Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPP1.4512.482.2016.1.MGo
z 8 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2016 r. (data 21 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT od zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji systemu grzewczego z wykorzystaniem źródeł odnawialnych w postaci absorpcyjnych powietrznych pomp ciepła w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Uniwersytetu … przy ul. … – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT od zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji systemu grzewczego z wykorzystaniem źródeł odnawialnych w postaci absorpcyjnych powietrznych pomp ciepła w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Uniwersytetu … przy ul. ….

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet … jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Uniwersytet … posiada NIP o numerze …. Strukturę organizacyjną uczelni stanowią wydziały, inne jednostki organizacyjne – ogólnouczelniane, międzywydziałowe, rektorat uczelni, domy studenckie oraz stołówki studenckie.

Budynki Uniwersytetu … w których mieszczą się ww. jednostki organizacyjne są własnością uczelni oraz wykorzystywane są do czynności :

  • niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (działalność dydaktyczna oraz naukowo – badawcza nieodpłatna),
  • zwolnionych z podatku VAT (działalność edukacyjna),
  • opodatkowanych podatkiem VAT (wynajem pomieszczeń, badania naukowe odpłatne).

Budynek będący przedmiotem inwestycji należy do … i jest zlokalizowany na działce przy ul. …. Budynek jest trzykondygnacyjny, w części dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Ostatnia kondygnacja ma z zewnątrz formę dachu mansardowego, ściany zewnętrzne murowane, ocieplone metodą lekką mokrą 5 cm warstwą styropianu. Dach części niższej drewniany ocieplany wełną mineralną. Nad częścią wyższą stropodach wentylowany ocieplony wełną mineralną. Okna drewniane zespolone szklone podwójne, drzwi drewniane. Źródłem ciepła dla budynku jest kotłownia gazowa wbudowana, zlokalizowana w wydzielonym pomieszczeniu w podpiwniczeniu budynku. W kotłowni zamontowane są dwa niskotemperaturowe, żeliwne kotły gazowe typu KZ-4-4 o mocy 76 kW każdy. Pracą kotłów zarządza mikroprocesorowy sterownik pogodowo – czasowy …. Kotły z palnikami atmosferycznymi i dwu stawną regulacją procesu spalania. Ogólny stan elementów konstrukcyjnych budynku jest dobry. Współczynniki przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych są wyższe od wymagań WT2017. Ze względu na brak możliwości technicznych nie będzie rozważana termorenowacja dachu części niższej.

Instalacja c.o. w złym stanie technicznym, wyposażona w grzejniki żeliwne członowe z zaworami odcinającymi. Część grzejników w pomieszczeniach wyremontowanych wymieniono na stalowe płytowe z zaworami termostatycznymi wyposażonymi w głowice regulacyjne. Źródłem ciepła dla budynku jest kotłownia gazowa. Pracą kotłów gazowych zarządza mikroprocesorowy sterownik pogodowo – czasowy …. Kotły z palnikami atmosferycznymi i dwu stawną regulacją procesu spalania. Należy wykonać nową instalację c.o. i przyłączyć ją do nowego źródła ciepła – kotłowni dwufunkcyjnej wyposażonej w gazową absorpcyjną pompę ciepła, co pozwoli zredukować koszty ogrzewania. Przewody instalacji c.o. należy wykonać z rur warstwowych, grzejniki stalowe płytowe, zawory termostatyczne z głowicami elektronicznymi sterowanymi zdalnie, podpionowe automatyczne zawory regulacji ciśnienia.

Przedmiotowa inwestycja będzie polegać na modernizacji systemu grzewczego z wykorzystaniem źródeł odnawialnych w postaci absorpcyjnych powietrznych pomp ciepła w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Uniwersytetu … przy ul. ….

Wnioskodawca wyjaśnia, że ośrodek Centrum Szkoleniowo Konferencyjnego … przy ul. … po zrealizowaniu przedmiotowej inwestycji będzie pełnić funkcję bazy noclegowej dla pracowników asystentów i doktorantów Uniwersytetu …. Przede wszystkim pokoje gościnne są udostępniane osobom w ramach wymiany międzynarodowej, w zakresie programu ERASMUSMUNDUS, jako wymiana doktorancka, staże po doktorskie i krótsze mobilności pracowników akademickich i administracyjnych. Powierzchnia całkowita budynku to 1209,91 m2, powierzchnia mieszkalna 357,16 m2. Po analizie zajętości pokoi gościnnych wynika, że powierzchnia wykorzystywana przez gości nocujących na zaproszenie … wynosi 257,49 m2, a przez pozostałe grupy osób 81,67 m2 co stanowi wykorzystanie w stosunku ok 77% do ok 2 %. Sala konferencyjna o powierzchni 56,28 m2 wykorzystywana jest w celach konferencyjnych … bezpłatnie. Wnioskodawca informuje, że obiekt służy wszystkim jednostkom organizacyjnym … i Uczelnia nie planuje sprzedaży komercyjnej na zewnątrz.

Faktury będą wystawiane na Uniwersytet …, gdyż CSK jest jednostką organizacyjną …. Przeprowadzona modernizacja będzie realizowana w okresie: I-XII/2017. Nabyte towary i usługi do realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane do celów wykonywanej działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Modernizowany budynek będzie wykorzystywany jako baza noclegowa dla pracowników, asystentów i doktorantów …, pokoje będą także udostępniane gościom w ramach wymiany międzynarodowej studentów i pracowników akademickich oraz uczestników konferencji. Natomiast sala konferencyjna będzie wykorzystywana do odbywania konferencji organizowanych przez …. Obiekt ma służyć wszystkim jednostkom organizacyjnym … i nie jest w nim planowana sprzedaż komercyjna. Nie istnieje możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej. Uniwersytet będzie wykorzystywał nabyte towary i usługi związane z realizacją inwestycji do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest planowana sprzedaż komercyjna. Budynek jest modernizowany na własne potrzeby uczelni. Nie ma takiej możliwości. Budynek będzie bazą … w ramach którego będą realizowane zadania na zasadzie świadczeń wewnętrznych między jednostkami organizacyjnymi …, nie będzie sprzedaży zewnętrznej odpłatnej. Pracownicy … będą mogli korzystać z budynku jako organizator konferencji, którą organizuje określona katedra …, a nie jak osoba fizyczna. W ramach decentralizacji … jednostki świadczą sobie wzajemnie usługi i korzystają z całej bazy …. Następuje wewnątrz przepływ środków finansowych np. między Rektoratem … który ponosi koszty utrzymania CSP na ulicy …, a wydziałami …. Przepływ środków udokumentowany jest notami wewnętrznymi. W tym przypadku nie ma miejsca nieodpłatne świadczenie usług. Czynności polegające na udostępnianiu nieodpłatnym usług są czynnościami nieopodatkowanymi ponieważ są to świadczenia wewnętrzne między jednostkami …. Uniwersytet … działa na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a jej działalność określa przepis art. 12 i 13 cytowanej ustawy oraz art. 106. Modernizacja jest finansowana z przychodów własnych …, a także uczelnia wystąpiła o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Uniwersytet … ma prawo odliczyć podatek VAT od zakupów dotyczących remontów budynków uczelni stosując wskaźnik struktury (wstępna proporcja na rok 2015 wynosi 12%)?

Zdaniem Wnioskodawcy, Uniwersytet … nie ma prawa do odliczenia wskaźnikiem struktury podatku VAT od dokonywanych zakupów służących modernizacji budynku przy ul. …. W odnawianym budynku będą miały swoją siedzibę jednostki organizacyjne Uczelni. W budynku nie będzie prowadzona działalność komercyjna. Oznacza to, że na terenie budynku nie będzie prowadzona żadna działalność opodatkowana podatkiem VAT, a prowadzona w budynku działalność będzie służyła potrzebom wyłącznie wewnętrznym uczelni. Ponadto biorąc pod uwagę przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, Wnioskodawcy od zakupu ww. usług noclegowych oraz usług gastronomicznych, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Reasumując, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług hotelowych oraz gastronomicznych na potrzeby szkoleń, konferencji lub kongresów, nawet jeśli są one związane z czynnościami opodatkowanymi, ponieważ ustawodawca wprost wyłączył tego typu usługi z prawa do odliczenia. Prawo do odliczenia przysługuje tylko w przypadku gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Z efektów realizacji modernizacji będą korzystały wszystkie jednostki organizacyjne … dla których będzie bazą noclegowo – konferencyjną.

W ramach realizacji modernizacji budynków oraz inwestycji nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje w związku z tym uczelnia nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wskaźnikiem struktury obecnie obowiązującym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy tut. Organ uznał, iż zakresem pytania Wnioskodawca objął kwestię prawa do odliczenia podatku VAT od zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji systemu grzewczego z wykorzystaniem źródeł odnawialnych w postaci absorpcyjnych powietrznych pomp ciepła w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Uniwersytetu … przy ul. ….

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą”, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to na mocy art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Podkreślić należy, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest podstawowym i fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług. Prawo to przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy. Zapewnia ono neutralność tego podatku dla podatników, przy jednoczesnym faktycznym opodatkowaniu konsumpcji. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ma zapewniać, że podatek płacony przez podatnika VAT w cenie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych w działalności opodatkowanej nie będzie stanowił dla niego faktycznego obciążenia finansowego.

Należy również podkreślić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej do czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze treść ww. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulujących kwestie prawa do odliczenia podatku VAT, należy zauważyć, że w pierwszej kolejności podatnik ma obowiązek przyporządkowania ponoszonych wydatków do poszczególnych rodzajów czynności, z którymi ten podatek jest związany, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji.

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik nabywa towary i usługi wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”.

W przypadku gdy nabywane towary i usługi służące celom działalności gospodarczej wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT i nie jest możliwe przyporządkowanie kwot do poszczególnych czynności, to podatnik zobowiązany jest do wydzielenia podatku naliczonego przy zastosowaniu współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że Uniwersytet … jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Uniwersytet … działa na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a jej działalność określa przepis art. 12 i 13 cytowanej ustawy oraz art. 106. Budynek będący przedmiotem inwestycji należy do … i jest zlokalizowany na działce przy ul. …. Przedmiotowa inwestycja będzie polegać na modernizacji systemu grzewczego z wykorzystaniem źródeł odnawialnych w postaci absorpcyjnych powietrznych pomp ciepła w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Uniwersytetu … przy ul. …. Centrum Szkoleniowo Konferencyjnego po zrealizowaniu przedmiotowej inwestycji będzie pełnić funkcję bazy noclegowej dla pracowników asystentów i doktorantów Uniwersytetu …. Przede wszystkim pokoje gościnne są udostępniane osobom w ramach wymiany międzynarodowej, w zakresie programu ERASMUSMUNDUS, jako wymiana doktorancka, staże po doktorskie i krótsze mobilności pracowników akademickich i administracyjnych. Powierzchnia całkowita budynku to 1209,91 m2, powierzchnia mieszkalna 357,16 m2. Sala konferencyjna o powierzchni 56,28 m2 wykorzystywana jest w celach konferencyjnych … bezpłatnie. Wnioskodawca informuje, że obiekt służy wszystkim jednostkom organizacyjnym … i Uczelnia nie planuje sprzedaży komercyjnej na zewnątrz. Faktury będą wystawiane na Uniwersytet …, gdyż CSK jest jednostką organizacyjną …. Przeprowadzona modernizacja będzie realizowana w okresie: I-XII/2017. Nabyte towary i usługi do realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane do celów wykonywanej działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Modernizowany budynek będzie wykorzystywany jako baza noclegowa dla pracowników, asystentów i doktorantów …, pokoje będą także udostępniane gościom w ramach wymiany międzynarodowej studentów i pracowników akademickich oraz uczestników konferencji. Natomiast sala konferencyjna będzie wykorzystywana do odbywania konferencji organizowanych przez …. Obiekt ma służyć wszystkim jednostkom organizacyjnym … i nie jest w nim planowana sprzedaż komercyjna. Uniwersytet będzie wykorzystywał nabyte towary i usługi związane z realizacją inwestycji do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest planowana sprzedaż komercyjna. Budynek jest modernizowany na własne potrzeby uczelni. Budynek będzie bazą … w ramach którego będą realizowane zadania na zasadzie świadczeń wewnętrznych między jednostkami organizacyjnymi …, nie będzie sprzedaży zewnętrznej odpłatnej. Pracownicy … będą mogli korzystać z budynku jako organizator konferencji, którą organizuje określona katedra …, a nie jak osoba fizyczna. W ramach decentralizacji … jednostki świadczą sobie wzajemnie usługi i korzystają z całej bazy …. Następuje wewnątrz przepływ środków finansowych np. między Rektoratem … który ponosi koszty utrzymania CSP na ulicy …, a wydziałami …. Przepływ środków udokumentowany jest notami wewnętrznymi. W tym przypadku nie ma miejsca nieodpłatne świadczenie usług. Czynności polegające na udostępnianiu nieodpłatnym usług są czynnościami nieopodatkowanymi ponieważ są to świadczenia wewnętrzne między jednostkami …. Uniwersytet działa na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a jej działalność określa przepis art. 12 i 13 cytowanej ustawy oraz art. 106.

W tym miejscu wskazać należy, że stosownie do art. 13 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym” podstawowymi zadaniami uczelni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 są:

  1. kształcenie studentów w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej;
  2. wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
  3. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług badawczych oraz transfer technologii do gospodarki;
  4. kształcenie i promowanie kadr naukowych;
  5. upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  6. prowadzenie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez całe życie;
  7. stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  8. działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych;
  9. stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:
    1. procesie kształcenia,
    2. badaniach naukowych.

Natomiast jak wynika, z art. 106 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym prowadzenie przez uczelnię działalności dydaktycznej, naukowej, badawczej, doświadczalnej, artystycznej, sportowej, rehabilitacyjnej lub diagnostycznej nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.).

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi kwestia prawa do odliczenia podatku VAT od zadania inwestycyjnego dotyczącego budynku uczelni przy ul. …, przy zastosowaniu wskaźnika struktury.

Jak już wyżej wskazano, przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Dotyczą zatem czynności podlegających opodatkowaniu (opodatkowanych i zwolnionych). Natomiast nie dotyczą czynności, których wykonanie nie powoduje konsekwencji podatkowych, gdyż nie podlegają one przepisom ustawy.

W tym miejscu należy zauważyć, iż zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie zostanie spełniony. W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że będzie wykorzystywał nabyte towary i usługi związane z realizacją inwestycji polegającej na remoncie budynku uczelni przy ul. … do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest planowana sprzedaż komercyjna. Budynek jest modernizowany na własne potrzeby uczelni i będzie bazą … w ramach którego będą realizowane zadania na zasadzie świadczeń wewnętrznych między jednostkami organizacyjnymi …, nie będzie sprzedaży zewnętrznej odpłatnej. Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją ww. zadania inwestycyjnego.

Skoro jak wskazał Wnioskodawca, wszystkie zakupy objęte zakresem pytania będą wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu, to nie znajdą zastosowania uregulowanie zawarte w art. 90 ustawy.

Tym samym mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji systemu grzewczego z wykorzystaniem źródeł odnawialnych w postaci absorpcyjnych powietrznych pomp ciepła w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Uniwersytetu … przy ul. …, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca - Uniwersytet będzie wykorzystywał nabyte towary i usługi związane z realizacją inwestycji do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy oceniane całościowo jest nieprawidłowe, ponieważ przedstawiona przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku argumentacja jest inna niż argumentacja Organu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy, w którym jednoznacznie wskazano, iż „Uniwersytet będzie wykorzystywał nabyte towary i usługi związane z realizacją inwestycji do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest planowana sprzedaż komercyjna”. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj