Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1462-IPPB4.4511.76.2017.1.JK2
z 6 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2017 r. (data wpływu 30 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wpłaty odszkodowania do trustu i wypłaty środków pieniężnych z trustu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wpłaty odszkodowania do trustu i wypłaty środków pieniężnych z trustu.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawczyni została poszkodowana w wypadku samochodowym, który miał miejsce na terytorium Wielkiej Brytanii. W okresie, w którym miał miejsce wypadek Wnioskodawczyni traktowana była jako brytyjski rezydent podatkowy. W czasie wypadku Wnioskodawczyni była pasażerką pojazdu kierowanego przez jej męża. W wyniku poniesionych obrażeń Wnioskodawczyni znajduje się w stanie wegetatywnym i wymaga całodobowej opieki. Wnioskodawczyni jest osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie, w imieniu której działają opiekunowie prawni powołani przez sąd brytyjski.

Mąż Wnioskodawczyni, który zginął w wypadku, posiadał wykupioną polisę ubezpieczenia komunikacyjnego. Odpowiedzialność odszkodowawcza ubezpieczyciela męża względem Wnioskodawczyni została ustalona przez sąd brytyjski w kwocie około 3.000.000 funtów. Powyższa kwota zostanie wypłacona Wnioskodawczyni w całości lub w częściach według z góry określonego harmonogramu płatności. Na moment składania wniosku harmonogram płatności nie jest znany. Płatności mogą mieć miejsce zarówno w czasie pobytu Wnioskodawczyni na terytorium Wielkiej Brytanii, jak i po jej powrocie do Polski.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni jest osobą o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, na mocy zarządzenia sądu brytyjskiego, Wnioskodawczyni ma powrócić do kraju swojego pochodzenia (Polski) z uwagi na powiązania rodzinne. Wiązałoby się to z przeniesieniem do Polski ośrodka jej interesów życiowych, co skutkowałoby objęciem jej nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. Powrót do Polski poprzedziłby zakup nieruchomości oraz przystosowanie jej do potrzeb Wnioskodawczyni.

W celu zapewnienia, że środki pochodzące z ubezpieczenia zostaną za życia Wnioskodawczyni wykorzystane wyłącznie do należytej ochrony jej interesów, przedstawiciele ustawowi Wnioskodawczyni zamierzają utworzyć na terytorium Wielkiej Brytanii trust (,,Disabled Persons Trust”), który stanowi instytucję prawną funkcjonującą w prawie brytyjskim. Celem utworzenia trustu jest niedopuszczenie do sytuacji, w której majątek Wnioskodawczyni trafi pod zarząd matki lub sióstr Wnioskodawczyni, czy też zostanie przez nie odziedziczony w drodze dziedziczenia ustawowego. Jest to spowodowane tym, że krewni Wnioskodawczyni, zarówno przed jak i po wypadku nie wykazywali zainteresowania utrzymywaniem kontaktu z Wnioskodawczynią. Nie wykazują oni zainteresowania stanem zdrowia Wnioskodawczyni ani woli sprawowania nad nią opieki.

Trust jest instytucją polegającą na przeniesieniu majątku przez założyciela na powiernika, który sprawuje kontrolę nad majątkiem na rzecz beneficjenta. Trust staje się właścicielem majątku. Jednym z rodzajów trustu jest tzw. trust dyskrecjonalny („Discretionary trust”), w ramach którego powiernicy mają prawo decydować, w oparciu o własne uznanie, w jaki sposób majątek znajdujący się w truście jest dystrybuowany na rzecz beneficjentów. Oznacza to, że beneficjenci nie mogą żądać dokonania wypłat środków z trustu ani nie uzyskują automatycznie prawa do ich otrzymywania. Powiernicy nie mają prawa korzystania z majątku trustu i czerpania z niego korzyści na własną rzecz.

W przedmiotowej sprawie zostanie utworzony trust dyskrecjonalny („Disabled Persons Trust”), o charakterze nieodwołalnym. Jest to rodzaj trustu uregulowany w wewnętrznym prawie Wielkiej Brytanii, tworzony wyłącznie na rzecz osób niepełnosprawnych. Za życia osoby niepełnosprawnej może być ona wyłącznym beneficjentem trustu. Powiernik trustu może rozporządzać majątkiem trustu na rzecz pozostałych beneficjentów dopiero po śmierci beneficjenta będącego osobą niepełnosprawną. Przedmiotowy trust posiada na gruncie prawa brytyjskiego podmiotowość prawną. Jednocześnie jest on podatnikiem podatku dochodowego, który opłaca we własnym imieniu. Trust jest zobowiązany do zapłaty podatku w sytuacji osiągnięcia dochodu z inwestycji z udziałem majątku trustu. Dochód trustu opodatkowany jest według stawek przewidzianych w prawie brytyjskim dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Beneficjent trustu jest również zobowiązany wykazać przychód osiągnięty przez trust w brytyjskim zeznaniu podatkowym. Niemniej jednak, beneficjent trustu ma możliwość odliczenia w zeznaniu podatkowym podatku zapłaconego przez trust, co prowadzi do efektywnego obniżenia wysokości podatku u beneficjenta.

Trust, przez cały czas jego trwania będzie funkcjonował na terytorium Wielkiej Brytanii. Majątek trustu stanowić będzie kwota odszkodowania wypłacona na rzecz Wnioskodawczyni przez ubezpieczyciela. Kwota należna z tytułu ubezpieczenia zostanie wpłacona do trustu bezpośrednio przez ubezpieczyciela na mocy dyspozycji wydanej przez opiekunów prawnych Wnioskodawczyni działających w jej imieniu. Wnioskodawczyni będzie jednocześnie założycielem trustu oraz jego głównym beneficjentem. Dodatkowymi beneficjentami trustu będą również inne osoby, wskazane w umowie trustu. Umowa trustu, w tym krąg beneficjentów podlega zatwierdzeniu przez sąd brytyjski. Na moment składania wniosku, umowa trustu nie została zatwierdzona przez sąd brytyjski, tym samym ostateczny krąg beneficjentów nie jest znany. Powiernikiem będzie jeden z opiekunów prawnych Wnioskodawczyni.

Ponadto, trust będzie we własnym imieniu inwestował znajdujące się w nim aktywa pieniężne, co potencjalnie doprowadzi do zwiększenia wartości majątku. Na chwilę obecną nie jest znany rodzaj dokonywanych inwestycji. Powiernik będzie dokonywał innych wypłat na rzecz beneficjenta, kiedy uzna, że jest to niezbędne. Ponadto, zakup nieruchomości, o którym mowa powyżej zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z trustu.

W momencie śmierci Wnioskodawczyni, trust może zostać rozwiązany a środki stanowiące jego majątek będą przekazane pozostałym beneficjentom trustu, którym prawdopodobnie będzie główny opiekun Wnioskodawczyni, jej kuzyn i bliski przyjaciel, który pochodzi z Polski, jednak w tym momencie pozostaje brytyjskim rezydentem podatkowym. Jeżeli relacja między Wnioskodawczynią a jej matką oraz rodzeństwem ulegnie zmianie, w taki sposób, że krewni będą brali aktywny udział w życiu Wnioskodawczyni w czasie jej pobytu w Polsce, powiernicy mogą zdecydować o przekazaniu części majątku trustu również na ich rzecz.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy wpłata odszkodowania przez ubezpieczyciela do trustu będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) jako kwota uzyskana z tytułu ubezpieczenia?
  2. Czy wypłata z trustu środków w części odpowiadającej wpłaconym uprzednio środkom pieniężnym pochodzącym z odszkodowania będzie stanowić przychód Wnioskodawczyni podlegający opodatkowaniu?
  3. Czy wypłata z trustu środków w części przekraczającej środki pieniężne wpłacone uprzednio do trustu będzie stanowić po stronie Wnioskodawczyni przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT jako udział w zyskach osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawczyni,


Na wstępie Wnioskodawczyni pragnie zauważyć, że trust jest instytucją prawną wykształconą w systemach prawnych typu „common law”, nieznaną prawu polskiemu, zarówno cywilnemu jak i podatkowemu, z tego względu, ocena prawnopodatkowych skutków wpłaty środków do trustu oraz wypłaty środków z trustu powinna nastąpić na zasadzie analogii do istniejących i znanych prawu polskiemu instytucji prawnych.


  1. W zakresie pytania pierwszego i drugiego, w ocenie Wnioskodawczyni wpłata odszkodowania przez ubezpieczyciela do trustu będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, a w konsekwencji wypłata z trustu wpłaconych uprzednio środków pieniężnych nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  2. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z zawartą umową ubezpieczenia z funduszem kapitałowym

są wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W ocenie Wnioskodawczyni wpłata zasądzonej kwoty odszkodowania przez ubezpieczyciela do trustu korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Ubezpieczenie komunikacyjne, z tytułu którego Wnioskodawczyni otrzyma odszkodowanie, jest ubezpieczeniem osobistym. Zostanie ono postawione do dyspozycji Wnioskodawczyni bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Fakt, że przelew należnej kwoty odszkodowania nastąpi bezpośrednio na rachunek trustu, a nie na rachunek Wnioskodawczyni pozostaje bez znaczenia dla podatkowo-prawnej oceny tego zdarzenia. Dyspozycja wpłaty na rachunek trustu zostanie złożona przez Wnioskodawczynię za pośrednictwem jej opiekunów prawnych po postawieniu jej kwoty odszkodowania do dyspozycji.


W przedmiotowej sprawie nie zachodzą negatywne przesłanki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, wyłączające możliwość zastosowania zwolnienia.


Z punktu widzenia możliwości zastosowania zwolnienia nie ma znaczenia, czy Wnioskodawczyni otrzyma kwotę odszkodowania w całości czy w częściach zgodnie z harmonogramem. Bez znaczenia pozostaje również fakt, że odszkodowanie zostanie wypłacone przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową.

Wpłata kwoty odszkodowania do trustu i jej późniejsza wypłata nie prowadzą do zmiany źródła pochodzenia tych środków. Wnioskodawczyni jest jednocześnie założycielem trustu oraz jego beneficjentem. W związku z powyższym środki, które zostaną wpłacone do trustu w ramach odszkodowania oraz środki, które zostaną wypłacone Wnioskodawczyni z trustu będą tożsame. Zastosowanie konstrukcji trustu ma na celu wyłącznie ochronę interesów Wnioskodawczyni i zapewnienie sprawowania właściwego zarządu jej majątkiem. Ocenie powinien podlegać wyłącznie moment wpłaty odszkodowania do trustu. Spełnienie na ten moment przesłanek warunkujących możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT powinno skutkować brakiem opodatkowania tych środków niezależnie od sposobu rozporządzania tymi środkami w przyszłości. Obowiązek podatkowy może powstać wyłącznie w sytuacji, gdy rozporządzanie środkami doprowadzi do powstania po stronie Wnioskodawczyni przychodu.

Wypłata z trustu nie powinna stanowić przychodu również w sytuacji, w której wpłata do trustu nastąpiłaby w okresie, za który Wnioskodawczyni traktowana byłaby jako osoba o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Wielkiej Brytanii. Prawo do opodatkowania odszkodowania wypłaconego Wnioskodawczyni należałoby bowiem w tej sytuacji do Wielkiej Brytanii.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 roku o sygn. IPPB2/415-826/10-3/MK1:


„Również przeniesienie własności udziałów w Spółce przez powiernika Podatnikowi w wykonaniu zobowiązania powiernika wynikającego z umowy trustu należy uznać za neutralne podatkowo dla Podatnika i powiernika z punktu widzenia podatku dochodowego, ponieważ w ramach tego przeniesienia własności następuje de facto otrzymanie przez Podatnika swoich własnych aktywów.”

Ponadto, uznanie wypłat z trustu za podlegające opodatkowaniu rodziłoby konieczność odpowiedniej kwalifikacji takiego przychodu. Mimo braku uregulowania instytucji trustu w polskich przepisach podatkowych, Minister Finansów w wydawanych interpretacjach indywidualnych wypowiadał się w zakresie kwalifikacji wypłat z trustu do źródeł przychodu, stwierdzając że wypłaty te powinny podlegać podatkowi od spadków i darowizn jako zapis lub darowizna. Potwierdza to m.in. interpretacja z dnia 22 czerwca 2010 roku o sygn. IPPB2/436-132/10-2/AF:

„należy wskazać, iż nabycie przez Wnioskodawcę składników majątku (rzeczy oraz praw majątkowych) w wyniku przekazania ich przez trust na podstawie umowy trustu będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu”.

O ile z taką kwalifikacją można się zgodzić w przypadku trustów o charakterze spadkowym lub takich, gdzie założyciel trustu oraz jego beneficjent to dwa odrębne podmioty, tak w przedmiotowym stanie faktycznym taka kwalifikacja nie może znaleźć zastosowania. Nie jest bowiem możliwe dokonanie zapisu lub darowizny na własną rzecz.


Powyższa kwalifikacja mogłaby mieć zastosowanie wyłącznie do pozostałych beneficjentów trustu (innych niż Wnioskodawczyni).


Fakt, że trust jest instytucją prawną nieznaną polskiemu prawu podatkowemu nie może rodzić po stronie Wnioskodawczyni negatywnych skutków podatkowych w postaci opodatkowania dokonywanych z trustu wypłat. Wypłaty te nie mogą być traktowane jako samodzielne, w oderwaniu od faktycznego źródła wypłacanych środków.


Zdaniem Wnioskodawczyni, w przedmiotowej sprawie, wnioskując per analogiam, zastosowanie powinien znaleźć art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są: przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.


Zwrot wkładu na rzecz wspólnika (do wysokości wartości wniesionego wkładu) nie generuje po stronie wspólnika przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Efektem takiego zdarzenia nie jest przysporzenie majątkowe, a więc powiększenie aktywów wspólnika (lub zmniejszenie jego zobowiązań).

Zarówno spółka, jak i trust dyskrecjonalny posiadają osobowość prawną. Wpłata do trustu odpowiada natomiast wkładom w spółce. Wypłatę z trustu można zatem traktować jak zwrot wkładu. Tak samo jak w przypadku zwrotu wkładu, efektem wypłaty z trustu nie jest przysporzenie majątkowe po stronie Wnioskodawczyni.


Zastosowanie powyższej analogii potwierdza, że wypłata z trustu wpłaconych uprzednio środków pieniężnych nie będzie stanowić przychodu Wnioskodawczyni podlegającego opodatkowaniu.


  1. W zakresie pytania trzeciego, w ocenie Wnioskodawczyni wypłata z trustu środków w części przekraczającej środki pieniężne wpłacone uprzednio do trustu będzie stanowić po stronie Wnioskodawczyni przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT jako udział w zyskach osób prawnych.

Do opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych ze źródeł znajdujących się za granicą stosuje się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Wielką Brytanią.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 powyższej umowy określenie "dywidendy" oznacza dochód z udziałów (akcji) lub innych praw do udziału w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również dochód z innych praw w spółce, który według prawa Umawiającego się Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z udziałów (akcji) i obejmuje również każdy dochód, który według prawa Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest traktowany jak dywidenda lub dystrybucja dokonywana przez spółkę.


Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 lit. e) określenie "spółka" oznacza jakąkolwiek osobę prawną lub jakikolwiek podmiot, który traktowany jest jako osoba prawna dla celów podatkowych;


Aby możliwa była podatkowa kwalifikacja zdarzenia, jakim jest wypłata z trustu środków w części przekraczającej środki pieniężne wpłacone uprzednio do trustu, konieczne jest ustalenie sytuacji prawnej Wnioskodawczyni. Z uwagi na brak uregulowania konstrukcji trustu w polskich przepisach podatkowych, sytuację prawną Wnioskodawczyni można, stosując analogię, zrównać z sytuacją prawną wspólnika spółki mającej osobowość prawną. W związku z powyższym, Wnioskodawczynię, jako beneficjenta trustu, należy traktować jako osobę posiadającą prawo do udziału w zyskach. W przedmiotowym stanie faktycznym, trust będzie posiadać osobowość prawną, w związku z czym, na gruncie polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stanowi on spółkę. Zysk osiągnięty przez trust w wyniku inwestycji będzie więc stanowić dywidendę w rozumieniu powyższego przepisu.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.


Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.


Przychód po stronie Wnioskodawczyni powstanie wyłącznie w sytuacji wypłaty środków w części przekraczającej środki pieniężne wpłacone uprzednio do trustu. W takiej sytuacji wypłacone środki zostaną opodatkowane stawką 19%. Jeżeli wypłata środków zostanie opodatkowana również w Wielkiej Brytanii, od podatku obliczonego według stawki 19% będzie można odliczyć podatek zapłacony za granicą.


W świetle powyższego, Wnioskodawczyni prosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego we wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.


Jednocześnie tutejszy organ informuje, że przywołane przez Wnioskodawczynię rozstrzygnięcia organów podatkowych dotyczą konkretnej spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcie w nich zawarte jest wiążące.


Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj