki, jak również, jeżeli ma to zastosowanie, wypłatę gotówkową nieprzekraczającą 10 % wartości nominalnej lub, w przypadku braku wartości nominalnej, księgowej wartości nominalnej tych papierów wartościowych.


Należy zatem uznać, że wszystkie wymogi zawarte w przepisach art. 12 ust. 4d oraz ust. 11 ustawy o CIT jak również w odpowiednich uregulowaniach Dyrektywy zostały spełnione, bowiem w wyniku zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku:

  • Spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce, której udziały zostaną nabyte (art. 12 ust. 4d pkt 1),
  • wszystkie podmioty biorące udział w transakcji, a zatem Wnioskodawca, Spółka oraz Spółka nabywająca podlegać będą w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (art. 12 ust. 4d),
  • Spółka nabywająca będzie funkcjonować w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego (GmbH), a Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zatem wskazane spółki wymienione zostały w załączniku nr 3 do ustawy o CIT (art. 12 ust. 11 pkt 1),
  • Wnioskodawca wnoszący swoje udziały w Spółce do Spółki nabywającej jest podatnikiem podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a wnoszone przez niego udziały przeznaczone zostaną w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nabywającej (art. 12 ust. 11 pkt 2).

Przedstawione powyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w znanych Wnioskodawcy interpretacjach organów podatkowych, które potwierdzają neutralność wymiany udziałów w przypadku, gdy na skutek aportu udziałów spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały zostaną nabyte nabywane, m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. IBPB-1-2/4510-410/16/MS, w której wskazano: Wnioskodawca posiada 100% udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę w Polsce i podlegającej w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich uzyskania, tj. Spółka X. Jednocześnie, Spółka jest jedynym wspólnikiem, który posiada 100% udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. Spółka Y. Wnioskodawca planuje wniesienie w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) - w ramach transakcji wymiany udziałów określonej w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - udziałów Spółki Y. (...) Mając na uwadze powyższe, transakcja opisana w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) będzie spełniała przesłanki uznania za wymianę udziałów określoną w przepisie art. 12 ust 4d ustawy o CIT;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 lutego 2016 r., sygn. IPPB3/4510-972/15-4/AG, w której w odniesieniu do planowanej transakcji wskazano, że: Jedynie w przypadku, gdyby do transakcji wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów/akcji Spółki Portfelowej, w ilości nie dającej bezwzględnej większości praw głosu w tej spółce, doszło w taki sposób, że Spółka Przejmująca bezpośrednio w wyniku przeprowadzenia tej transakcji z Wnioskodawcą uzyska bezwzględną większość praw głosu w danej Spółce Portfelowej, można mówić o spełnieniu warunków o których w mowa w art. 12 ust. 4d pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 listopada 2015 r., sygn. IPPB3/4510-920/15-2/AG, w której w odniesieniu do planowanej transakcji wymiany udziałów wskazano: Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego, przedstawionego we Wniosku:
    - SPV1 nabędzie udziały SPV2 od Wnioskodawcy (jako wspólnika SPV2) w zamian za przekazanie udziałów SPV1 na rzecz Wnioskodawcy;
    - w wyniku ww. nabycia, SPV1, która na moment dokonywania Transakcji nie będzie posiadała udziałów w kapitale zakładowym SPV2, uzyska bezwzględną większość praw głosów w SPV2;
    - w zamian za otrzymane przez SPV1 udziały w kapitale zakładowym SPV2, nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego SPVI;
    - podmioty biorące udział w tej transakcji (tj. Wnioskodawca, SPV1 i SPV2) podlegają w Polsce (państwie członkowskim Unii Europejskiej), opodatkowaniu podatkiem CIT od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia oraz są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT, tj. stanowią spółki utworzone według prawa polskiego, określane jako: „spółka akcyjna” i „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” (poz. 29 załącznika nr 3 do ustawy o CIT);
    - Wnioskodawca (wspólnik SPV1 i SPV2) jest podatnikiem podatku CIT i wnoszone przez niego Udziały będą stanowić wkład niepieniężny (aport) przeznaczony w całości łub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej (SPV1).
    Przy tym ww. warunki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT zostaną spełnione, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w ramach jednej Transakcji.


Niezależnie od argumentacji przedstawionej powyżej, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że nawet w przypadku zajęcia w tym zakresie odmiennego stanowiska, przychód z transakcji opisanej w stanie faktycznym będzie wolny od podatku na terenie Polski na podstawie art. 13 ust. 5 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U, 2005 Nr 12, poz. 90; dalej: UPO).

Zgodnie z art. 13 ust. 2 UPO zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów lub innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w Umawiającym się Państwie lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w tym Państwie. A zatem zbycie udziałów dokonane przez niemieckiego rezydenta udziałów w polskiej spółce opodatkowane będzie na gruncie polskiej ustawy o CIT jedynie w przypadkach, kiedy majątek spółki, której udziały są zbywane, składałby się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego położonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej ani z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno majątek Spółki, jak i Spółki nabywającej nie składa się oraz na moment dokonania transakcji nie będzie się składał głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego położonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej ani z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego. Do transakcji stanowiącej przedmiot zapytania w niniejszym wniosku nie znajdzie zatem zastosowania zamieszczona w UPO tzw. klauzula nieruchomościowa.

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 ust. 5 UPO zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach podlegają opodatkowaniu tyłka w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest niemieckim rezydentem podatkowym. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, aport udziałów w Spółce do Spółki nabywającej nie będzie podlegać w myśl przepisów UPO opodatkowaniu podatkiem dochodowemu od osób prawnych w Polsce. Zgodnie z postanowieniami UPO wskazana transakcja będzie mogła podlegać opodatkowaniu wyłącznie na gruncie niemieckiego reżimu prawnego.

Konsekwentnie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego spełnia przesłanki uznania za transakcję wymiany udziałów określoną w przepisie art. 12 ust. 4d ustawy o CIT i w konsekwencji, w związku z planowaną transakcją aportu udziałów w Spółce do Spółki nabywającej, po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Transakcja ta nie podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy o CIT także na podstawie art. 13 ust. 5 UPO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie powstania przychodu w związku z planowaną transakcją aportu udziałów w Spółce do spółki nabywającej - jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj