Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-1.4012.162.2017.1.AJ
z 21 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2017 r. (data wpływu 20 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i braku konieczności wystawienia not korygujących w przypadku otrzymania faktur opatrzonych skróconą nazwą Spółki oraz możliwości korzystania przez Spółkę ze skróconej nazwy firmy w wystawianych fakturach – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i braku konieczności wystawienia not korygujących w przypadku otrzymania faktur opatrzonych skróconą nazwą Spółki oraz możliwości korzystania przez Spółkę ze skróconej nazwy firmy w wystawianych fakturach.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka działająca pod firmą R… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w W… (dalej jako „Spółka” bądź „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w zakresie produkcji ciśnieniowych naczyń wzbiorczych oraz układów stabilizacji ciśnienia.

Wnioskodawca jest spółką komandytową, w której funkcję komplementariusza pełni spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – R… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: firma „X”). Zgodnie z art. 104 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych, jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem spółka komandytowa. Art. 104 § 2 Kodeksu Spółek Handlowych stanowi, że w obrocie dopuszczalne jest używanie skrótu „sp.k.” Pełna nazwa firmy Wnioskodawcy brzmi więc X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. W obrocie Wnioskodawca jest uprawniony do posługiwania się nazwą: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Nazwa: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. została wskazana w aktualizacyjnym NIP-8 jako nazwa skrócona Wnioskodawcy. Nazwą w tej formie skróconej Wnioskodawca posługuje się przy wystawianiu swoich własnych faktur sprzedaży.

Ze względu na długą firmę (nazwę) Spółki nie wszyscy kontrahenci mają możliwość zmieścić ją w używanych przez siebie programach komputerowych (pole na wpisanie firmy jest ograniczone pewną ilością znaków). Nie wszyscy kontrahenci Spółki dysponują również wiedzą na temat prawidłowego brzmienia firmy spółki komandytowej. W związku z powyższym zdarza się, iż nazwa Spółki na otrzymywanych fakturach zostaje albo ucięta albo skrócona. Skrócenie nazwy najczęściej odbywa się w następujący sposób: X sp. z o.o. sp.k., X sp. z o.o. spółka komandytowa.

Ograniczenia techniczne i liczne pomyłki zmuszają Wnioskodawcę do częstego korygowania otrzymanych faktur za pomocą not korygujących. Dla Wnioskodawcy stanowi to duże obciążenie administracyjne.

Wnioskodawca rozważa w związku z tym zmianę danych w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-8 w ten sposób, iż jako nazwa skrócona Wnioskodawcy zostanie podana nazwa w następujący sposób: X sp. z o.o. sp.k.


Po zgłoszeniu zmiany danych w NIP-8 dotyczących nazwy skróconej Wnioskodawcy, Wnioskodawca zakłada, iż kontrahenci na wystawianych przez siebie fakturach będą się posługiwali następującą nazwą (firmą) Wnioskodawcy:


  • X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa,
  • X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.,
  • X sp. z o.o. spółka komandytowa,
  • X sp. z o.o. sp.k.


Po zgłoszeniu zmiany danych w NIP-8 dotyczących nazwy skróconej Wnioskodawcy, Wnioskodawca zakłada, że w wystawianych przez siebie własnych fakturach sprzedaży będzie się posługiwał następującą nazwą (firmą) Wnioskodawcy:


  • X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa,
  • X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.,
  • X sp. z o.o. sp.k.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp.k.), Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy, zawierających skróconą nazwę Wnioskodawcy, tj. X sp. z o.o. spółka komandytowa, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących?
  2. Czy po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.), Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy oraz samemu wystawiać faktury zawierające wskazane w Kodeksie Spółek Handlowych pełne i skrócone brzmienie nazwy Wnioskodawcy, tj. X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not i faktur korygujących?
  3. Czy po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.) Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy oraz samemu wystawiać faktury, zawierające skróconą nazwę Wnioskodawcy, tj. X sp. z o.o. sp.k. nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania faktur korygujących lub not korygujących?


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.), Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy, zawierających skróconą nazwę Wnioskodawcy, tj. X sp. z o.o. spółka komandytowa, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących.

Ad. 2)

Po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.), Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy oraz samemu wystawiać faktury, zawierające wskazane w Kodeksie Spółek Handlowych pełne i skrócone brzmienie nazwy Wnioskodawcy, tj. X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not i faktur korygujących.

Ad. 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.) Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy oraz samemu wystawiać faktury, zawierające skróconą nazwę Wnioskodawcy, tj. X sp. z o.o. sp.k. nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania faktur korygujących lub not korygujących.

Uzasadnienie własnego stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 1)

Wnioskodawca działa w formie spółki komandytowej. Stosownie do art. 104 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), dalej jako „KSH”, firma spółki komandytowej powinna zwierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”.

Według art. 104 § 2 dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. k.

Stosownie natomiast do art. 104 § 3 zd. 1 KSH, jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”.

Zdaniem Wnioskodawcy, po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.), podanie przez dostawców na fakturze nazwy skróconej Wnioskodawcy według następującej pisowni: X sp. z o.o. spółka komandytowa, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury, jeżeli zakupy Wnioskodawcy mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. 2004, Nr 54. poz. 353 z późń. zm.) dalej „ustawa o VAT”, zawiera zamknięty katalog przypadków, w których faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Brak pełnej nazwy podatnika nie został wskazany w tym przepisie, jako przypadek, który pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Wskazany w art. 88 ustawy o VAT brak prawa do odliczenia podatku VAT dotyczy faktur, dla których wykazane w fakturze kwoty są niezgodne z rzeczywistością lub stwierdzają czynności pozorne. Tym samym, należy stwierdzić, iż fakt zapisania na fakturze nazwy firmy w formie skróconej nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, który wykazany został w takiej fakturze.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 476), dalej „Uze” podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Ustęp 2b tego artykułu stanowi natomiast, iż zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane:


  1. objęte treścią wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych, przekazywane automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
  2. uzupełniające: skróconą nazwę (firmę), wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, dane kontaktowe, w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych – dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe.


Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1 a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ze względu na to, iż faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika i pełnią szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Zgodnie z art. 106e ustawy o VAT faktura powinna zawierać m in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Tym samym należy uznać, iż dane dotyczące podatnika, znajdujące się na otrzymywanych przez niego fakturach VAT, m.in. pełna lub skrócona nazwa firmy, winny być znane organom podatkowym i zgodne z danymi podatnika, podanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R i aktualizacyjnym NIP-8.

W chwili obecnej Wnioskodawca posługuje się na wystawianych przez siebie fakturach skróconą nazwą firmy X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. W przypadku otrzymania od dostawców faktur, które nie zawierają pełnej nazwy firmy lub skróconej nazwy firmy, lecz posługują się nazwą firmy Wnioskodawcy, skracając niektóre jej elementy, w takiej sytuacji Wnioskodawca wystawia do otrzymanych faktur noty korygujące tę nazwę.

Wnioskodawca na podstawie przepisów Uze rozważa zmianę przesłanego zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-8 w ten sposób, iż jako nazwa skrócona Wnioskodawcy zostanie podana nazwa w następujący sposób: X sp. z o.o. sp.k. Zdaniem Wnioskodawcy po dokonaniu przez niego aktualizacji powyższych danych, dane na otrzymywanych przez niego fakturach będą pozwalały organom podatkowym na jednoznaczną identyfikację jego firmy, także w sytuacji, gdy nazwa Wnioskodawcy wskazana na fakturach dostawców będzie składała się częściowo z nazwy pełnej, a częściowo z nazwy skróconej.

Wnioskodawca chciałby wskazać, że stosowane na fakturach częściowe skróty nazwy Wnioskodawcy „sp. z o.o.” lub „sp.k.” są ogólnie znanymi skrótami stosowanymi w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek komandytowych, są one także dopuszczalne ustawowo (art. 104 § 2 i art. 160 § 2 KSH) oraz nie powodują jakichkolwiek wątpliwości co do tożsamości nabywcy. Ponadto stosowane przez kontrahentów na fakturach elementy nazwy Wnioskodawcy, nie są pomyłką w nazwie Wnioskodawcy, lecz będą zgodne z elementami wskazanymi przez Wnioskodawcę w złożonym w przyszłości dokumencie NIP-8 dotyczącym nazwy pełnej i nazwy skróconej Wnioskodawcy.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

Tym samym w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma fakturę zakupu z nazwą firmy w formie X sp. z o.o. spółka komandytowa, a zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie wystąpią wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT, wtedy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i nie będzie on zobowiązany do wystawiania not korygujących do otrzymanych od kontrahentów faktur zakupu.

Taką wykładnię przepisów ustawy o VAT przyjął także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2012 r., znak IPPP2/443-111/12-2/AO stwierdzając, iż „(,..)faktura VAT otrzymana przez Spółkę, nie zawierająca kompletnej firmy (nazwy Spółki) tj. z zastosowaniem co do pojęcia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jedynie skrótu sp. z o.o. nie pozbawia Wnioskodawcy możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w takiej fakturze (...)”.

Ponadto, jeżeli inne niż nazwa dane na otrzymywanych od dostawców fakturach, tj. nr identyfikacji podatkowej oraz adres Wnioskodawcy są tożsame z jej numerem identyfikacji podatkowej oraz z jej adresem, to użycie na fakturach częściowo skróconej nazwy Spółki jest błędem o charakterze technicznym, wynikającym głównie z ograniczeń informatycznych podmiotów wystawiających faktury, a nie błędu co do tożsamości nabywcy. Mając na względzie podstawową zasadę neutralności podatku VAT, nie powinno to, zdaniem Wnioskodawcy, skutkować ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur lub koniecznością wystawiania not korygujących do tych faktur.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2015 r. znak IPPP2/443-1104/14-2/MM uznał, iż nawet w przypadku, gdy otrzymane faktury zakupu zamiast nazwy podatnika składającej się z (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa zawierają nazwę (...) sp. z o.o. s.k. to są to dane wystarczające na identyfikację podatnika i przy spełnieniu innych warunków dotyczących związku z czynnościami opodatkowanymi i nie zaistnieniu przesłanek negatywnych z art. 88 ustawy o VAT, faktury te stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, pomimo tego, że podatnik w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R i NIP-2 podał wyłącznie pełną nazwę Spółki.

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2013 r., znak IPTPP1/443-218/13-3/MW, który stwierdził, iż B(...) Spółka ma prawo umieszczać na swoich fakturach sprzedażowych i paragonach skróconą nazwę firmy oraz przyjmować faktury zakupowe i odliczać z nich VAT naliczony, bez konieczności wystawiania not korygujących, jeżeli na tych fakturach wystawcy wpisali skróconą nazwę firmy, o ile faktury te dokumentują zakupy mające związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi oraz nie zachodzą przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy(...)”.

Także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2014 r. znak IPTPP1/443-913/13-3/MW uznał, że: R(...) w przypadku, gdy otrzymane faktury zakupu będą zawierały dane zainteresowanego umożliwiające jego identyfikację, przy czym w nazwie odbiorcy faktury zastosowany zostanie ogólnie przyjęty skrót sp. z o.o., zamiast Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zakupy te będą miały związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi oraz nie zaistnieją przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy. Faktury te będą stanowiły podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nich wynikający, pomimo iż w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. „K. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A (...)”.

Ad. 2)

Wnioskodawca działa w formie spółki komandytowej. Stosownie do art. 104 § 1 KSH, firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”.

Według art. 104 § 2 dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. k.”.

Stosownie natomiast do art. 104 § 3 zd. 1 KSH jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”.

Zgodnie z powyższym, po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.), stosowanie przez wystawców faktur nazwy pełnej utworzonej zgodnie z KSH: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub skróconej zgodnie z KSH: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k., nie pozbawia Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy i nie skutkuje obowiązkiem wystawiania przez Wnioskodawcę not korygujących do tych faktur. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku wystawiania przez Wnioskodawcę swoich własnych faktur sprzedaży opatrzonych nazwą firmy X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Są to prawidłowe nazwy firmy, nazwa pełna jest zgłoszona w Krajowym Rejestrze Sądowym, VAT-R i NIP-8, natomiast nazwa X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. jest zgodnie z KSH prawidłowym skrótem nazwy Wnioskodawcy.

Art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT wskazuje, iż faktura powinna zawierać m.in. nazwę podatnika. Nazwa Wnioskodawcy X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jak i X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. są nazwami dopuszczalnymi przez KSH, wskazanymi w umowie spółki Wnioskodawcy i powszechnie stosowanymi w obrocie gospodarczym. Stosowanie przez Wnioskodawcę przy wystawianiu faktur własnych sprzedaży, jak i przez wystawców faktur zakupu nazwy w sposób jednoznaczny pozwalają organom podatkowym i innym uczestnikom obrotu gospodarczego identyfikację firmy Wnioskodawcy, jednocześnie ich zastosowanie nie jest wskazane w art. 88 ustawy o VAT jako przypadek, który pozbawia prawa do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Organy podatkowe w wydawanych przez siebie indywidualnych interpretacjach podatkowych jednoznacznie wypowiadają się w kwestii możliwości odliczania VAT naliczonego z faktur dostawców, którzy zastosowali na wystawianych przez siebie fakturach powszechnie stosowane skróty nazwy firmy nabywcy oraz potwierdzają brak obowiązku wystawiania do takich faktur not korygujących przez nabywcę. Tym bardziej uzasadnione i prawidłowe jest odliczanie podatku VAT z otrzymanych faktur zakupu na których umieszczono pełną lub skróconą nazwę Wnioskodawcy w formie X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Organy podatkowe uznają jednocześnie , że wystawianie przez Wnioskodawcę faktur sprzedaży z pełną nazwą firmy Wnioskodawcy lub jej wersją skróconą zgodnie z KSH jest prawidłowe i nie powoduje powstania u Wnioskodawcy obowiązku wystawiania dokumentów korygujących do tak wystawionych faktur sprzedaży.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli faktury zakupu zawierające nazwę Wnioskodawcy w formie X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, nie zachodzą wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT, to otrzymane od kontrahentów faktury stanowią dla Wnioskodawcy podstawę do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Natomiast w przypadku wystawianych przez Wnioskodawcę faktur sprzedaży zawierających nazwę Wnioskodawcy w formie X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa lub X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. należy uznać, iż są one prawidłowo wystawione i Wnioskodawca nie ma obowiązku wystawiać faktur korekt do nazwy firmy wystawcy faktury.


Ad. 3)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Ustęp 2b tego artykułu stanowi natomiast, iż zgłoszenie identyfikacyjne podatników wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane:


  1. objęte treścią wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych, przekazywane automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
  2. uzupełniające: skróconą nazwę (firmę), wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, dane kontaktowe, w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych – dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe.


Po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.) stosowanie przez Wnioskodawcę na własnych fakturach sprzedaży oraz na wystawianych przez dostawców fakturach zakupu nazwy skróconej Wnioskodawcy X sp. z o.o. sp. k. będzie prawidłowe, w sposób jednoznaczny pozwoli organom podatkowym i innym uczestnikom obrotu gospodarczego identyfikację firmy Wnioskodawcy, w przypadku faktur zakupu Wnioskodawca będzie miał prawo doliczenia podatku VAT z tak wystawionych faktur i nie będzie zobowiązany do wystawiania do nich faktur lub not korygujących.

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2013 r., znak IPTPP1/443-218/13-3/MW, który stwierdził, iż „(...) w sytuacji, gdy zarówno nazwa skrócona, jak i pełna nazwa Spółki zostały wykazane w zgłoszeniu rejestracyjnym/identyfikacyjnym, to wystawione przez Spółkę oraz jej kontrahentów faktury zawierające nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R są prawidłowe (...)”.

Podobne stanowisko zajął także przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 29 maja 2013 r., znak ITPP1/443-208/13/IK, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2013 r., znak IPTPP1/443-218/13-3/MW, który stwierdził, iż w sytuacji, gdy zarówno nazwa skrócona, jak i pełna nazwa Spółki zostały wykazane w zgłoszeniu rejestracyjnym/identyfikacyjnym, to wystawione przez Spółkę oraz jej kontrahentów faktury zawierające nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R są prawidłowe (...)”. Taką wykładnię przepisów przyjął także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 29 maja 2013 r., znak ITPP1/443-208/13/IK.

Zdaniem Wnioskodawcy, po dokonaniu odpowiednich zgłoszeń w zakresie skróconej nazwy Wnioskodawcy (X sp. z o.o. sp. k.), Wnioskodawca może korzystać w obrocie gospodarczym przy wystawianiu faktur z nazwy skróconej zgłoszonej w dokumencie NIP-8 tj. X sp. z o.o. sp. k., nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania faktur korygujących. Wnioskodawca może także korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Wnioskodawcy, zgłoszoną w dokumencie NIP-8 tj. X sp. z o.o. sp. k., bez konieczności wystawiania not korygujących. Jeżeli zakupione towary lub usługi mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług i nie zachodzą wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT, to otrzymane od kontrahentów faktury ze wskazanymi powyżej nazwami Wnioskodawcy stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo należy wskazać, że mocą art. 1 pkt 49 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35 z późn. zm.), wskazany przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku przepis art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług został uchylony z dniem 1 stycznia 2014 r.

Na mocy art. 1 pkt 50 ww. ustawy został dodany przepis art. art. 106b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:


  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.


Zaznacza się, że powyższa zmiana pozostaje bez wpływu na ocenę stanowiska Wnioskodawcy.

Należy zaznaczyć, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywa ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, interpretacja traci aktualność w przypadku zmiany stanu prawnego lub w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj