Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPP2.4512.994.2016.1.RR
z 5 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2016 r. (data wpływu 7 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2016 r. (data wpływu 8 grudnia 2016 r.) w odpowiedzi na wezwanie tutejszego Organu z dnia 18 listopada 2016 r. nr 1462-IPPP2.4512.771.2016.1.RR (skutecznie doręczone w dniu 26 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością sportową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 7 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością sportową. Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 listopada 2016 r. (data wpływu 8 grudnia 2016 r.) w odpowiedzi na wezwanie tutejszego Organu z dnia 18 listopada 2016 r. nr 1462-IPPP2.4512.771.2016.1.RR (skutecznie doręczone w dniu 26 listopada 2016 r.).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


G. S.K.A. zamierza finansować uczestnictwo pracowników we współzawodnictwie w różnych dyscyplinach sportu oraz zakupić odpowiednie stroje sportowe, w których będą występować pracownicy. Ponadto, spółka zamierza finansować wycieczki górskie i inne metody rekreacji.

Działania te będą miały charakter wyjazdów integracyjnych, a ich celem będzie zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia, przyciągniecie i rekrutacja najlepszych kandydatów, a także stworzenie dobrej atmosfery w zespole, co przełoży się na podniesienie jakości pracy i jej wydajności, a w ostatecznym rachunku tworzenie zysku pracodawcy.


Wspomniane wydatki na działalność sportową będą obejmowały koszty:

  • odzieży sportowej,
  • paliwa,
  • sprzętu sportowego,
  • opłat wpisowych,
  • zakwaterowania.


Odzież sportowa będzie utrzymana w kolorystyce zgodnej z barwami korporacyjnymi oraz będzie na niej umieszczone logo Kancelarii, co przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Stroje będą wykorzystywane przez pracowników wyłącznie podczas zawodów sportowych i treningów, a nie do ich prywatnego użytku, co pozwoli wykluczyć powstanie po ich stronie korzyści. Wydatki, które pracodawca będzie ponosił na utrzymanie firmowej drużyny sportowej nie będą miały charakteru okazałości lub ekskluzywności, będą ograniczały się jedynie do podstawowych standardów.


Pracownicy będą mogli brać udział w sportowych przedsięwzięciach na zasadzie dobrowolności, a rozgrywki indywidualne lub zespołowe będą realizowane w czasie prywatnym pracowników.


Wyjazdy integracyjne i możliwość udziału we współzawodnictwie sportowym są adresowane do wszystkich pracowników, dlatego też świadczeń tych nie będzie można przypisać indywidualnym uczestnikom.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem przez Wnioskodawcę ww. towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje Stronie takie prawo, ponieważ zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianym stanie faktycznym nie ma wątpliwości, że pomiędzy zakupem odzieży sportowej oraz finansowaniem aktywności sportowej a działalnością opodatkowaną podatkiem VAT istnieje związek, ponieważ działania te mają na celu budowanie wizerunku Kancelarii oraz wpływają na motywację zespołu, co w konsekwencji skutkuje wzrostem przychodu firmy.

Ponadto w piśmie z dnia 28 listopada 2016 r. Strona dokonała rozszerzenia swojej argumentacji, poprzez przyjęcie stanowiska, że prawo to ma zastosowanie nie tylko do zakupu odzieży sportowej, ale również wobec pozostałych wydatków składających się na finansowanie działalności sportowej, czyli do zakupu paliwa (lub też zapewnienia innego transportu), sfinansowania opłat wpisowych oraz zakupienia sprzętu sportowego. Zdaniem Spółki, wynika to z faktu, iż bez poczynienia nakładów na te wydatki udział w sportowych imprezach (branżowych i komercyjnych) byłby niemożliwy.

Z analizy przepisów - w szczególności z analizy art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług - regulujących prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynika, że prawo to przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Jednocześnie jak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2015 r. (sygn. IPPP3/4512-21/15-4/MC) dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.


Odnosząc się do konkretnych wydatków na działalność sportową:


  1. Odzież sportowa i sprzęt sportowy.

Zdaniem Spółki wydatki na odzież sportową, którą Spółka zamierza nieodpłatnie przekazać na rzecz pracowników w celu zachęcenia ich do udziału w sportowej rywalizacji, a tym samym do budowania pozytywnego wizerunku firmy może zostać odliczony podatek VAT. W ocenie Spółki prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych strojów sportowych przysługuje Spółce stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług, zgodnie z którym w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto, Spółka zwraca uwagę na fakt, iż w omawianym zdarzeniu przyszłym wyjątki z art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 wspomnianej ustawy nie znajdują zastosowania.

Jako, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością, Spółka wskazuje, że pomiędzy zakupem odzieży sportowej a działalnością prowadzoną przez Spółkę zachodzi bezpośredni związek. Wynika to z faktu, iż pracownicy występując w strojach sportowych z logo Spółki utrzymanych w korporacyjnej kolorystyce będą promować jej wizerunek na zewnątrz, co przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku firmy i rozpowszechnienia wiedzy o niej, a w konsekwencji spowoduje wzrost przychodów.


Sytuacja podobnie kształtuje się w przypadku pokrycia kosztów sprzętu sportowego, ponieważ wspomniane urządzenia również będą oznakowane logiem Spółki.


Natomiast przekazanie odzieży na rzecz pracowników stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż przekazanie to nie następuje „na cele osobiste” pracowników, to jednak pozostaje w związku z działalnością gospodarczą Spółki. W związku z tym Spółka będzie zobowiązana wykazać podatek VAT należny z tytułu tego przekazania. Podstawą naliczenia będzie wartość netto zakupionych towarów. Spółka powinna mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tego typu usług.


  1. Koszty zakupu paliwa lub zapewnienia innej formy transportu.

Zdaniem Spółki pomiędzy kosztem zakupu paliwa lub pokryciem kosztów innej formy transportu a prowadzoną działalnością istnieje związek pośredni. Dotarcie na zawody sportowe - zarówno branżowe jak i komercyjne - jest konieczne, aby wziąć w nich udział. Biorąc pod uwagę fakt, że udział pracowników w zawodach sportowych jest działalnością marketingową na rzecz firmy należy mieć świadomość, że działalność taka, aby była efektywna musi odbywać się na szeroką, a nie jedynie lokalną skalę. Wiąże się to z koniecznością brania udziału z zawodach i wydarzeniach sportowych odbywających się w różnych regionach kraju, co z kolei skutkuje koniecznością przemieszczania się i pokonywania niejednokrotnie długich tras i pokrycia kosztów z tym związanych.


Mając na względzie powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że od kosztów transportu na wydarzenia sportowe może zostać odliczony podatek VAT.

  1. Opłaty wpisowe.

Spółka stoi na stanowisku, że koszty opłat wpisowych pozostają w pośrednim związku z czynnościami opodatkowanymi, ponieważ ich uiszczenie nierzadko jest koniecznym warunkiem do udziału w zawodach i innych wydarzeniach sportowych. Mimo, iż w omawianej sytuacji pomiędzy wydatkiem a działalnością nie ma bezpośredniego związku to zachodzi tutaj związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu opłaty wpisowej a powstaniem obrotu. Pokrycie przez Spółkę opłaty wpisowej pozwala pracownikom na udział w zawodach sportowych, na których reprezentują oni Spółkę i poprzez to wpływa na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości oraz przyczynia się do generowania przez podatnika obrotów. Wobec tego, zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z poniesieniem tego wydatku.


  1. Zakwaterowanie.

W ocenie Spółki, od wydatków poniesionych na pokrycie kosztów zakwaterowania pracowników w związku z ich uczestnictwem w wydarzeniach sportowych nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Wynika to z regulacji art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych i noclegowych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Podsumowując powyższe rozważania, w kwestii podatku VAT, Spółka jest zdania, że - stosownie do treści art. 86 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług - przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z pokryciem kosztów odzieży sportowej, sprzętu sportowego, paliwa lub innej formy transportu oraz opłat wpisowych. Natomiast, takie prawo - stosownie do treści art. 88 ust. l pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług - nie przysługuje w odniesieniu do pokrycia kosztów zakwaterowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Z ww. regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.


Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością. Jednakże ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast, ze związkiem pośrednim nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W szczególności w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4a ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka zamierza finansować uczestnictwo pracowników we współzawodnictwie w różnych dyscyplinach sportu oraz zakupić odpowiednie stroje sportowe, w których będą występować pracownicy. Ponadto, spółka zamierza finansować wycieczki górskie i inne metody rekreacji. Działania te będą miały charakter wyjazdów integracyjnych, a ich celem będzie zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia, przyciągniecie i rekrutacja najlepszych kandydatów, a także stworzenie dobrej atmosfery w zespole, co przełoży się na podniesienie jakości pracy i jej wydajności, a w ostatecznym rachunku tworzenie zysku pracodawcy. Wspomniane wydatki na działalność sportową będą obejmowały koszty: odzieży sportowej, paliwa, sprzętu sportowego, opłat wpisowych, zakwaterowania.

Odzież sportowa będzie utrzymana w kolorystyce zgodnej z barwami korporacyjnymi oraz będzie na niej umieszczone logo Kancelarii, co przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Stroje będą wykorzystywane przez pracowników wyłącznie podczas zawodów sportowych i treningów, a nie do ich prywatnego użytku, co pozwoli wykluczyć powstanie po ich stronie korzyści. Wydatki, które pracodawca będzie ponosił na utrzymanie firmowej drużyny sportowej nie będą miały charakteru okazałości lub ekskluzywności, będą ograniczały się jedynie do podstawowych standardów.


Pracownicy będą mogli brać udział w sportowych przedsięwzięciach na zasadzie dobrowolności, a rozgrywki indywidualne lub zespołowe będą realizowane w czasie prywatnym pracowników.


Wyjazdy integracyjne i możliwość udziału we współzawodnictwie sportowym są adresowane do wszystkich pracowników, dlatego też świadczeń tych nie będzie można przypisać indywidualnym uczestnikom.


W omawianej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do wskazania, czy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem przez Wnioskodawcę ww. towarów i usług.


W celu przeanalizowania kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków na działalność sportową, należy jeszcze raz zauważyć, że prawo to przysługuje w zakresie w jakim zakupy bezspornie związane są z realizowaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W odniesieniu do wątpliwości Wnioskodawcy z tytułu wydatków na działalność sportową, które obejmują koszty odzieży sportowej, wskazać należy, że z opisu analizowanej sprawy wynika, że odzież sportowa będzie utrzymana w kolorystyce zgodnej z barwami korporacyjnymi oraz będzie na niej umieszczone logo Kancelarii, co przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Pracownicy będą mogli brać udział w sportowych przedsięwzięciach na zasadzie dobrowolności, a rozgrywki indywidualne lub zespołowe będą realizowane w czasie prywatnym pracowników. Z tego względu należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że pracownicy występując w strojach sportowych z logo Spółki utrzymanych w korporacyjnej kolorystyce będą promować jej wizerunek na zewnątrz, co w konsekwencji spowoduje wzrost przychodów. Tym samym w tej sytuacji będzie realizowana funkcja marketingowa.

Zatem dokonane przez Wnioskodawcę zakupy strojów sportowych będą służyły w sposób pośredni zaspokojeniu potrzeb przedsiębiorstwa Wnioskodawcy a także będą wpływały na jego ogólne funkcjonowanie jako całości, a co za tym idzie doprowadzać do zwiększenia obrotu firmy i sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Tym samym Wnioskodawcy od zakupionej odzieży sportowej utrzymanej w kolorystyce zgodnej z barwami korporacyjnymi z umieszczonym logo Kancelarii, wykorzystywanych przez pracowników wyłącznie podczas zawodów sportowych i treningów będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.


Jednocześnie Wnioskodawca ponosi również wydatki na działalność sportową, które obejmują koszty paliwa (lub zapewnienia innej formy transportu), sprzętu sportowego, opłat wpisowych.


W odniesieniu do ww. wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę na działalność sportową należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie Wnioskodawcy również będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ponoszone wydatki na działalność sportową. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywaną działalnością. W przedmiotowym przypadku Wnioskodawca zamierza finansować uczestnictwo pracowników we współzawodnictwie w różnych dyscyplinach sporu. Działania te będą miały charakter wyjazdów integracyjnych a ich celem będzie zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia, przyciągniecie i rekrutacja najlepszych kandydatów, a także stworzenie dobrej atmosfery w zespole, co przełoży się na podniesienie jakości pracy i jej wydajności, a w ostatecznym rachunku tworzenie zysku pracodawcy. W niniejszej sprawie będzie istniał zatem pośredni związek pomiędzy dokonanymi przez Wnioskodawcę wydatkami na działalność sportową a działalnością Wnioskodawcy. Poczynione przez Wnioskodawcę zakupy nie będą służyły dalszej odsprzedaży ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia towarów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio (poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnych atmosfery w zespole oraz promowanie firmy poprzez umieszczenie logo na sprzęcie sportowym) przyczynią się do generowania przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym Wnioskodawcy, będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki obejmujące koszty paliwa (lub zapewnienia innej formy transportu), sprzętu sportowego, opłat wpisowych, które są ponoszone w związku z działalnością sportową realizowana przez Stronę.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku wydatków na zakup paliwa Stron powinna mieć na uwadze ograniczenia wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Ponadto w omawianej sprawie Wnioskodawca ponosi również wydatki na działalność sportową, które obejmuje koszty zakwaterowania. W tym miejscu wyjaśnić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Reguła powyższa wyłącza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków ponoszonych w związku z nabyciem usług noclegowych oraz gastronomicznych, za wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Oznacza to, że ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony ma zastosowanie w przypadku usług noclegowych.

Dlatego też w omawianej sprawie Wnioskodawcy w związku z zakupem usług zakwaterowania pracowników w związku z ich uczestnictwem w wydarzeniach sportowych nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, stosownie do zapisu art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.


Końcowo należy wskazać, że niniejszą interpretację wydano w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku ponoszonymi kosztami na działalność sportową obejmującą wydatki na odzież sportową, paliwo, sprzęt sportowy, opłaty wpisowe oraz zakwaterowania, gdyż w tym zakresie zostało przedstawione zdarzenie przyszłe, pytanie oraz stanowisko. Wydana interpretacja nie rozstrzyga natomiast prawa do odliczenia podatku naliczonego od finansowanych wycieczek górskich i innych metod rekreacji, ponieważ w tym zakresie Strona nie przestawiła własnego stanowiska w sprawie odnoszącego się do przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Niniejszą interpretację wydano w zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie opisanego przez Stronę we wniosku zdarzenia przyszłego nr 2. W zakresie opisanego przez Stronę we wniosku zdarzenia przyszłego nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (zdarzenie przyszłe 1 i 2) wydane zostały/zostaną odrębne rozstrzygnięcia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności; oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy; określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego; w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydana w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj