Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1-1/4511-1-34/16-2/KF
z 16 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2016 r. (data wpływu 15 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu/dochodu podatkowego w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z przekształceniem Spółki w spółkę osobową – jest prawidłowe,
  • uznania środków pieniężnych pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w momencie przekształcenia Spółki w spółkę osobową za zyski niepodzielone lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy – jest prawidłowe,
  • uznania środków pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej Spółki, ujętych w sprawozdaniu finansowym Spółki na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, który nie zakończył się zyskiem bilansowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania przychodu/dochodu podatkowego w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z przekształceniem Spółki w spółkę osobową,
  • uznania środków pieniężnych pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w momencie przekształcenia Spółki w spółkę osobową za zyski niepodzielone lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy,
  • uznania środków pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej Spółki, ujętych w sprawozdaniu finansowym Spółki na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, który nie zakończył się zyskiem bilansowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również: „Podatnik”) jest osobą fizyczną mającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski. W chwili obecnej Podatnik posiada udziały w spółce z o.o. (dalej również: „Spółka”), która rozpocznie proces przekształcenia w spółkę osobową.

Spółka z chwilą założenia otrzymała wkład pieniężny w wysokości 5 000 PLN, następnie do Spółki wniesiono aport w postaci nieruchomości o wartości 2 500 000 PLN. Zarówno wkład pieniężny oraz niepieniężny został w całości odniesiony na kapitał zakładowy Spółki. Po wniesieniu wkładów udziały Spółki zostały zlicytowane przez komornika w drodze egzekucji, a następnie nabyte po cenie rynkowej (niższej niż wartość nominalna) przez Podatnika od osoby, która je kupiła na wspomnianej licytacji komorniczej. Następnie po nabyciu udziałów, Wnioskodawca dofinansował Spółkę i dokonał podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o 2 495 000 PLN wkładem pieniężnym.

Spółka w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający przekształcenie Spółki w spółkę osobową nie wykaże żadnych dodatnich kwot w pozycji kapitał (fundusz) zapasowy, pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk (strata) netto. Tym samym w sprawozdaniu tym Spółka najpewniej nie wykaże zysku w rozumieniu przepisów bilansowych za dany rok obrotowy, jak i lata poprzednie. Spółka na dzień poprzedzający dzień przekształcenia najpewniej nie wykaże również dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Brak zysku/dochodu wynika z faktu, iż Spółka sprzedała aktywo (nieruchomość wniesioną aportem) po cenie rynkowej, przy czym suma kosztów uzyskania przychodów była wyższa niż przychód osiągnięty z tytułu sprzedaży. Powstała strata z tytułu sprzedaży aktywa jest w takiej wielkości, iż zyski z działalności operacyjnej na dzień poprzedzający dzień przekształcenia Spółki w spółkę osobową nie przekroczą straty osiągniętej z tytułu sprzedaży aktywa.

Aktywa Spółki wynikające ze sprawozdania finansowego będą składały się m.in. ze środków pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej oraz czynności związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki wynikającej z utworzenia nowych udziałów, które zostały objęte za wkład pieniężny przez Wnioskodawcę.

W spółce osobowej (przekształconej) komplementariuszem będzie spółka z o.o., zaś komandytariuszem Wnioskodawca lub osoby fizyczne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, jeżeli w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający przekształcenie Spółki w spółkę osobową Spółka nie wykaże żadnych dodatnich kwot w swoim bilansie w pozycji kapitał (fundusz) zapasowy, pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk (strata) netto na moment przekształcenia Spółki w spółkę osobową po stronie Podatnika powstanie przychód/dochód podatkowy w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80, poz. 350 – dalej: ustawa o PIT)?
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, środki pieniężne pochodzące z podwyższenia kapitału zakładowego Spółki (lub ich równowartość) w momencie przekształcenia sp. z o. o. w spółkę osobową mogą zostać uznane za zyski niepodzielone bądź zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowe bądź mogą stanowić przychód podatkowy z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego po stronie Wnioskodawcy, jeżeli w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający przekształcenie Spółki w spółkę osobową Spółka nie wykaże tych środków bądź ich równowartości w swoim bilansie w dodatniej wartości w pozycji kapitał (fundusz) zapasowy, pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk (strata) netto, ale w pozycji środki pieniężne i inne aktywa pieniężne w aktywach oraz kapitał (fundusz) podstawowy w pasywach bilansu Spółki?
  3. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, środki pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej Spółki, a ujęte w sprawozdaniu finansowym sp. z o. o. na dzień poprzedzający dzień przekształcenia w aktywach Spółki w pozycji środki pieniężne inne aktywa pieniężne, mogą zostać uznane za zyski niepodzielone bądź zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowy bądź mogą stanowić przychód podatkowy z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego po stronie Wnioskodawcy, jeżeli w tym sprawozdaniu finansowym Spółka nie wykaże tych środków bądź ich równowartości w dodatniej wartości w swoim bilansie w pozycji kapitał (fundusz) zapasowy, pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk (strata) netto?

Zdaniem Wnioskodawcy, odpowiedź na postawione powyżej pytania powinna brzmieć następująco:

  1. Na moment przekształcenia Spółki w spółkę osobową nie powstanie przychód/dochód podatkowy po stronie Podatnika w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy PIT.
  2. Środki pieniężne pochodzące z podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy na moment przekształcenia Spółki w spółkę osobową nie mogą zostać uznane za zyski niepodzielone bądź zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowe, nie mogą również stanowić przychodu podatkowego z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego.
  3. Środki pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej Wnioskodawcy, a ujęte w sprawozdaniu finansowym Spółki na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, który nie zakończył się zyskiem bilansowym nie mogą zostać uznane za zyski niepodzielone bądź zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowy, nie mogą również stanowić przychodu podatkowego z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego.

Ad. 1, 2 i 3

W ocenie Wnioskodawcy, z chwilą przekształcenia Spółki w spółkę osobową nie powstanie przychód/dochód podatkowy w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. Środki pieniężne pochodzące z podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy na moment przekształcenia Spółki w spółkę osobową nie mogą zostać uznane za zyski niepodzielone bądź zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowe, nie mogą również stanowić przychodu podatkowego z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego.

Podobnie środki pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej Wnioskodawcy, a ujęte w sprawozdaniu finansowym Spółki na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, który nie zakończył się zyskiem bilansowym nie mogą zostać uznane za zyski niepodzielone bądź zyski przekazane na inne kapitały niż zakładowy, nie mogą również stanowić przychodu podatkowego z jakiegokolwiek innego tytułu prawnego.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy PIT: dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zgodnie z art. 41 ust. 4c ustawy o PIT, spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.

Jednocześnie, na podstawie art. 41 ust. 8 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący dochód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8, jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego przed terminem określonym w art. 42 ust. 1.

Wprowadzając przywołane powyżej regulacje w zakresie niepodzielonych zysków oraz zysków przekazanych na kapitały inne niż zakładowy ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz niepodzielonych przed datą przekształcenia w spółki osobowe, tj.:

  • zyski wypracowane przez spółkę z o. o. od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia (zyski bieżące) oraz
  • zyski z lat poprzednich.

Jak wynika z powyższego, jeśli spółka kapitałowa wygeneruje zysk, bez względu na datę jego osiągnięcia, i zysku tego nie podzieli lub przeznaczy na kapitał zapasowy bądź rezerwowy, to w momencie przekształcenia tej spółki w spółkę osobową zysk ten będzie podlegał opodatkowaniu. Zasada ta znajdzie zastosowanie, zatem tylko wtedy, gdy spółka kapitałowa wygeneruje zysk w trakcie swojej działalności prowadzonej w czasie funkcjonowania w formie spółki kapitałowej.

Zatem wystąpienie po stronie wspólnika Spółki dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę osobową jest możliwe tylko w takiej sytuacji, gdy na moment przekształcenia, w Spółce tej istnieją niepodzielone zyski oraz zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy Wnioskodawcy.

Termin „zysk”, nie jest zdefiniowany ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w ustawie z dnia 15 września 2010 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z dnia 8 listopada 2000 r. z późn. zm., dalej: KSH ). Jednak w celu ustalenia jego znaczenia, należy odwołać się do przepisów tego ostatniego aktu, taka bowiem koncepcja przyjęła się w licznych orzeczeniach sądów administracyjnych, m.in. Naczelnego Sądu Administracyjnego II FSK 2809/13 z dnia 17 września 2015 r.

W literaturze wskazuje się, że zysk w spółce z o. o. powstaje, gdy wszystkie prawa majątkowe spółki, łącznie ze środkami pieniężnymi posiadanymi przez spółkę, przewyższają sumę zobowiązań i kapitału zakładowego. W rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 330, z późn. zm.) z zyskiem w spółce z o. o. (przychodem) mamy do czynienia wówczas, gdy w przyjętym dla spółki okresie sprawozdawczym dochodzi do zwiększenia kapitału własnego spółki (suma kapitału zakładowego, zapasowego oraz innych funduszy) lub zmniejszenie jego niedoboru w inny sposób niż przez wniesienie środków przez udziałowców spółki (wspólników). Jeżeli od tak określonego zysku odejmiemy należne obciążania natury publicznoprawnej (głównie podatki bezpośrednie), otrzymamy tzw. zysk czysty (zob. również A. Kozieł, Zysk..., s. 19 i n. – na temat różnych ujęć pojęcia „zysk”). Ustalenie, czy w spółce mamy do czynienia z czystym zyskiem, jest możliwe po zakończeniu okresu sprawozdawczego, którym jest rok obrotowy (A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 192 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el., 2015).

W ocenie Wnioskodawcy, skoro w przypadku opisanym w stanie faktycznym w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na moment poprzedzający przekształcenie Spółki w spółkę osobową nie wystąpią zyski z lat poprzednich bądź zyski z roku obrotowego kończącego się w dniu poprzedzającym przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę osobową, gdyż zgodnie z przepisami bilansowymi w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający dzień przekształcenia Spółki w spółkę osobową w bilansie niewykazane zostaną żadne dodatnie kwoty w pozycji kapitał (fundusz) zapasowy, pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe, kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, zysk (strata) z lat ubiegłych oraz zysk (strata) netto, tym samym nie powstanie przychód/dochód podatkowy w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy PIT.

Środki pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej, która nie skończyła się zyskiem w rozumieniu ustawy o rachunkowości bądź środki pieniężne z uprzedniego podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy nie powinny stanowić przychodu/dochodu podatkowego, bowiem nie są objęte dyspozycją wynikającą z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. Dyspozycją tą jest objęta wartość statystyczna zysku wynikająca ze sprawozdania finansowego Spółki i obejmująca dodatnie pozycje w bilansie wynikające z zysków z lat ubiegłych oraz zysku netto za rok obrotowy, za który doszło do sporządzenia sprawozdania finansowego.

Kapitał zakładowy bez wątpienia nie pochodzi z zysków osiągniętych przez Spółkę i nie jest uwzględniany przy obliczaniu wyniku finansowego Wnioskodawcy, nie ma bowiem żadnego znaczenia w kwestii ustalenia wyniku z rachunku zysków i strat. Nie jest on też kwalifikowany, jako zysk z któregokolwiek rodzajów działalności prowadzonej przez Spółkę (np. działalności operacyjnej lub działalności finansowej). Na takie ujęcie omawianej kategorii wskazują również przepisy ustawy o rachunkowości.

Środki pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej, która nie zakończyła się zyskiem nie powinny również być brane pod uwagę, bowiem jedyną przesłanką powstania przychodu/dochodu w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, jest wartość statystyczna zysku niepodzielonego bądź odniesionego na inne kapitały niż zapasowe. Skoro tego zysku nie będzie, np. ze względu na stratę, tym samym środki te nie powinny być brane pod uwagę do wyliczenia podstawy opodatkowania w rozumieniu tegoż przepisu.

Wnioskodawca zauważa, że dotychczas, tj. przed zmianą przedmiotowych przepisów, kwalifikacja środków pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej (nie zysku operacyjnego) oraz środków pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego, jako zysku niepodzielonego również nie była nawet kontrowersyjna. Wartość kapitału zakładowego oraz środków z działalności operacyjnej nie stanowiła zysku niepodzielonego w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, co potwierdzały wydawane przed 1 stycznia 2015 r. interpretacje indywidualne.

Podatnik zauważa, że także w uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 14 kwietnia 2014 r. (Sejm VII kadencji, druk sejmowy nr 2330), która ostatecznie zmieniła brzmienie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, wskazuje się, że „celem, zatem zniesienia nieuzasadnionego różnicowania podatników oraz usunięcia wątpliwości, czy przepis ten obejmuje zyski wyłączone od podziału między wspólników i przeznaczone na zasilenie funduszy lub kapitałów spółki, czy tylko zyski podzielone, lecz wspólnikom takim niewypłacone, proponuje się nadanie tym przepisom nowego brzmienia, z którego jednoznacznie wynikać będzie, że zakresem tego przepisu objęte są uzyskane przez spółkę zyski, które nie zostały wypłacone jej wspólnikom, w tym te, które zasiliły inne niż kapitał zakładowy kapitały (fundusze) spółki”.

Obecne brzmienie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT odnosi się bezpośrednio do „wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej”, a nie do wartości kapitału zakładowego jako takiego, który może być utworzony m.in. w wyniku podwyższenia wartości dotychczasowych udziałów bądź wydania nowych udziałów oraz środków pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej, która nie zakończyła się zyskiem w rozumieniu przepisów bilansowych.

W opinii Wnioskodawcy, na moment przekształcenia nie powstaną również inne dochody bądź przychody, od których Podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Środki pieniężne pochodzące z działalności operacyjnej oraz z podwyższenia kapitału Wnioskodawcy nie stanowią bowiem innego niewymienionego źródła przysporzenia określonego w art. 24 ust. 5 ustawy o PIT (kapitały pieniężne), bowiem środki te z chwilą przekształcenia na zasadzie sukcesji będą stanowiły wyodrębnioną masę majątkową spółki osobowej, a nie majątek osobisty każdego ze wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • powstania przychodu/dochodu podatkowego w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z przekształceniem Spółki w spółkę osobową – jest prawidłowe,
  • uznania środków pieniężnych pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w momencie przekształcenia Spółki w spółkę osobową za zyski niepodzielone lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy – jest prawidłowe,
  • uznania środków pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej Spółki, ujętych w sprawozdaniu finansowym Spółki na dzień poprzedzający dzień przekształcenia, który nie zakończył się zyskiem bilansowym – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku sądu administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj