Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-290/13-3/16-S/GG
z 25 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r., w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, mając na uwadze prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 129/14 (data wpływu 14 listopada 2016 r.) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2016 r., sygn. akt II FSK 2355/14, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 26 lipca 2013 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez przekazanie środków spółki komandytowo-akcyjnej zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez przekazanie środków spółki komandytowo-akcyjnej zgromadzonych przez tę spółkę na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący osobą prawną („Wnioskodawca” lub „Akcjonariusz”) o nr KRS …. będzie posiadał akcje spółki komandytowo-akcyjnej („SKA”), która powstanie w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nr KRS …..

Walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych SKA poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Na ten cel zostaną przekazane zgromadzone przez SKA zyski, w tym zyski z lat ubiegłych zgromadzone na kapitale zapasowym.

Akcje przydzielone (nabyte) w tym trybie nie wymagają objęcia, będą przysługiwały akcjonariuszom, w tym Wnioskodawcy w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako akcjonariusz SKA jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych jeśli walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o przekazaniu środków zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy SKA, a Wnioskodawcy zostaną przydzielone nowe akcje lub nastąpi podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji?

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397, z późn. zm., dalej: Ustawa CIT) przewiduje opodatkowanie przychodu z udziału w zyskach osób niebędących osobami prawnymi i nie obejmuje on swoim zakresem opodatkowania przychodu uzyskanego przez akcjonariusza SKA w przypadku podniesienia kapitału zakładowego ze środków własnych SKA.

Kolejną regulacją mogącą mieć zastosowanie w przedmiotowej sytuacji jest ogólna definicja przychodu zawarta w przepisie art. 7 ust. 1 Ustawy CIT stanowiąca, że: „Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód”.

Natomiast przepis art. 12 ust. 7 Ustawy CIT stanowi, że: „Przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: (...) nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio”.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT: „Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także (...) dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej”.

Z brzmienia powyżej przytoczonych przepisów jasno wynika, że dochód (przychód) do opodatkowania powstaje jedynie na skutek podwyższenia kapitału zakładowego w spółce będącej osobą prawną. Natomiast zgodnie z przepisem art. 8 i 125 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037) oraz art. 331 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93) spółka komandytowo-akcyjna jest jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną tak jak pozostałym spółkom osobowym.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że Wnioskodawca jako akcjonariusz SKA nie ma obowiązku zapłacić podatku dochodowego od osób prawnych jeśli walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o przekazaniu zysku (w tym zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale zapasowym) na kapitał zakładowy, a Wnioskodawcy zostaną przydzielone nowe akcje lub nastąpi podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji, gdyż obowiązku takiego nie przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca podkreśla, że w analogicznym stanie faktycznym stanowisko Wnioskodawcy w pełni potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 23 września 2011 r. (IPPB2/415-615/11-2/MK).

Stanowisko Wnioskodawcy znalazło swoje odzwierciedlenie również w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 19 czerwca 2013 r. (sygn. I SA/Ke 261/13 oraz I SA/Ke 262/13), gdzie Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził że: „Sąd zwraca wobec tego uwagę na fakt, że w świetle interpretacji udzielonej przez Ministra Finansów dochodzi do opodatkowania przychodów, których skarżący nie tylko nie otrzymał faktycznie, ale i są mu nienależne ponieważ nie powstało prawo do dochodzenia ich od spółki. Zasadnym jest zatem stwierdzenie, że w przypadku przydzielenia akcji z nowej emisji w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego po stronie akcjonariusza nie powstaje przychód z udziału w spółce nie będącej osobą prawną stosownie do art. 8 ust. 1 i art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. Dlatego że przypadającego na tego akcjonariusza udziału w środkach przeznaczonych na podwyższenie kapitału zakładowego SKA, odpowiadającego wartości nominalnej otrzymanych akcji nie można rozumieć jako kwoty należnej w rozumieniu art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. (...).” Wyroki dotyczyły wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotykał kwestii braku powstania przychodu po stronie akcjonariusza, będącego osobą fizyczną w sytuacji, w której podwyższony zostanie kapitał zakładowy SKA ze środków własnych, jednak argumentacja zachowuje swoją aktualność również na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, ze względu na istnienie analogii w opodatkowaniu wspólników spółek nieposiadających osobowości prawnych.

Powyższą argumentację potwierdza również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lipca 2013 r. (sygn. III SA/Wa 615/13), Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lipca 2013 r. (sygn. VIII SA/Wa 229/13, VIII SA/Wa 230/12, VIII SA/Wa 231/13, VIII 302/13), wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 lipca 2013 r. (sygn. I SA/Bd 398/13), wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 lipca 2013 r. (sygn. I SA/Gl 251/13, I SA/Gl 252/13, I SA/Gl 256/13, I SA/Gl 255/13).

Z przedstawionych i rozważonych powyżej powodów prawnych Wnioskodawca ocenia, że zdarzenie takie jak przydzielenie akcjonariuszowi będącemu osobą prawną akcji z nowej emisji w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego ze środków własnych SKA nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nie stanowi przychodu podatkowego, o którym mowa w wymienionych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po rozpatrzeniu wniosku Organ podatkowy wydał interpretację indywidualną z dnia 24 października 2013 r., nr IPTPB3/423-290/13-2/GG, dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez przekazanie środków SKA zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy, w której stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej:

  • sytuacji, gdy akcjonariuszowi zostaną przydzielone nowe akcje – jest nieprawidłowe,
  • sytuacji, gdy nastąpi podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych akcji – jest prawidłowe.

Interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego z dnia 24 października 2013 r., doręczono Wnioskodawcy w dniu 28 października 2013 r.

W związku z powyższym rozstrzygnięciem Wnioskodawca pismem z dnia 12 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.), wezwał Organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa w ww. interpretacji indywidualnej w części dotyczącej sytuacji, gdy akcjonariuszowi zostaną przydzielone nowe akcje.

Organ podatkowy orzekł, że brak podstaw do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co stwierdzone zostało w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia 10 grudnia 2013 r., nr IPTPB3/423W-43/13-2/GG.

Odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa doręczono Spółce w dniu 16 grudnia 2013 r.

Na powyższą interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 24 października 2013 r., nr IPTPB3/423-290/13-2/GG, w indywidualnej sprawie dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez przekazanie środków SKA zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy w części dotyczącej sytuacji, gdy akcjonariuszowi zostaną przydzielone nowe akcje Wnioskodawca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 stycznia 2014 r., (data wpływu 17 stycznia 2013 r.).

Tutejszy Organ pismem z dnia 3 lutego 2014 r., nr IPTPB3/4240-2/14-2/GG, udzielił odpowiedzi na skargę z wnioskiem o jej oddalenie.

Wyrokiem z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 129/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Organu podatkowego z dnia 24 października 2013 r., nr IPTPB3/423-290/13-2/GG, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

W ww. wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził, że skarga jest zasadna.

Przede wszystkim Sąd podzielił argumentację Wnioskodawcy, że w świetle obowiązujących przepisów, ocena Organu podatkowego, zgodnie z którą podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych przez emisję nowych akcji niesie ze sobą odmienne skutki podatkowe, niż podwyższenie kapitału ze środków własnych poprzez podwyższenie wartości nominalnej akcji już istniejących – jest niekonsekwentna.

Organ podatkowy nie wskazał jednoznacznie przepisu, na podstawie którego stwierdził, że wydanie nowych akcji, w przeciwieństwie do podwyższenia wartości nominalnej akcji już istniejących, stanowi przychód Wnioskodawcy. Z wydanej interpretacji podatkowej nie wynika w sposób jednoznaczny, czy nowe akcje stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, czy art. 12 ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT. Organ podatkowy twierdzi bowiem ogólnie, że jest to przysporzenie majątkowe, ale nie wskazuje, czy w wyniku otrzymania akcji, Wnioskodawca uzyskuje przychód w formie wartości pieniężnej (art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT), czy też jest to przychód z nieodpłatnego świadczenia (art. 12 ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT).

Nietrafna jest również argumentacja Organu podatkowego, według której wydanie akcji w ramach podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych SKA, jest tożsame (co skutków podatkowych) z wypłatą dywidendy oraz że w wyniku wydania tych akcji akcjonariusze otrzymują część majątku Spółki.

W ocenie Sądu, rozstrzygnięcie niniejszej sprawy wymaga przede wszystkim ustalenia czym jest podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych SKA.

Zgodnie z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, (dalej: K.s.h.), w zakresie stosunku prawnego akcjonariuszy w SKA stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Wobec powyższego do SKA będzie miał zastosowanie art. 442 § 1 K.s.h., zgodnie z którym walne zgromadzenie może podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na to środki z kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, jeżeli mogą być one użyte na ten cel (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki), w tym także z kapitałów rezerwowych utworzonych w przypadku określonym w art. 457 § 2, kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, które zgodnie ze statutem nie mogą być przeznaczone do podziału między akcjonariuszy oraz z kapitału zapasowego. Należy jednakże pozostawić taką część kapitałów, które mogą być przeznaczone do podziału, jaka odpowiada niepokrytym stratom oraz akcjom własnym.

W doktrynie prawa handlowego wskazuje się, że podwyższenie kapitału zakładowego z wykorzystaniem środków własnych spółki jest szczególnym sposobem podwyższenia realizowanym bez wnoszenia wkładów. Krąg osób, których dotyczy, jest zamknięty. Cechą tego trybu podwyższenia jest to, że może dotyczyć tylko akcjonariuszy i to wszystkich, bez udziału osób trzecich. Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych spółki (tzw. podwyższenie kapitału metodą kapitalizacji rezerw, „papierowe” podwyższenie) polega na przeksięgowaniu środków finansowych wykazanych w bilansie spółki pod pozycją kapitałów rezerwowych utworzonych w celu podwyższenia kapitału zakładowego.

Następuje w ten sposób zwiększenie wartości kapitału zakładowego, a zmniejszenie w pozycjach innych kapitałów o określoną wartość. W przypadku takiego podwyższenia kapitału zakładowego, które może być zrealizowane przez zwiększenie liczby akcji lub zwiększenie ich wartości nominalnej (albo obie te sytuacje łącznie), nie dochodzi do „zasilenia” kapitałowego spółki, nie zwiększa się jej majątek, ale dochodzi do wzmocnienia sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki temu będą posiadać większą liczbę lub akcje większej wartości. Tego typu transakcje mają też na celu zwiększenie wiarygodności kredytowej. Może też prowadzić do wyrównania proporcji między wartością nominalną, a rzeczywistym majątkiem spółki (A. Kidyba Komentarz aktualizowany do art. 442 Kodeksu spółek handlowych LEX).

Z powyższego wynika, że omawiane podwyższenie kapitału spółki jest w istocie operacją księgową (znamienne jest tu określenie: podwyższenie papierowe) bowiem otrzymanie nowych akcji i/lub podwyższenie ich wartości nominalnej nie wiąże się z wniesieniem wkładów do spółki. Innymi słowy, w wyniku tego podwyższenia majątek spółki nie ulega zmianie, a skoro tak, to za nietrafny należy uznać argument Organu podatkowego, że w wyniku wydania nowych akcji część majątku Spółki zostaje przekazana akcjonariuszom.

Wypada nadmienić, że zgodnie z art. 443 § 1 K.s.h. akcje przydzielone w trybie art. 442 (tj. w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych) przysługują akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym. Odmienne postanowienia statutu lub uchwały są nieważne.

Z przywołanego przepisu wynika, że akcje przysługują akcjonariuszom z mocy ustawy. W przeciwieństwie do prawa poboru akcji przy zwykłym podwyższeniu kapitału pokrywanym wkładami, prawo to nie może zostać akcjonariuszowi odebrane (por. S. Sołtysiński w: S. Sołtysiński, A. Szajowski, A. Szumański, J. Szwaja Kodeks spółek handlowych Tom III, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2003, str. 1187).

Z art. 443 § 4 K.s.h. wynika natomiast, że analizowane podwyższenie kapitału zakładowego wiąże się z aktualizacją lub wymianą dokumentów akcji. Aktualizacja polega w tym wypadku na zmianie wartości nominalnej akcji. Akcjonariusz ma obowiązek złożyć dokument akcji w spółce w celu zmiany treści dokumentu lub jego wymiany (art. 358 § 1 K.s.h.). Z powyższego wynika, że zarówno w przypadku wydania nowych akcji, czyli ich wymiany, jak i podwyższenia nominalnej wartości akcji dotychczasowych, akcjonariuszowi jest wydawany nowy lub zaktualizowany dokument.

Treść ww. przepisu wskazuje, że nie ma podstaw by różnicować skutków wydania nowych akcji i aktualizacji ich wartości nominalnej. W szczególności nieuzasadnione jest twierdzenie, że w pierwszym przypadku akcjonariusz otrzymuje od spółki „świadczenie”, zaś w drugim przypadku następuje wyłącznie wzrost wartości akcji.

Rozważenia wymaga również charakter prawny akcji. Z art. 328 § 1 K.s.h. wynika, że akcja jest dokumentem o określonej treści (wyjątek stanowią akcje spółek dopuszczonych do publicznego obrotu, które mają postać zapisu na rachunku papierów wartościowych), z którego wynikają określone prawa o charakterze m.in. majątkowym, tj. prawo do dywidendy i zaliczki na poczet dywidendy (art. 347-349 K.s.h.), prawo poboru akcji (art. 433 K.s.h.) i prawo do kwoty likwidacyjnej (art. 474 K.s.h.).

Zgodnie z art. 347 § 1 K.s.h., akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Stosownie zaś do art. 347 § 2 zdanie pierwsze K.s.h. zysk rozdziela się w stosunku do liczby akcji. W doktrynie prawa handlowego podkreśla się, że pomimo iż Kodeks spółek handlowych zawiera w tym zakresie odmienne postanowienie względem art. 355 Kodeksu handlowego, według którego zysk był rozdzielany w stosunku do wartości nominalnej akcji, to nie jest to zmiana merytoryczna, ponieważ każda akcja reprezentuje taką samą wartość nominalną – art. 302 K.s.h. (por. S. Sołtysiński w: S. Sołtysiński, A. Szajowski, A. Szumański, J. Szwaja Kodeks spółek handlowych Tom III, Wydawnictwo C.H. Beck Warszawa 2003, str. 339).

Z powyższego wynika, że sam fakt otrzymania akcji nie zwiększa majątku akcjonariusza. Dopiero realizacja ww. praw majątkowych, w tym przede wszystkim prawa do dywidendy, prowadzi do zwiększenia tego majątku – przysporzenia. Przy czym warunkiem podstawowym jest w tym wypadku osiągnięcie zysku przez spółkę i podjęcie uchwały o jego podziale. Dopiero w następstwie podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału, akcjonariusz nabywa roszczenie o wypłatę dywidendy.

Podkreślić przy tym należy, że walne zgromadzenie może (lub powinno zgodnie z art. 396 K.s.h.) przeznaczyć zysk do podziału lub przelać ów zysk (w całości lub części) na kapitał zapasowy lub rezerwowy, który w dalszej kolejności może służyć powiększeniu kapitału zakładowego. W tym wypadku nie dojdzie do realizacji prawa do dywidendy, otrzymania zysku w przyszłości.

Dotychczasowa analiza przepisów prowadzi również do wniosku, że wypłata dywidendy i podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki to dwie odrębne instytucje prawa spółek i że w wyniku omawianego podwyższenia kapitału nie dochodzi do wypłaty dywidendy.

Wprawdzie dywidenda może mieć charakter rzeczowy (op. cit., str. 344) i przedmiotem takiej dywidendy mogą być także akcje (np. innej spółki), ale aby można było mówić o dywidendzie rzeczowej musiałaby zostać podjęta uchwała o podziale zysku, a nie uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych.

W tym kontekście, zdaniem Sądu, za nietrafną należy uznać argumentację Organu podatkowego, że otrzymanie nowych akcji w ramach podwyższenia kapitału oznacza, że akcjonariusz uzyskuje przychód bowiem skutki otrzymania takich akcji będą bowiem identyczne jak gdyby akcjonariusz otrzymał dywidendę, tyle że w formie rzeczowej.

W ocenie Sądu, przywołane powyżej przepisy i poglądy doktryny prowadzą do wniosku przeciwnego. Jeśli bowiem zgromadzenie wspólników nie podejmuje uchwały o podziale zysku (sytuacja taka może się powtarzać przez wiele lat), lecz postanowi o przelaniu zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy, a w dalszej kolejności o przeznaczeniu tych kapitałów na podwyższenie kapitału zakładowego, to oznacza to, że ów zysk nie zostanie rozdzielony pomiędzy wspólników jako dywidenda. W ocenie Sądu, otrzymanie akcji w następstwie podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki jest zbliżone do objęcia akcji w zamian za wkład pieniężny.

Sąd podkreślił, że z cytowanego wcześniej art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT wynika, że przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Natomiast według art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. Treść przywołanego przepisu wskazuje, że katalog zdarzeń, które generują przychód ma charakter otwarty, co wynika z użytego w przywołanym art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, zwrotu zgodnie z którym „…przychodami, (...) są w szczególności...”.

Przychodem podatkowym jest zatem każde przysporzenie majątkowe podatnika o charakterze trwałym, faktycznie otrzymane, o ile przysporzenie to nie jest wyłączone z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 Ustawy CIT. W ocenie Sądu, akcje przyznane akcjonariuszowi na podstawie art. 443 § 1 K.s.h. nie stanowią takiego przysporzenia (zarówno w sytuacji, gdy są to nowe akcje, tj. wymienione, jak i wówczas, gdy zaktualizowana zostanie ich wartość nominalna).

Niewątpliwie otrzymanie akcji w ww. trybie podwyższenia kapitału zakładowego, nie jest równoznaczne z otrzymaniem pieniędzy. Z przedstawionej powyżej analizy przepisów K.s.h. wynika, że akcja nie jest również rzeczą ani prawem. Jak wskazano powyżej, jest to dokument, z którego wynikają m.in. określone prawa majątkowe.

Sąd w składzie orzekającym w niniejszej sprawie podzielił pogląd wyrażony w uzasadnieniu uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1/11, zgodnie z którą posiadanie akcji przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie jest, w świetle art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa i art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672), prowadzeniem działalności gospodarczej przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.

W literaturze podatkowej wyrażany jest pogląd, zgodnie z którym akcje stanowią wartość pieniężną, o której stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT (Paweł Małecki, Małgorzata Mazurkiewicz Komentarz do art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych LEX).

Sąd podzielił ów pogląd. Mając jednak na uwadze, że wydanie nowych akcji (wymiana), jak również ich aktualizacja w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych spółki, nie wiąże się przesunięciem majątkowym pomiędzy spółką a akcjonariuszem, a w konsekwencji akcjonariusz nie otrzymuje faktycznego i trwałego przysporzenia, to należało uznać, że na skutek ww. podniesienia kapitału zakładowego SKA, akcjonariusz nie uzyskuje przychodu również z wartości pieniężnych. Przychód ów uzyska dopiero w momencie otrzymania dywidendy na podstawie nowo otrzymanych lub zaktualizowanych akcji, bądź np. ich sprzedaży.

Dokonując powyższej oceny Sąd miał również na uwadze treść ww. uchwały NSA, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym w 2008 r. przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku, tj. zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy CIT.

W ocenie Sądu powyższa uchwała zachowuje swoją aktualność również w odniesieniu do stanu prawnego, na gruncie którego wydana została zaskarżona interpretacja podatkowa.

Biorąc pod uwagę powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.) uchylił zaskarżoną interpretację.

Tutejszy Organ po otrzymaniu w dniu 11 kwietnia 2014 r. nieprawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 129/14, pismem z dnia 12 maja 2014 r., nr IPTRP-4240-13/14-3, wniósł skargę kasacyjną od ww. wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów, wyrokiem z dnia 8 września 2016 r., sygn. akt II FSK 2355/14, oddalił skargę kasacyjną.

W ww. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z argumentacją przedstawioną w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

W dniu 14 listopada 2016 r. do tutejszego Organu wpłynęło prawomocne od dnia 8 września 2016 r. orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 129/14.

W związku z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 129/14, oraz orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2016 r., sygn. akt II FSK 2355/14, ponownemu rozpatrzeniu podlega złożony przez Wnioskodawcę wniosek z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 26 lipca 2013 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez przekazanie środków spółki komandytowo-akcyjnej zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 129/14, (data wpływu 14 listopada 2016 r.) oraz w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2016 r., sygn. akt II FSK 2355/14, tutejszy Organ stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez przekazanie środków spółki komandytowo-akcyjnej zgromadzonych na kapitale zapasowym na kapitał zakładowy, jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania uchylonej interpretacji indywidualnej, tj. w dniu 24 października 2013 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj