Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4015.1.2017.3.AF
z 22 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2017 r. (data wpływu 1 marca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 kwietnia 2017 r. (data wpływu na wezwanie z dnia 29 marca 2017 r. Nr 0114-KDIP3-2.4015.1.2017.1.AF oraz pismem z dnia 28 kwietnia 2017 r. (data wpływu 5 maja 2017 r.) na wezwanie z dnia 20 kwietnia 2017 r. Nr 0114-KDIP3-2.4015.1.2017.2AF o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W listopadzie 2016 r. Wnioskodawca wraz z bratem Filipem J. otrzymali darowiznę od mamy Doroty Z. Przelewu dokonał darczyńca, niestety nie na dwa osobne konta każdego z obdarowanych (tak, jak wskazuje artykuł 4a), tylko na konto brata Wnioskodawcy – Filipa w opisie przelewu podając „darowizna na rzecz Jakuba i Filipa J. w wys. po 1/2”. Przez ten fakt nie zostały spełnione warunki ust. 4a zwalniające z opodatkowania tej darowizny. Do Urzędu Skarbowego i jego brat złożyli odrębne deklaracje SD-Z2 wykazując w nich otrzymaną darowiznę w wysokości 1/2 przez każdego z nich. Kwota darowizny będzie wykorzystana na zakup nieruchomości, którą Wnioskodawca będzie nabywał wspólnie z bratem Filipem J. Z tego też faktu wydawało się mamie Wnioskodawcy korzystniej, że pieniądze na przelew udziału własnego w nabywanej nieruchomości znajdą się na jednym koncie. Rozliczenie do Urzędu Skarbowego, SD-Z2 Wnioskodawca złożył z bratem osobno, każdy z nich połowę kwoty otrzymanej od mamy, która wpłynęła na konto brata.

Pismem z dnia 29 marca 2017 r. Nr 0114-KDIP3-2.4015.1.2017.1.AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez sprecyzowanie pytania oraz przedstawienie własnego stanowiska adekwatnego do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zadanego pytania w taki sposób, aby tut. Organ podatkowy mógł dokonać jednoznacznej wykładni konkretnych przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od spadków i darowizn dotyczących sytuacji prawnopodatkowej Wnioskodawcy w kontekście jego odpowiedzialności podatkowej w trybie przewidzianym w art. 14b Ordynacji podatkowej.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 10 kwietnia 2017 r. (data wpływu). Pismo to nie zostało podpisane przez Wnioskodawcę, w związku z powyższym ponownie pismem z dnia 20 kwietnia 2017 r. nr 0114-KDIP3-2.4015.1.2017.2.AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia podpisu pod przesłanym uzupełnieniem do wniosku poprzez złożenie własnoręcznego podpisu. Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 28 kwietnia 2017 r. (data wpływu 5 maja 2017 r.)


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy darowizna, którą darczyńca (w tym wypadku mama Wnioskodawcy) przeznaczyła dla Wnioskodawcy, a przelała na konto brata Wnioskodawcy może zostać objęta zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn?


Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na niewiedzę mama Wnioskodawcy nie zachowała warunków, uprawniających do zwolnienia od podatku (przelew na konto obdarowanego). Opisując dokonaną przelewem darowiznę wskazała jednak obdarowanych. Przeznaczoną dla Wnioskodawcy jego część Wnioskodawca otrzymał.


Wnioskodawca uważa, że w zaistniałej sytuacji można przyjąć, iż dokonana darowizna jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r., poz. 205 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.


Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.


W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera pojęcia „darowizna”, dlatego w tym zakresie odwołać się należy do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459). Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.


W rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.


Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych powinno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2060).


W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ww. ustawy).


Stosownie do art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2016 r. Wnioskodawca wraz z bratem otrzymali darowiznę od mamy. Przelewu dokonał darczyńca, niestety nie na dwa osobne konta każdego z obdarowanych (tak, jak wskazuje artykuł 4a), tylko na konto brata Wnioskodawcy w opisie przelewu podając „darowizna na rzecz Jakuba i Filipa J. w wys. po 1/2”. Do Urzędu Skarbowego Wnioskodawca i jego brat złożyli odrębne deklaracje SD-Z2 wykazując w nich otrzymaną darowiznę w wysokości 1/2 przez każdego z nich. Kwota darowizny będzie wykorzystana na zakup nieruchomości, którą Wnioskodawca będzie nabywał wspólnie z bratem. Z tego też faktu wydawało się mamie korzystniej, że pieniądze na przelew udziału własnego w nabywanej nieruchomości znajdą się na jednym koncie. Rozliczenie do Urzędu Skarbowego SD-Z2 Wnioskodawca złożył z bratem osobno, każdy z nich połowę kwoty otrzymanej od mamy, która wpłynęła na konto brata.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, należy wskazać, że bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, na podstawie art. 4a przedmiotowej ustawy jest fakt, że środki pieniężne zostały przekazane nie na rachunek obdarowanego, lecz na rachunek bankowy brata obdarowanego, jeżeli z umowy darowizny wynika, że środki pieniężne są przekazywane tytułem darowizny „na rzecz obdarowanego”, ale na rachunek bankowy jego brata.


W związku z powyższym przedstawiona we wniosku umowa darowizny środków pieniężnych podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu łącznie wszystkich warunków wymienionych w ww. przepisie.


Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania interpretacji indywidualnych nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj