Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-612/12-2/LS
z 28 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-612/12-2/LS
Data
2013.02.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
nabycie nieruchomości
Niemcy
podatek od czynności cywilnoprawnych


Istota interpretacji
Skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości (nieobejmującej Klatki schodowej) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast, jeżeli w odniesieniu do Klatki schodowej znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT), przy czym strony nie wybiorą opodatkowania VAT dostawy Klatki schodowej, to oznacza to, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia PCC od nabycia Klatki schodowej w stawce 2%.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04.12.2012 r. (data wpływu 07.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w Hamburgu (Niemcy) prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą m.in. w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz zagospodarowywania i wynajmu powierzchni komercyjnej w posiadanych przez siebie nieruchomościach.

Spółka posiada na terytorium Polski również inne nieruchomości położone w Ł., K. oraz w W. Obecnie Spółka prowadzi negocjacje ze spółką G. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością H. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Zbywca”), która przed przekształceniem działała w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Hi. Sp. z o.o. Negocjacje dotyczą nabycia kolejnej nieruchomości biurowo-handlowej położonej w W., na rogu ulicy B. i A.. Powyższa nieruchomość objęta jest księgą wieczystą o numerze x i obejmuje (i) prawo użytkowania wieczystego działki ewidencyjnej nr x oraz działki ewidencyjnej nr x, (ii) nowo wybudowany budynek biurowo-handlowy „S.” wraz z wyposażeniem, znajdujący się na obu w/w działkach, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, (iii) budowle, za wyjątkiem klatki schodowej zdefiniowanej w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego, znajdujące się na obu w/w działkach, (dalej: „Nieruchomość”).

Prawo wieczystego użytkowania działki ewidencyjnej wraz z prawem własności zlokalizowanego na tej działce budynku, przeznaczonego do rozbiórki, zostało nabyte przez Zbywcę (działającego wówczas w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Hi. sp. z o.o.) na podstawie umowy sprzedaży z dnia 14 lutego 2006 r. Transakcja ta była zwolniona z opodatkowania VAT. Budynek nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, tym samym nie był amortyzowany. Następnie, Zbywca dokonał wyburzenia budynku zlokalizowanego na w/w działce.

W celu poprawienia warunków zagospodarowania działki ewidencyjnej, w dniu 15 grudnia 2010 r. Zbywca zawarł ze Skarbem Państwa umowę oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, na podstawie której nabył prawo wieczystego użytkowania działki ewidencyjnej o nr x (bezpośrednio przylegającej do działki ewidencyjnej nr x). W chwili oddania działki ewidencyjnej nr x w wieczyste użytkowanie stanowiła ona teren niezabudowany. Ustanowienie użytkowania wieczystego działki ewidencyjnej nr x podlegało opodatkowaniu VAT według obowiązującej stawki podstawowej.

Na działkach ewidencyjnych nr x i x Zbywca wybudował budynek biurowo-handlowy „S.” i budowle. W związku z nabywaniem towarów i usług związanych z budową ww. budynku i budowli wchodzących w skład Nieruchomości, Zbywca zapłacił podatek VAT, przy czym przysługiwało mu pełne prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony od tych nabyć (Zbywca skorzystał z tego prawa).

Wchodzący w skład Nieruchomości budynek „S.” został oddany do użytkowania na podstawie pozwolenia na użytkowanie z dnia 19 czerwca 2012 r.

Na podstawie umów najmu zawartych przez Zbywcę, powierzchnia w budynku „S.” jest przedmiotem najmu na rzecz podmiotów trzecich. Najemcy rozpoczęli korzystanie z wynajętych powierzchni budynku „S.”, w wykonaniu umów najmu, sukcesywnie począwszy od maja 2012 r. (tj. pierwszy najemca – w maju 2012 r., a kolejni – w późniejszych datach). Ponadto, na chwilę obecną część powierzchni budynku „S.” oraz wszystkie wchodzące w skład Nieruchomości budowle nigdy nie były przedmiotem najmu.

Po wybudowaniu budynku biurowo-handlowego oraz wzniesieniu budowli, Zbywca nie dokonywał ulepszeń budynku i budowli wchodzących w skład Nieruchomości, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% ich podatkowej wartości początkowej. Obecnie, wynajem Nieruchomości na rzecz podmiotów trzecich jest podstawową działalnością i głównym źródłem przychodów Zbywcy. Prowadzona przez Zbywcę działalność polegająca na wynajmie Nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, a Zbywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem tego podatku.

Przedmiotem planowanej przez Zbywcę i Spółkę transakcji będzie Nieruchomość (w tym, (i) prawo użytkowania wieczystego działki ewidencyjnej nr x oraz działki ewidencyjnej nr x, (ii) nowo wybudowany budynek biurowo-handlowy „S.” wraz z wyposażeniem, znajdujący się na obu w/w działkach, oraz infrastrukturą towarzyszącą, (iii) budowle znajdujące się na obu w/w. działkach, za wyjątkiem opisanej niżej Klatki schodowej).

Dodatkowo w chwili obecnej na działce ewidencyjnej nr x znajduje się jeszcze pozostałość po wyburzonym budynku w postaci klatki schodowej (dalej: „Klatka schodowa”), która historycznie obsługiwała wyburzony budynek na działce ewidencyjnej nr 38/3 oraz budynek zlokalizowany na działce sąsiedniej. Aktualnie Klatka schodowa nie przynależy do nowo wybudowanego budynku biurowo-handlowego „S.” (tj. nie jest z nim w żaden sposób ani konstrukcyjnie ani funkcjonalnie związana), lecz stanowi element funkcjonalny budynku zlokalizowanego na sąsiedniej działce (tj. budynku nienależącego do Zbywcy i niebędącego przedmiotem planowanej transakcji pomiędzy Zbywcą i Nabywcą). Zbywca nie ponosił żadnych nakładów na ulepszenie Klatki schodowej.

W dniu składania niniejszego wniosku nie zostało przesądzone, czy Klatka schodowa będzie przedmiotem sprzedaży do Spółki, czy nie. W związku z tym, z ostrożności procesowej, dla potrzeb niniejszego wniosku Wnioskodawca przedstawia następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Klatka schodowa będzie stanowiła przedmiot planowanej transakcji pomiędzy Zbywcą i Spółką;
  2. Klatka schodowa spełnia definicję budynku lub budowli, w rozumieniu prawa budowlanego.

Jednocześnie, zgodnie z brzmieniem art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: „KC”), z mocy samego prawa, w wyniku nabycia Nieruchomości na Spółkę przejdą umowy najmu powierzchni w budynku „S.” (Spółka wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Zbywcy, jako wynajmującego, wynikające z tych umów).

Ponadto, Spółka – na mocy umowy sprzedaży Nieruchomości lub odrębnej/-ych umowy/-ów – przejmie następujące składniki majątku Zbywcy, które ze względu na swój charakter są ściśle związane z Nieruchomością, tj. w szczególności:

  • dokumentację budowlaną,
  • prawa autorskie do dokumentacji budowlanej,
  • prawa z tytułu rękojmi lub gwarancji jakości za wady budynku „S.” wraz z zabezpieczeniem należytego wykonania obowiązków z tego tytułu w postaci gwarancji bankowych lub innych zabezpieczeń,
  • zabezpieczenia złożone przez najemców Nieruchomości (w tym gwarancje bankowe i kaucje pieniężne),
  • prawa i obowiązki związane z korzystaniem i utrzymaniem drogi wewnętrznej, chodników i miejsc postojowych zlokalizowanych na działkach drogowych (A., ul. B.) sąsiadujących z Nieruchomością (A., ul. B.), w zakresie uzgodnionym przez strony.

Z drugiej strony, w ramach planowanej transakcji, następujące składniki majątkowe powiązane z Nieruchomością nie zostaną nabyte przez Wnioskodawcę:

  • wierzytelności i inne prawa majątkowe, niezwiązane z Nieruchomością;
  • umowy rachunków bankowych oraz środki pieniężne należące do Zbywcy (przy czym kaucje pieniężne od najemców zostaną przekazane Wnioskodawcy);
  • umowa o zarządzanie Nieruchomością – obecna umowa zostanie rozwiązana, a zarządzanie Nieruchomością lub ewentualnie powierzenie zarządzania innemu podmiotowi będzie znajdować się w gestii Spółki;
  • umowy o dostawę mediów (a przynajmniej ich większość) – obecne umowy, co do zasady, zostaną rozwiązane, a zapewnienie zaopatrzenia Nieruchomości w te media będzie leżeć w gestii Spółki;
  • umowy związane z obsługą administracyjną Zbywcy (prowadzenie ksiąg, obsługa prawna, usługi doradztwa podatkowego itp.);
  • księgi handlowe Zbywcy;
  • zobowiązania Zbywcy niezwiązane ze stosunkami najmu (również te bezpośrednio związane z Nieruchomością, w szczególności nie będzie przejęta przez Wnioskodawcę umowa kredytu bankowego zawarta w celu finansowania budowy oraz zobowiązania z tytułu wyemitowanych przez Zbywcę obligacji i zaciągniętych pożyczek związanych z prowadzonym procesem deweloperskim);
  • polisa ubezpieczeniowa dotycząca Nieruchomości (Spółka ubezpieczy budynek i ewentualnie budowle we własnym zakresie);
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know-how związany z wybudowaniem budynku i/lub budowli oraz wyszukaniem najemców o zróżnicowanym profilu działalności;
  • nazwa przedsiębiorstwa Zbywcy.

Spółka nie wyklucza, że umowa o zarządzanie Nieruchomością, umowy o dostawę mediów oraz o świadczenie innych usług zostaną zawarte z tymi samymi usługodawcami oraz w podobnym kształcie do tych obowiązujących u Zbywcy, jednak już we własnym zakresie Wnioskodawcy i na warunkach wynegocjowanych przez Spółkę.

Co więcej, Spółka nie wyklucza również, że w ramach planowanej transakcji nabędzie od Zbywcy znak towarowy lub inne prawo autorskie do znaku tj. do logotypu przedstawiającego schemat budynku wraz z jego nazwą historyczną – „S.” (znak słowno-graficzny). W dniu składania niniejszego wniosku znak towarowy nie jest objęty prawem ochronnym, przy czym Zbywca nie wyklucza złożenia – przed zawarciem transakcji - wniosku do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej o udzielenie prawa ochronnego na ten znak. Koszty wytworzenia znaku zostały poniesione przez inny podmiot z grupy Zbywcy, przy czym zostaną na Zbywcę refakturowane przed dokonaniem transakcji

Należy ponadto dodać, iż wyszczególniona powyżej Nieruchomość (łącznie z Klatką schodową) nie jest wyodrębniona organizacyjnie w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy. W szczególności, nie stanowi ona oddziału, zakładu oraz nie są dla niej prowadzone odrębne księgi.

Strony przewidują, że planowana transakcja zostanie zawarta w 2013 roku.

W chwili obecnej nie jest planowana likwidacja spółki Zbywcy po zawarciu transakcji pomiędzy Zbywcą i Spółką. Ponadto, niewykluczone, że Zbywca dokona kolejnej inwestycji w inną nieruchomość (przy czym decyzja o zaangażowaniu w realizację nowej inwestycji nie została jeszcze podjęta).

Po nabyciu Nieruchomości, Spółka będzie przy jej wykorzystaniu prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni w budynku „S.” będącym jednym z elementów Nieruchomości, tj. będzie wykorzystywała Nieruchomość wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej VAT. Na moment zawarcia planowanej transakcji, Spółka, będzie posiadać status czynnego podatnika VAT.

W zakresie w jakim od pierwszego zasiedlenia (w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT) budynków, budowli lub ich części, stanowiących przedmiot transakcji, upłynął okres co najmniej dwóch lat, przed dostawą Nieruchomości na rzecz Spółki strony nie złożą do właściwego organu podatkowego oświadczenia o wyborze opodatkowania transakcji VAT, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Wnioskodawca chciałby zwrócić uwagę, że w stosunku do konsekwencji planowanej transakcji w zakresie podatku VAT z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego wystąpili zarówno Zbywca jaki i Spółka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy po dokonaniu zakupu Nieruchomości (nieobejmującej Klatki schodowej) i otrzymaniu faktury VAT potwierdzającej jej dokonanie - Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego na transakcji (zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT), ponieważ:
    1. planowana transakcja będzie stanowiła dla Zbywcy odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT,
    2. planowana transakcja nie będzie mieściła się w katalogu transakcji wymienionych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w szczególności przenoszone na Wnioskodawcę w ramach transakcji składniki majątku, w tym Nieruchomość nie będą stanowiły na gruncie ustawy o VAT przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa - o których mowa w tym przepisie,
    3. planowana transakcja nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, gdyż w odniesieniu do budynku „S.”, budowli lub ich części (bez Klatki schodowej) nie znajdzie zastosowania żadne ze zwolnień z opodatkowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9, pkt 10 i 10a ustawy o VAT),
    4. Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
  2. Czy w odniesieniu do nabycia Klatki schodowej Wnioskodawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako że:
    1. do dostawy Klatki schodowej znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, oraz
    2. strony nie wybiorą opodatkowania VAT dostawy Klatki schodowej...
  3. Czy w związku z zakupem Nieruchomości (nieobejmującej Klatki schodowej), która podlega opodatkowaniu VAT, na Spółce - jako kupującym - nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia PCC...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 28.02.2013 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-1209/12-2/KB.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z zakupem Nieruchomości (nieobejmującej klatki schodowej), która podlega opodatkowaniu VAT, na Spółce – jako kupującym – nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia PCC w odniesieniu do planowanej transakcji (na mocy regulacji zawartej w przepisie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).

Na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem m.in. umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości, lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Jak wskazano powyżej, dostawa Nieruchomości (za wyjątkiem Klatki schodowej) będzie podlegała obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT. W związku z tym, planowana dostawa Nieruchomości będzie opodatkowana VAT według stawki podstawowej.

Konsekwentnie nabycie Nieruchomości (nieobejmującej Klatki schodowej) nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC po stronie Spółki.

W odniesieniu do Klatki schodowej znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT), przy czym strony nie wybiorą opodatkowania VAT dostawy Klatki schodowej, co oznacza, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia PCC od nabycia Klatki schodowej w stawce 2%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w Hamburgu (Niemcy) prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą m.in. w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz zagospodarowywania i wynajmu powierzchni komercyjnej w posiadanych przez siebie nieruchomościach. Spółka posiada na terytorium Polski również inne nieruchomości położone w Ł., K. oraz w W.. Obecnie Spółka prowadzi negocjacje ze spółką G. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością H. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Zbywca”), która przed przekształceniem działała w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Hi. Sp. z o.o. Negocjacje dotyczą nabycia kolejnej nieruchomości biurowo-handlowej położonej w Warszawie, na rogu ulicy B. i A.. Powyższa nieruchomość objęta jest księgą wieczystą o numerze x i obejmuje (i) prawo użytkowania wieczystego działki ewidencyjnej nr x oraz działki ewidencyjnej nr x, (ii) nowo wybudowany budynek biurowo-handlowy „S.” wraz z wyposażeniem, znajdujący się na obu w/w działkach, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, (iii) budowle, za wyjątkiem klatki schodowej zdefiniowanej w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego, znajdujące się na obu w/w działkach, (dalej: „Nieruchomość”).

(…) Dodatkowo w chwili obecnej na działce ewidencyjnej nr x znajduje się jeszcze pozostałość po wyburzonym budynku w postaci klatki schodowej (dalej: „Klatka schodowa”), która historycznie obsługiwała wyburzony budynek na działce ewidencyjnej nr x oraz budynek zlokalizowany na działce sąsiedniej. Aktualnie Klatka schodowa nie przynależy do nowo wybudowanego budynku biurowo-handlowego „S.” (tj. nie jest z nim w żaden sposób ani konstrukcyjnie ani funkcjonalnie związana), lecz stanowi element funkcjonalny budynku zlokalizowanego na sąsiedniej działce (tj. budynku nienależącego do Zbywcy i niebędącego przedmiotem planowanej transakcji pomiędzy Zbywcą i Nabywcą). Zbywca nie ponosił żadnych nakładów na ulepszenie Klatki schodowej. W dniu składania niniejszego wniosku nie zostało przesądzone, czy Klatka schodowa będzie przedmiotem sprzedaży do Spółki, czy nie. W związku z tym, z ostrożności procesowej, dla potrzeb niniejszego wniosku Wnioskodawca przedstawia następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Klatka schodowa będzie stanowiła przedmiot planowanej transakcji pomiędzy Zbywcą i Spółką;
  2. Klatka schodowa spełnia definicję budynku lub budowli, w rozumieniu prawa budowlanego.

W interpretacji indywidualnej z dnia 25.02.2013 r. Nr IPPP3/443-1209/12-2/KB w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym „W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, dostawa całości Nieruchomości, w tym, budynku „S.”, budowli lub ich części, z wyłączeniem Klatki schodowej, wraz ze związanym z nimi prawem wieczystego użytkowania gruntu, będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, obowiązującej w dacie transakcji. (…) dostawa Klatki schodowej będzie objęta zwolnieniem z opodatkowania VAT, jako dokonywana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Jednocześnie, strony nie wybiorą opodatkowania dostawy Klatki schodowej podatkiem VAT.”

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości (nieobejmującej Klatki schodowej) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast, jeżeli w odniesieniu do Klatki schodowej znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT), przy czym strony nie wybiorą opodatkowania VAT dostawy Klatki schodowej, to oznacza to, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia PCC od nabycia Klatki schodowej w stawce 2%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj