Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-1.4510.5.2017.1.SG
z 10 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 grudnia 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 4 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z objęciem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2017 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z objęciem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej również jako: „Spółka Wnosząca Aport”).

Profil działalności gospodarczej Wnioskodawcy obejmuje m.in. zarządzanie nieruchomościami inwestycyjnymi przeznaczonymi do dalszego obrotu (w tym w formie sprzedaży) oraz nieruchomościami operacyjnymi wykorzystywanymi w bieżącej działalności Wnioskodawcy. W ramach działań reorganizacyjnych Grupy, do której należy Wnioskodawca, planowane jest wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) przez Wnioskodawcę w formie środków trwałych bądź też wartości niematerialnych i prawnych (dalej: „Składniki Majątkowe”) do innej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka”), który to nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. Wnoszone Składniki Majątkowe nie będą udziałami ani akcjami.

Składniki Majątkowe na dzień złożenia wniosku zostaną przez Wnioskodawcę ujęte w księgach rachunkowych i ewidencji podatkowej Wnioskodawcy, jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, jednocześnie dla Składników majątkowych określono, zgodnie z odpowiednimi przepisami, wartość początkową od której dokonywano odpisów amortyzacyjnych.

W związku z planowanym wniesieniem wkładu niepieniężnego Wnioskodawca otrzyma udziały w Spółce o wartości nominalnej równej wartości rynkowej Składników Majątkowych z dnia aportu.

Zdarzenie będące przedmiotem niniejszego wniosku nastąpi nie wcześniej niż w 2017 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wniesienia Składników Majątkowych w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki, kosztem uzyskania przychodu Spółki Wnoszącej Aport z tytułu objęcia udziałów Spółki będzie wartość początkowa Składników Majątkowych pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia Składników Majątkowych w formie wkładu niepieniężnego do Spółki, kosztem uzyskania przychodu Spółki Wnoszącej Aport z tytułu objęcia udziałów Spółki będzie wartość początkowa Składników Majątkowych pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawy o PDOP”), przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Natomiast stosownie do art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy o PDOP, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do Spółki Wnoszącej Aport, w opisanym zdarzeniu przyszłym, zastosowanie znajdzie przytoczony powyżej przepis. Sytuacja przedstawiona w ramach opisu zdarzenia przyszłego spełnia bowiem wszystkie przesłanki wskazane w ramach dyspozycji art. 15 ust. 1j pkt 1 ww. ustawy:

  • Spółka Wnosząca Aport wniesie do Spółki wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;
  • w zamian za przedmiotowy wkład obejmie udziały w kapitale zakładowym Spółki;
  • z tytułu objęcia udziałów w kapitale Spółki, Spółka uzyska przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP;
  • przedmiotem wkładu do Spółki kapitałowej będą środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.


Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w tezach przedstawicieli doktryny prawa podatkowego:

  • W przypadku gdy przedmiotem aportu są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, kosztem podatkowym jest wartość początkowa tych środków trwałych łub wartości niematerialnych i prawnych ustalona zgodnie z art. 16g u.p.d.o.p., pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. do momentu wniesienia aportu (Małecki P., Mazurkiewicz M., CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz, LEX, 2016);
  • Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki (wkładu do spółdzielni) powoduje dla podatnika powstanie przychodu z tego tytułu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że zasady ustalania kosztów w tym zakresie zostały zróżnicowane w zależności od przedmiotu wkładu. Ustawodawca wyróżnił następujące rodzaje wkładów niepieniężnych innych niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część: 1) środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne - kosztem jest zaktualizowana wartość początkowa przedmiotu wkładu (..) (Krajewska A., Mariański A., Nowak-Piechota A., Wilk M., Żurawiński J., Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, WK, 2016).

Stanowisko analogiczne do przedstawionego przez Wnioskodawcę prezentują również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych na gruncie przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2016 r. przy czym istota zapytania oraz przedstawione konsekwencje są analogiczne zarówno na gruncie przepisów obowiązujących 2016, jak i 2017 roku. Przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 czerwca 2016 r., Znak ITPB3/4510-240/16/MJ, w której organ w pełni podzielił stanowisko podatnika, zgodnie z którym: Spółka jest zdania, że w przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do kapitałowej spółki prawa handlowego, kosztem uzyskania przez Spółkę przychodu z tytułu objęcia udziałów będzie zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 1 Ustawy CIT wartość początkowa Nieruchomości pomniejszona o dokonaną przed wniesieniem wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych;
  • w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lipca 2014 r., Znak ILPB3/423-198/14-2/KS oraz Znak ILPB3/423-199/14-2/EK w których organ stwierdził, że (...) kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w Spółce kapitałowej będzie wartość początkowa środków trwałych będących przedmiotem wkładu, ustalona zgodnie z odpowiednimi regulacjami art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych dokonanych przed wniesieniem wkładu oraz z 25 lipca 2014 r., Znak ILPB3/423- 199/14-2/EK, w której organ stwierdził, że (...) kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w Spółce kapitałowej będzie wartość początkowa środków trwałych będących przedmiotem wkładu, ustalona zgodnie z odpowiednimi regulacjami art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych dokonanych przed wniesieniem wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj